Založ si blog

Elk*rtuk! = Poj*bali sme to!

Najsledovanejší a zároveň najkontroverznejší maďarský film by sme mohli postaviť do jednej línie napríklad s naším filmom Sviňa. Ide o expresívne pomenovanie politickej špiny.

Jedni ho chvália, ako umelecký flm, ďalší zatracujú ako údajnú propagandu aktuálnej politickej garnitúry.

Producent hlása, že na film si brali úver, avšak stredoškolákom sa film premietal zadarmo.

 

Hlavní protagonisti

Bánovits Vivianne

Mózes András

Réžia:

Keith English

Cudzinec English (UK) si mohol dovoliť poňať film umelecky, hlavne, čo sa týka masových scén.

Dej sa zakladá na skutočných udalostiach roku 2006.

Gyurcsány Ferenc  vo svojom “őszödi beszéd“-e (Rečnícky prejav v lokalite Balatonőszöd) priznal lživú politiku ním vedenej Socialistickej strany.

„Hazudtunk reggel, éjjel meg este „

– Klamali sme ráno, na noc aj večer – sa stalo okrídlenou frázou, ktorá ho napokon stála premiérskeho kresla.

Avšak samotná Socialistická strana naďalej stála za svojím predsedom a Orbán Viktor so svojimi Mladými demokratmi mal pred sebou ešte dlhú a hrboľatú cestu k prevzatiu moci.

Obliehanie budovy maďarskej verejnoprávnej televízie sa stalo kľúčovým bodom. Nespokojný dav podpálil autá a hádzal dlažobné kocky. Málo početné, zle vyzbrojené a slabo koordinované policajné zložky nedostali adekvátne posily a ten večer sa skončil totálnym zlyhaním policajného zboru, s desiatkami zranených policajtov. Demonštranti sa dostali aj do samotnej budovy televízie a podarilo sa ich vyhnať až nadránom.

Bolo toto policajné fiasko vopred naplánované? Aby motivovalo samotných policajtov k bezprecedentnej policajnej brutalite nasledujúcich dní?

Samotné vyvrcholenie nastáva 23.10.2006, kedy policajti brutálne zasiahli aj proti pokojným demonštrantom, mlátiac ženy aj starcov, strieľajúc gumové projektyly, používajúc obušky a vipery.

Hlavnými protagonistami sú mladý snaživý novinár a ešte snaživejšia asistentka agentúry Medián.

A kým nás Páral strašil „nemožností literatury“, tak tuná máme nemožnosť solídnej novinárskej praxe až nemožnosť samotnej slušnej práce v bláznivých časoch, kedy politika je prerastená s mafiou a policajti sú tiež v rukách štátnej moci.

Veľkým mínusom celého filmu je, že všetko sa snaží prišiť na vrub socialistov, pritom Mladých demokratov nijako nezadefinoval, akoby sotva jestvovali.

Avšak na druhej strane, samotný Gyurcsány Ferenc aj so svojou ominóznou rečou aj kadejakými vykrúcačkami, je nastrihaný v pôvodnom znení.

Škoda len, že tie masy a ich motivácie ostávajú natoľko zahalené rúškom tajomstva.

Ono by bolo príliš zjednodušujúce podľahnúť ilúzii, že v Maďarsku sa masy dajú takto triviálne až démonicky vodiť za nos.

Nejaké motivácie tí ľudia predsa mali! Niekto ich ku tej budove televízie priviedol a niečo od toho vedenia televízie chcel. A tie davy niekto musel niečím sfanatizovať, lebo taký útok na verejnoprávne médium proste nemá obdoby.

A rovnako na 50-te výročie revolúcie roku 1956, tí ľudia museli ísť do ulíc s nejakým zámerom. A potom boli úplne nesúrodé skupiny demonštrantov zahnané dokopy, aby sa na nich mohlo s rovnakou neľútosťou silovo zaútočiť.

V každom prípade som rada, že sa o takýchto veciach píše, natáčajú dokumenty a dokonca aj filmy. Lebo tej špiny v politike a tých machinácií je naozaj priveľa a my by sme nemali rezignovať na hľadanie súvislostí aj vinníkov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800073x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu