Založ si blog

Prerod neobyčajného Muža na Idiota z Prahy 2.

Mainstreamového diváka najviac osloví, ak mi Kata chce vypichnúť oči ihličkami. Mainstreamového čitateľa zase pár pikantných scén z pošahanej reality šou. Ale bohužiaľ, tento blog je apriori o literatúre a tej sa budeme venovať aj najbližších pár minút.

Vladimíra Párala som mala spoznať už oveľa skôr! No spoznala som ho až tento Marec, kedy som si ho vychangovala za Swetlunkinu zbierku básní v Mallej knižnici. Bola to jedna z mála kníh s bielymi stránkami, čo nepôsobila až tak ošuntele, tak som po nej siahla. A teraz ďakujem matke náhode, že mi práve tento skvost vmanévrovala do zorného uhla.

Ipser užíva život plnými dúškami….

Obálka síce nejako obzvlášť nepoteší, ale už samotný medajlónik hovorí o naj-naj-naj spisovateľovi a jeho foto v obleku pôsobí sexy aj dôveryhodne zároveň.

Podľa názvu Kniha rozkoší, smíchu a radosti som sa kus bála, že či to nebude nejaké praobyčajné porno. Ale vôbec nie! Erotika je vyvážená nadhľadom a humorom. A kniha si ma proste obtočila okolo prsta.

Málokedy sa stáva, že by ma kniha dokázala rozosmiať. Naposledy to so mnou dokázala Barbora Pribylincová a odvtedy ju evidujem v kategórii The Best…

Ale Páralovi sa darí diváka rozosmievať aj unášať.

Predstavte si unudené malé mestečko, kde sa na pár dní usalaší lunapark. A vy iba sčista- jasna nastúpite, aby ste vzápätí leteli do výšin a dokázali sa dívať na všetko zvrchu a s nadšením.

Aj Páral ma nejako uchmatol, uniesol, roztočil kolotoč praobyčajného príbehu o úspešnom spisovateľovi a všetkému, čo k tomu patrí.

Rovnako ako Barbora si pomáha ustálenými slovnými spojeniami, aby sme precítili akúsi strnulosť postáv a kulís. Páral postavil celú jednu maximalistickú kariéru Bohdana Ipsera, aby ju vzápätí rozobral na stavebné kocky a pristál s nami na praobyčajnej matke Zemi.

Bohdana uháňajú ženy. Cíti každým svojím cólom, že sa musí oženiť a napísať nový román. Zároveň však neúnavne hľadá aj čosi viac. Čosi, čo nachádzajú len budhistickí mnísi v Tibete, či Ježiš Kristus vo svojom najhlbšom duchovne.

Akési odpútanie od hmoty, kedy už netreba viacej písať, ani súložiť…a pomaly ani žiť…lebo si zrazu dokážeme plne uvedomiť tú nekonečnosť vesmíru a relativitu všetkého, čoho je ľudská ruka a myseľ schopná.

A ako sa hovorí, že genialita je iba krokom k šialenstvu, aj náš milovaný a zbožňovaný hrdina sa stáva v očiach širokej verejnosti už iba idiotom.

Mediálne šialenstvo končí v stave Nirvány.

Teda akýmsi zázrakom sa mi podarilo objaviť knihu, ktorá v sebe do toho nášho prudko materialistického sveta prináša závan spirituality, Zároveň však verne opisuje životné peripetie spisovateľov, nielen Ipsera, ale aj celej palety „trabantov“, „netištěných“ básnikov a prozaikov a celej tej „nemožnosti literatúry“.

O Ipserovej krásnej múze:

„Dále se nám do ní zamiloval mladý spisovatel Pepa Ježdík, červenýma rukama si vjížděl do dlouhých nemytých vlasú a svěřoval se jí se svím „přeťatým osudem“, jak napsal „senzační bezvadnej román, kterej by byl normálně jasně bestseller“, ale přišla do toho sametová revoluce, jeho senzační román v ní zapadl a dva další už mu nikdo nechce vydat, ale on stejně píše třetí, tedy již čtvrtý, a zároveň scénář prvního českého erotického filmu, který taky nikdo nechce.“

Fotografia: autorka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

SR Košice HaZZ požiar obeť byt KEX

Tragédia v Košiciach: Pri požiari zahynula jedna osoba, dve z horiaceho bytu vyskočili

04.06.2023 15:35

Požiar vypukol predpoludním v byte na prízemí na Ulici Slobody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799924x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu