Založ si blog

Elk*rtuk! = Poj*bali sme to!

Najsledovanejší a zároveň najkontroverznejší maďarský film by sme mohli postaviť do jednej línie napríklad s naším filmom Sviňa. Ide o expresívne pomenovanie politickej špiny.

Jedni ho chvália, ako umelecký flm, ďalší zatracujú ako údajnú propagandu aktuálnej politickej garnitúry.

Producent hlása, že na film si brali úver, avšak stredoškolákom sa film premietal zadarmo.

 

Hlavní protagonisti

Bánovits Vivianne

Mózes András

Réžia:

Keith English

Cudzinec English (UK) si mohol dovoliť poňať film umelecky, hlavne, čo sa týka masových scén.

Dej sa zakladá na skutočných udalostiach roku 2006.

Gyurcsány Ferenc  vo svojom “őszödi beszéd“-e (Rečnícky prejav v lokalite Balatonőszöd) priznal lživú politiku ním vedenej Socialistickej strany.

„Hazudtunk reggel, éjjel meg este „

– Klamali sme ráno, na noc aj večer – sa stalo okrídlenou frázou, ktorá ho napokon stála premiérskeho kresla.

Avšak samotná Socialistická strana naďalej stála za svojím predsedom a Orbán Viktor so svojimi Mladými demokratmi mal pred sebou ešte dlhú a hrboľatú cestu k prevzatiu moci.

Obliehanie budovy maďarskej verejnoprávnej televízie sa stalo kľúčovým bodom. Nespokojný dav podpálil autá a hádzal dlažobné kocky. Málo početné, zle vyzbrojené a slabo koordinované policajné zložky nedostali adekvátne posily a ten večer sa skončil totálnym zlyhaním policajného zboru, s desiatkami zranených policajtov. Demonštranti sa dostali aj do samotnej budovy televízie a podarilo sa ich vyhnať až nadránom.

Bolo toto policajné fiasko vopred naplánované? Aby motivovalo samotných policajtov k bezprecedentnej policajnej brutalite nasledujúcich dní?

Samotné vyvrcholenie nastáva 23.10.2006, kedy policajti brutálne zasiahli aj proti pokojným demonštrantom, mlátiac ženy aj starcov, strieľajúc gumové projektyly, používajúc obušky a vipery.

Hlavnými protagonistami sú mladý snaživý novinár a ešte snaživejšia asistentka agentúry Medián.

A kým nás Páral strašil „nemožností literatury“, tak tuná máme nemožnosť solídnej novinárskej praxe až nemožnosť samotnej slušnej práce v bláznivých časoch, kedy politika je prerastená s mafiou a policajti sú tiež v rukách štátnej moci.

Veľkým mínusom celého filmu je, že všetko sa snaží prišiť na vrub socialistov, pritom Mladých demokratov nijako nezadefinoval, akoby sotva jestvovali.

Avšak na druhej strane, samotný Gyurcsány Ferenc aj so svojou ominóznou rečou aj kadejakými vykrúcačkami, je nastrihaný v pôvodnom znení.

Škoda len, že tie masy a ich motivácie ostávajú natoľko zahalené rúškom tajomstva.

Ono by bolo príliš zjednodušujúce podľahnúť ilúzii, že v Maďarsku sa masy dajú takto triviálne až démonicky vodiť za nos.

Nejaké motivácie tí ľudia predsa mali! Niekto ich ku tej budove televízie priviedol a niečo od toho vedenia televízie chcel. A tie davy niekto musel niečím sfanatizovať, lebo taký útok na verejnoprávne médium proste nemá obdoby.

A rovnako na 50-te výročie revolúcie roku 1956, tí ľudia museli ísť do ulíc s nejakým zámerom. A potom boli úplne nesúrodé skupiny demonštrantov zahnané dokopy, aby sa na nich mohlo s rovnakou neľútosťou silovo zaútočiť.

V každom prípade som rada, že sa o takýchto veciach píše, natáčajú dokumenty a dokonca aj filmy. Lebo tej špiny v politike a tých machinácií je naozaj priveľa a my by sme nemali rezignovať na hľadanie súvislostí aj vinníkov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.