Založ si blog

Básnik by mal reflektovať svet, v ktorom žije

Ak by ma imaginárny priateľ mal navštíviť v mojom skromnom Bratislavskom príbytku, našiel by tu záplavu kvetín a kníh. Kvetín čerstvých, sušených aj umelých, kníh nových aj starých, z ktorých na mnohé si akosi ešte stále neviem nájsť čas. Aj táto zbierka poézie celkom dlho ležala na poličke a potom netrpezlivo vyčkávala pod vázou, ako jedna z izbových dekorácií.

 

Mne túto zbierku predalo dielo Mirky Sujovej. Vydavateľstvo Pars Artem, ktoré toto dielo vydávalo, aktuálne uzatvára svoju prvú päťročnicu.

Spojenie fantázie s klasickou technikou maľby…

Riaditeľky Zuzky Kuglerovej sa pýtali, čo ju poháňa vpred v jej práci a ona prekvapilo odvetila, že ju len pribili na kríž a ona tam stále visí.

Sťaby aj tieto básne len ktosi popribíjal na kríž a obložil olejomaľbami Mirky Sujovej Boleslavskej.

Spojenie básnika Mareka Sopka a ilustrátorky s rovnakými iniciálami sa ukázalo ako obzvlášť šťastné. Mirka už ilustrovala viaceré knihy, ale práve maľby, ktoré vytvorila inšpirovaná touto poéziou, mi prídu najsilnejšie a najpôsobivejšie.

Cítiť z nich dýchať techniku starých majstrov a pripomínajú mi dielo Leonarda Da Vinciho. Tých olejomalieb je v knihe celkom hojne. Namaľovala mladú dámu aj starca, či Ježiša visiaceho z kríža.

Kríž je jedným z večných symbolov aj v Sopkovej poézii.

Takéto precízne výtvarné spracovanie nebýva dobrým zvykom hlavne medzi autormi samovydavateľmi, ktorým aj samotné vydávanie príde drahé a na výtvarníka prosto odmietajú utrácať. A rovnako nebýva dobrým zvykom ani písanie doslovov k básnickým zbierkam. Ku tejto sa na tú úlohu podujal Goran Lenčo. Zrejme sa už chvíľu s autorom poznajú, keďže spomína doterajšie úspechy Sopka na poli poézie. Zaraďuje ho do katolíckej moderny a vraj Sopka literárne ovplyvnil Ján Nagajda.

Poéziu Jána Nagajdu poznám z internetu tiež a zrejme ju pozná aj Sopko, no ja som tie Nagajdove odkazy u neho nenašla, zrejme ani nehľadala. Sám autor by bol najpovolanejší v niektorých z rozhovorov sa vyjadriť, čo a kto ho vlastne inšpiruje a motivuje.

Po prečítaní tejto zbierky získate dojem, že je to vlastne všetko. Od pandémie cez bezdomovcov na ulici až po všetky druhy umenia.

Bezdomovec:

„Keď muž stráca zmysel života,

chradne v sebe ako opustený kostol,

rúca sa sám a bez kriku

a dlane má plné starých jaziev“

Karanténa:

„Na okne mám natiahnutú kožu z Edgara.

Po ulici defilujú zvláštni duchovia.

Na mestskom cintoríne menia profilové fotky

a potratené deti už zase žobrú o zdieľanie.“

V tomto kontexte je zaujímavé, že ilustrátorka Sujová tiež spieva a ňou naspievané piesne sa vešajú na youtube. Teda láska k hudbe môže byť ďalším styčným bodom, v ktorom sa so Sopkom zhodli.

Sopkova viera je nenásilná a neprogramová. Ani by ma nenapadlo nazývať to akousi katolíckou poéziou. Avšak viera je tiež jedna z východísk, ktoré berie autor ako samozrejmosť. Rovnako ako znalosť Biblie, či celkovú vzdelanosť.

Jednotlivé básne majú v sebe množstvo odkazov, čo by mohlo menej náročného čitateľa zrejme aj odrádzať. Ak nechápem napríklad slovnému spojeniu Danajský dar, tak mi celý ten verš okolo prestáva dávať zmysel.

Rovnako ak niekto neverí, či nepozná Bibliu, môže sa cítiť stratený, či odradený.

„ Boh hrá s diablom človeče.

Figúrky sme Ty a Ja.

Čas sa po nás roztečie.

Len dve zastávky sú do raja.“

V Sopkovom svete defiluje svet v plnej šírke, od výšin vážnej hudby až po dno finančnej mizérie.

Bez krídel:

„V parku pijú vrabce vodu z mláky.

Nemajú hypotéky ani cukor v krvi.

Nebo posiela im biele uteráky

a čas neúprosne drví. „

Zväčša u zrelých autorov sa stáva, že už básnia aj o básni, či vete, čo ma moc neoslovuje. Akoby sa už príliš stratili sami v sebe a rezignovali na potrebu reflektovať čosi zvonka.

„Ukladám prázdne slová k celkom prázdnej vete.

Veď láska vždy viac berie ako dáva.“

V čase písania tejto zbierky ešte nezúrila vojna na Ukrajine, ale umieralo sa aj vtedy.

Mŕtvy:

„A čože je človek, že ho zdvíhaš z hrobu?

Iba púzdro na izotop cézia.

Akoby si zabil do temena hodín skobu,

Smrť je ľudská, ostrá ako lézia. „

Mimoriadne časy kladú aj na básnikov mimoriadne výzvy. Aby sa nestratili sami v sebe a v prázdnych vetách, ale dokázali byť majákom v pohnutých časoch a nalákať čitateľa na svoje básne, ako na oázy pokoja aj v roztočenom víre ťaživých sledov udalostí. A práve v tom je čaro internetu, vidieť aj básne ktoré práve vznikajú a neležali ešte dlhé mesiace na poličkách, posúvajúc sa medzi autorom – vydavateľom – komisiou –tlačiarňou…kníhkupcom – kupcom- antikvariátom-…či kontajnerom na staré, ošumelé knihy.

Fotografia: autorka

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800011x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu