Založ si blog

Organizovaný zločin na východe: Očami Árpáda Soltésza

Tento divoký román  o mafii na východnom Slovensku som dostala od priateľky, ktorá by sa rada dočítala aj pár slov porovnania. 

Ja som o Dostojevskom už písala aj v minulom blogu. A jemu sa súčasná literatúra jednoducho nepriblíži.

Ak by Dostojevskij žil v súčasnosti, zrejme by naňho aj samotné vydavateľstvá tlačili, nech aspoň tretinu toho textu zredukuje. Argumentovali by, že čitatelia už nie sú natoľko nároční, že cena papiera rastie  a vôbec, že to ani v redakcii nemá kto čítať a robiť k tomu korekcie.

A pritom Árpád Soltész prakticky tiež prichádza so svojím – naším- východoslovenským Zločinom a trestom.

Nedáva však do toho psychológiu, aká je v Dostojevského knihách samozrejmosťou. Zločinu je naopak extrémne veľa a ten trest? Pre mňa autor na záver svojho románu jednoducho uletel na krídlach vlastnej fantázie.

Divoká story o organizovanom zločine.

Ja som komentátora a glosátora Šoltésza doteraz moc v láske nemala. Urážali ma jeho slová o akejsi bielej spodine aj jeho drsné vyjadrenia, akými označuje Maďarsko za fašistický štát. A už len ten luxus, že niekoho platia za vyjadrovanie názoru, pritom masy ďalších nielenže neplatia, ale ich názory ani neumožňujú publikovať. Proste nemám rada nespravodlivosť, nafúkanosť, aroganciu.

Naproti tomu Mäso je celkom fajn. Je to také naše. Také to mafstory. Po prevrate sa organizovaný zločin rozmohol ako rakovina. Soltész pracuje väčšinou s fiktívnymi postavami, no nájdeme tu odkazy na Černáka, či Holuba. Aj postavu Generála. Žeby toho? Autor nekonkretizuje, no Generál je namočený v korupcii a špine, v stoke prevádzačov cez Ukrajinskú hranicu, skorumpovaných policajtov, advokátov, sudcov. Väčších aj menších grázlov. A špinavú hru s objednávkami na vraždu hrá aj SIS, ktorých autor eufemicky volá trojpísmenkoví.

Soltész sa ukázal, že mu tá stoka nie je cudzia a neštíti sa ani expresívnych výrazov.

Hlavných hrdinov je viac. Najpozitívnejšou je asi investigatívny novinár, do ktorého zrejme autor premietol sám seba. Pali Schlesinger sa nespolieha na sterilné bájky policajných hovorcov, ale má pár dobrých kontaktov aj medzi policajtmi, či siskármi. Chodí za bezdomovcami a kurvami. Bojuje perom a ide s kožou na trh v malej smiešnej lentilke – autíčku, čo každý pozná a občas sa v ňom nedá vyjsť ani z domu,

Do story sa nám zapletá ukrajinská mafia aj početná rómska komunita.

Ostávame na pôde realizmu a tak sú tu cigáni a gádžovia, degeši a kurvy, proste celá stoka v plnej paráde. Najviac ma baví to nárečie. Kto raz prišiel z východu, tak to srdce tam stále bude mať.

Keďže som posledné mesiace išla vyslovene po krimi tematike, tak ma tá téma aj dej baví. Mňa by naopak, ubíjalo čítať nejaké precitlivelé ženské romány.

No ale nie je to nič pre slabé žalúdky.

Posúďte už len z rozhovoru obeť-novinár:

„Chcem to.“

Aj keď hovorí strašné veci.

„Chcem, aby tú zasratú cigánsku špinu jebali v base do riti a potom jej strkali tie svoje zasraté vtáky do huby.“

Miko pozerá, či sa Schlesinger konečne prebral. Po tom, čo sa dievča spamätalo z prvého šoku, začalo mať agresívne prejavy. Oni s Valentom a Kováčom to už videli. Bodnárová asi nie, lebo sa doslova rozplakala a ušla z obývačky.

„Nika,“ ozval sa Bodnár utrápeným hlasom. „Nehovor tak pred mamou. “

„Prečo? Aby náhodou nemusela rozmýšľať nad tým, čo robili oni mne?“

Ináč, nedávno premietali pod holým nebom film s podobnou tematikou. Tiež tam boli prevádzači a Generál a rozvrátená rodina.

Ja som túto knihu zožrala za pár dní. A ak máte radi krimi a príbehy o mafii, tak vás má potenciál zaujať.

Aj keď otázka toho Generála sa vám možno nebude páčiť. Ľudia sa okolo tragicky zosnulého generála dosť veľa hádajú. A celkovo okolo toho „zosnovania zločineckej skupiny“ je teraz veľké haló. No a autor sa práve preto poistil. Hovorí síce o všetkom, no väčšina mien vám veľa nenašepká.

Foto: autorka

Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

28.09.2022

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky [...]

Princezná Diana: Skutočný príbeh jej slovami

23.09.2022

Tento blog pozvoľna nadväzuje na tie predošlé, hlavne na článok o zosnulej panovníčke Alžbete II. Kniha Koruna aj film The Crown čerpal aj z biografie Andrewa Mortona, ktorú sa mi podarilo zohnať ako prílohy ženského magazínu. Ako prílohy to naši slovenskí prekladatelia rozdelili na dve malé knižky do kabelky. Neviem, ako si počínajú iní recenzenti, no ja sa po [...]

Masový protest a mierový pochod v Bratislave

21.09.2022

Nebudem nosiť zbytočne drevo do lesa. O včerajšom protivládnom proteste navzdory obavám nemlčali médiá. A dokonca sa nehovorilo ani o stovkách. Odhadom RTVS tam bolo včera cca 5000 ľudí. Tak stačí len krátko. A hlavne by som sa rada zmienila, že akcia pokračuje aj dnes. Rovnako 17:00, rovnako spred prezidentského paláca. Dvojica ukrajinských aktivistov za Mier, ktorí sa [...]

Vladimir Putin

Putin vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za súčasť Ruska

30.09.2022 14:39

Ruský prezident začal svoj príhovor na ceremónii k anexii štyroch ukrajinských oblastí konštatovaním, že ich obyvatelia sa rozhodli.

parlament

V novom prieskume vedie Hlas so Smerom. PS predbehlo stranu SaS

30.09.2022 14:39

Preferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS) po vládnej kríze klesli na 8,2 percent.

česko komunálne senátne voľby

Tretina Česka si volí zástupcov do Senátu

30.09.2022 14:19

Začalo sa druhé kolo volieb do Senátu českého parlamentu.

Tomáš Taraba

Taraba sa s Ficom dohodol na ôsmom odvolávaní ministra vnútra Mikulca

30.09.2022 13:38

Poslanec dodal, že strana Sloboda a Solidarita bude môcť prehodnotiť svoje hlasy.