Založ si blog

Michal Hvorecký sa zapojil do informačnej vojny

Kde sa berie toľko nenávistných komentárov na internete? Kto píše Fake News a ako funguje ruská propaganda? Ak sa na niekoho povie, že ho podporuje banda platených trollov, ako to v reáli naozaj funguje? To tí ľudia 24/7 sedia za počítačmi a sú platení za šírenie nenávisti a vyvolávanie rozvratov? Michal Hvorecký v knihe Trol hľadá odpovede práve na takéto otázky.

Dvojica hlavných hrdinov sa infiltruje do sveta trollov.

Knižku vydal Marenčin v roku 2017. Autor v tom čase ešte nemohol vedieť, že o dva roky vypukne Covid a aké šialenstvo so sebou aj vo verejnom priestore vyvolá. Avšak čo sa týka poprevratovej Bratislavy a najväčších mocností, tak tam sú jeho postrehy vysoko aktuálne.

„Politika sa stávala čoraz absurdnejšou. Šuškalo sa, že víťazi voľby sfalšovali, že si ich kúpila mafia, ktorá ovládla viaceré strany,“ opisuje Hvorecký našu nemenovanú postkomunistickú krajinu.

Človek sa akosi automaticky pýta, kto je ten Michal Hvorecký? USA nemá problém volať USA, avšak z našej metropoly je v jeho príbehu len Diera a Rusko nazýva len zahmlene Ríša. O čo viacej zahmlieva, o to viacej varuje. Hlavne pred ríšskou propagandou, okolo ktorej popisuje aj celú centrálu trolov.

„Túžiš pomôcť Ríši? Nehoň si ho v skrýši!

a bráň, čo ti patrí: Ural, Moskvu, Tatry!

nekŕm trola, hoď ho z kola von, to je on!

nepomôže Sion ani Soros, ty homoš,“ takto v knihe repuje Otčina Crew.

Hlavnými hrdinami sú bezmenný, chorľavý samotár a tučko – akési anonymné ja a ešte jedno dievča. Sfetovaná, ale sčítaná intelektuálka Johana. To meno dostala možno po slávnej bojovníčke Johanke z Arku, ktorej sa bojovnosťou vyrovná.

Robiť z feťáčky najväčšiu intelektuálku a superhrdinku je už na zváženie. To si autor naozaj myslí, že tvrdé drogy nijako nedeterminujú mozgové kapacity a že medzi feťákmi nájde tých najväčších mysliteľov 21. storočia?

Anonymnému ja však Johana zmení život. Spoločne sa infiltrujú do centrály, kde sa zamestnajú na plný úväzok.

Falošné správy, falošné dôkazy, šírenie nenávisti 24/7.

Informačná vojna však má aj reálne následky a ničí životy reálnym ľuďom – politikom, Židom.

Kniha je popretkávaná citátmi. Autor sa aj sám pýta, či to tí ľudia robia z presvedčenia, alebo len za peniaze?

Autorovi sa darí na plné obrátky roztáčať šialenstvo, z ktorého nechýba ani šoubiznis, či médiá.

Najmenej uveriteľná postava je rasistka Rozbihuba. Žena, ktorá rómskych spoluobčanov sotva vída a jej nenávisť pramení z ničoho.

Pritom sa v tejto súvislosti žiada aspoň poznamenať, že množstvo našich spoluobčanov sa na takzvanú minoritu nesťažuje preto, že by de facto takmer ani neexistovala, alebo že by sme ich poznali len z vyblednutých starých fotografií. Ak by tomu bolo tak, potom by sme s rovnakou vervou mohli kydať na Eskimákov, či pôvodných obyvateľov Japonska. Ale ak sa človek s niečím nestretáva a neprichádza nijako do konfliktu, tak si k tomu nemá veľkú šancu vypestovať ani akýkoľvek vzťah.

V týchto dňoch si pripomíname 12 rokov od masakry v Devínskej Novej Vsi. A tam strelec Harman tiež nestrieľal na avatary, ktoré pozná len z fotografie.

„Harman strieľal iba po tých, o ktorých si myslel, že mu ubližujú,“ vysvetlil jeho selektívne zabíjanie psychológ Karol Kleinmann.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20723026/rok-2010-prekazali-mu-susedia-zastrelil-ich.html

Johana v závere dokáže pomenovať problémy hybridnej vojny celkom jasne: „Kšeftujete s vymyslenými správami, so sprisahaniami a najnižšími ľudskými pudmi ako závisť, nenávisť, túžba nájsť nepriateľa, antisemitizmus a rasizmus, ktorých sa v krízových dobách vždy nájde hojne.“

Kniha zaujme najmä svojou dynamikou a trochu aj prestrelením. Autor opisuje apokalypsu, ktorá strháva masy, no zároveň v diaľke svieti aj svetielko na opačnom konci tunela.

Fotografia: autorka

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800085x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu