Založ si blog

Ano, šéfe? Na nože!

Boli časy, keď ma ešte bavili reality show. Kedy som si reality prekladala ako realitu a bola som proste zvedavá, ako tá masa ľudí okolo mňa žije, pracuje, či podniká.

Áno, šéfe s Gordonom Ramseym akosi dávalo zmysel. Gordon priniesol investície, interiérového dizajnéra, reštaurácia zmenila image, dostala nový software na prijímanie objednávok a našliapla tou správnou, lepšou cestou k plneniu amerického sna.

Česká verzia so Zdeňkom Pohlreichom pôsobí oveľa rozpačitejšie.

Žiadne závratné investície televízny štáb neprináša. Je tu len stret dvoch svetov a dvoch prístupov. Vlastníci a kuchári varia z mrazených surovín, ktoré náš VIP šéfkuchár samozrejme ošomre a nazýva srágorinami.

Údajne mrazené mäso už nemá chuť ani nič. Všetko musí byť čerstvé, nazbierané, či zabité dnes.

Avšak vo výletnom letnom kempe turisti s rovnakou chuťou konzumujú mrazené aj čerstvé mäso. A obdobne je tomu aj v ikonickej Šumave.

Reštaurácia Pod lékárnou pracuje so stratou 15 000 Kč na mesiac, fasáda sa im rozpadá, pivnica vlhne, v kuchyni nemá kto umývať riad.

Personál pozostávajúci z dvoch kuchárov a jednej čašníčky „záťažový test“ s určitosťou nezvláda. Čomu sa vlastne divíme? Ak do reštiky ledva niekto chodil a zrazu je tam celá dedina, tak ako by vlastne aj zvládali?

A potom sú ľudia nespokojní, vraj čakali hodinu na svoje jedlo.

Lebo doma vám netrvá hodinu pripraviť si nejaké jedlo?

Ale krachujúci podnik má mať akúsi čarovnú paličku, aby jedlá pripravovala okamžite?

Onoho času som skončila hygienické minimum a zamestnali ma ako kuchárku do letného bufetu.

Majiteľka- starnúca sexy alkoholička, dostala bufet od svojho frajera.

V živote som nepracovala ako kuchárka, ale na kurze sme sa naučili zásady práce s potravinami.

Z domáceho prostredia mi bolo jasné, ako si poskladať hamburger, či vypiecť hranolky. Ale realita ostala desivá.

Šéfka, čo bufet nikdy neviedla a ja, čo som nikdy nevarila profesionálne!???

Už prvá objednávka bol šok! Ona to načmárala a ja som sa jej musela pýtať, čo tie kliky-háky majú znamenať. Čakala, že všetko sa vyčaruje z kuchyne akosi samozrejme.

Pritom menu jej robili nevesty. NA stene síce boli rozpisy gramáží, no ja som napríklad dovtedy Gyros tanier  v živote ani nevidela.

Podstatou našich zdrojov bola veľká mraznička a chladnička, kde sa nachádzalo zopár paradajok a papriky.

Ak som ich nakrájala, bolo zle, že sa neminuli.

Ak som ich nenakrájala, bolo zle, že sa musia krájať a strácame čas!

No keď šéfka vzala mladú kuchárku, čo robila v pizzérii, zrazu bolo veľké haló. Z gyros taniera sa stal siedmy div sveta. Jej verzia, že z hranoliek sa má urobiť hniezdo a mäso narvať doprostriedka, brala šéfka ako sväté písmo.

  • Ty si to robila zle! Hranolky a mäso si servírovala vedľa seba !!! – znela jej rázna výčitka.

Prijatá čašníčka väčšinu času trávila na pláži, ale stihla ma tiež ohovoriť.

Prepitá šéfka mala dosť problémov aj sama so sebou, no mňa začala posielať stále častejšie domov. Raz som zarobila 2€/deň, inokedy zhola nič.

-VeĎ som ti vravela, že ak bude zamračené, ani sem nechoď! – znela jej odpoveď.

 

A nejako som to vzala. Aj šéfku, čo večne popíja, aj jej zelené chleby, čo vyťahovala spod nanukov a namiesto koša končili vo válove ich kŕmnych prasiat,…

Sezóna bola krátka, no v tom čase som už na šéfkino volanie ani nečakala.

S úškrnom som sledovala dlhočizné rady a v plavkách vychutnávala priazeň leta.

To šialenstvo v rozpálenej kuchyni by som aj tak nezvládla.

Ale ak vezmete do úvahy, že ešte aj lángoše tam predávala rovno z mrazáka, tak na extrémne kulinárske umenie by ste tam čakali márne.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

No čo Pohlreich? Prinesie čerstvú rybu a ukáže ako skvele chutí?

Aj ja som raz čerstvo chytenú rybu jedla. Priamo pri brehu rieky. No bolo to len raz za život, čo Pohlreich možno nie je schopný pochopiť.

Jeho obete si síce kúpia nošu čerstvých rýb, no predajú jedinú! Zvyšok končí v koši.

Variť čerstvé je fajn, no ak chýba dopyt, zákonite sa česrtvé suroviny kazia.

VeĎ práve pre to mrazíme.

Na dedinskej zabíjačke sa predá pár kíl mäsa, ďalšie kilá sa spotrebujú na klobásky, hurky, či sa zaúdia. No je tu celý veľký mrazák, v ktorom si rodina väčšinu toho zvieraťa ponecháva.

Rovnako ani poľovníci nezjedia za čerstva celého jeleňa, či diviaka. Uvarí sa guláš, čosi sa predá a zvyšok zamrazí (na nevôľu Pohlreicha a spol?).

So zeleninou je proces obdobný – v sezóne je jej nadbytok, no po väčšinu roka nerastie, nemá plody —ak by sme sa spoliehali len na čerstvé jahody, či hrášok, moc často by sme to v reštaurácii, ani bežne na stole nemali.

Pritom niet pochýb, že čerstvý hrášok je niečo úžasné.

Pohlreich očistí pár luskov a voila! JE z toho jeden tanier.

No ale ak by sme ju mali predávať aj iným, než sami sebe, koľko času a námahy by nás stálo očistiť čo i len kilo hrášku? Pritom mrazené kúpime prakticky za drobné.

A tak si tie dva prístupy fičia ako dve nikdy sa nespojiteľné koľajnice.

Majiteľ neinvestuje do čerstvých surovín, čo sa mu kazia v sklade, ani do fasády. Akosi nemieni tú mesačnú stratu  15 000 Kč vytunovať na 30 – 50, či 100 000Kč, hlavne ak nevidí reálnu šancu, že by mu to pomohlo.

Z celého pomohol len mediálny humbuk. Zrazu už každý vie, že tá reštaurácia tu je a rád si ten plátok pôvodne zmrazeného mäsa kúpi.

Po 9- tich rokoch natáčania Pohlreicha tento boj s veternými mlynmi omrzí.

S Ano šéfe končí, no zároveň sa sťažuje na nárast kritiky vo virtuálnom svete.

Vlastná kritika, s akou vyhadzoval za kilá jedla, či hádzal ho sliepkam, tá ho zjavne netrápila.

V šou Na nože sa nám predstavuje ako hľadač talentov.

Tu už nehľadáme stratové podniky ani špinu v suteréne. Partia kuchárov sa učí spolupracovať a my vidíme aspoň pár netradičných receptov.

Kým v Na nože je Pohlreich ešte jedinou kapacitou, relácia MasterChef už prináša celú paletu talentov a kapacít. Pohlreicha ako celebritu v tomto momente strácame v rámci akejsi ukričanej šou kulinárskeho umenia.

Divné asi najviac je, že vo finále trio varí samo. Aký to šéf bez podriadených? V maďarskej verzii Mesterszakács bojoval o víťazstvo s celým jedným tímom. Češi ani túto nuansu akosi nezaregistrovali.

No nevadí. Hlavneže máme šou za šou – pár ľudí sa ukázalo na obrazovkách televízie. No a čo, ak sú so svojimi kvalitami sami a reálne nemajú komu šéfovať?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.