Založ si blog

Punkrock v spojení s Thrash Metalom v stredu v Randale

Moby Dick navštívil Bratislavu po 42 rokoch, Konflikt po troch. Jury sa pochválil, že Konflikt na budúci rok slávi Kristove roky. Po Bratislave majú ešte klubový koncert v Košiciach a potom si dajú zaslúženú pauzu. Po 2000 koncertoch si ju aj zaslúžia. 

Nie som ten úplne, že typický fanúšik. Z čapovaného piva ma bolí brucho a  tej strkanice zvanej Pogo som sa v živote nezúčastnila. Takže sme postávali kdesi pri samej stene, aby nás ten vír vzájomne sa strkajúcich fanúšikov nestrhol a nešmaríl o zem, ako viacerých z nich.

No z druhej strany je fajn, že si to ľudia užili, dokonca počas Konfliktu fanúšikovia chodili na pódium a vrhali sa do davu, užívajúc si pocit nadnášania. Zo slovenských spevákov som takto hodiť sa do davu videla len Koňýka zo Zóny A.

A nerobila som ani desiatky fotiek a videí. Proste sme si to chceli jednoducho užiť. Po zaplatení všetkých faktúr so zostatkom blížiacim sa k nule sa uprostred bratislavskej noci odreagovať a vidieť naživo svoje obľúbené kapely. Gőbl Gábor – pôvodný basgitarista Moby Dicku, mi dvakrát podal ruku. A práve takéto klubové koncerty sme pochopili, že máme najradšej. Kde nestojí pred vami tisícka ďalších ľudí a kde tých hudobníkov dokážete aj reálne vidieť, nielen z pol kilometra na veľkoplošnej obrazovke.

Boli tam aj profi fotografky, ja som spravila len pár snímok.

Moby Dick prišiel na pozvanie Juryho, ktorý ich aj uviedol. Je zaujímavé vnímať ten rozdiel, hlavne čo sa týka tematiky, lebo hudobné sú tie dva žánre veľmi podobné.

Na Moby Dick ma vždy bavilo to temno – depresia – ale aj pozitivizmus. Veď zahrali aj jednu zo svojich najzaujímavejších skladieb Legyél jó – Buď dobrý, v ktorom sa spieva, že život nie je vojna. Na rozdiel od ďalšej, Indulj keresztesvitéz – ktorá je priamo o križiackej vojne.

A asi moja najobľúbenejšia je metafora.

Patkányok futnak az ágyon, az életünk egy múló álom, nem engedik hogy fájjon….

Potkany bežia po posteli, náš život je pominuteľný sen, nenechajú, aby nás bolel…

Za také verše by sa nemuseli hanbiť ani básnici. No na druhej strane, ako som už aj v úvode písala, takéto párty sú o pive a o Pogu a možno pár takých snílkov, ako som ja, premýšľa aj nad textmi. Neviem, či ste sa už zamýšľali nad textmi Konfliktu, no v stredu v Randale som si tak ozaj intenzívne uvedomila, že riešime vlastne to isté. To, o čom novinári prinášajú správy, reportáže, tak presne o tom celospoločenskom dianí Konflikt neúnavne spieva, formuje svoje postoje a vyjadrenia.

Konflikt je na scéne od čias Mečiara. Vlády sa menia, Konflikt ostáva.

A možno vás zaskočí, ak by som hudobníkov z Konfliktu nazývala ekologickými aktivistami, či politickými komentátormi, no v praxi sa cez tie piesne práve to deje, napríklad aj v tomto:

Mŕtva planéta

Skladba
Texty
Nie je náhodaŽe náš svet voda trápiMatka príroda varuje(Hej, hej!) Nie je náhodaKeď sa nám sucho vrátiMatka príroda spaľuje
Možno nám zostal ešte čas(Možno nám zostal čas!)Koľko, tak to je len na vás(Je to len na vás!)
Možno nám zostal ešte čas(Možno nám zostal čas!)Veď táto zem je tu pre nás
Nadišiel čas skoncovať s touto dobouPosledná príležitosť s prírodou!Pre toto tvrdenie je dosť dôvodovNikto nie je za vodou!
Nadišiel čas skoncovať s touto dobouPosledná príležitosť s prírodou!Pre toto tvrdenie je dosť dôvodovNikto nie je za vodou!
Nie je pohodaŽe sa nám kyslík strácaČas života sa skracujeNie je pohodaProstredie nám to splácaVeď táto doba krachuje
Autori skladby: Robert Jurányi / Marian Valigura
Niežeby ekológia bola nejaká bombová téma, ktorá valcuje bulvár a naháňa hlasy. Aj preto o to záslužnejšie je, že sa takýmto témam venujú. Veď by mohli spievať aj o jesenných láskach, či o novembrovom daždi. Ale to by už nebol Punk a ani by to nebolo ono. Ja som si ten večer užila, je fajn byť občas out zo svojho každodenného kolotoča. Dokonca toľko ľudskej blízkosti som nezažila za celé mesiace, čo za ten jediný večer. Dlho sme váhali, či ísť, alebo neísť, no napokon som rada, že u nás zvíťazilo srdce 🙂

Fotografie: autorka

Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

28.09.2022

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky [...]

Princezná Diana: Skutočný príbeh jej slovami

23.09.2022

Tento blog pozvoľna nadväzuje na tie predošlé, hlavne na článok o zosnulej panovníčke Alžbete II. Kniha Koruna aj film The Crown čerpal aj z biografie Andrewa Mortona, ktorú sa mi podarilo zohnať ako prílohy ženského magazínu. Ako prílohy to naši slovenskí prekladatelia rozdelili na dve malé knižky do kabelky. Neviem, ako si počínajú iní recenzenti, no ja sa po [...]

Masový protest a mierový pochod v Bratislave

21.09.2022

Nebudem nosiť zbytočne drevo do lesa. O včerajšom protivládnom proteste navzdory obavám nemlčali médiá. A dokonca sa nehovorilo ani o stovkách. Odhadom RTVS tam bolo včera cca 5000 ľudí. Tak stačí len krátko. A hlavne by som sa rada zmienila, že akcia pokračuje aj dnes. Rovnako 17:00, rovnako spred prezidentského paláca. Dvojica ukrajinských aktivistov za Mier, ktorí sa [...]

SR Maďarsko prezidentka Nováková návšteva BAX

Nováková požiadala Čaputovú o podporu Maďarska, aby neprišlo o financie z EÚ

30.09.2022 15:17

Prezidentka Čaputová privítala na prvej návšteve Slovenska maďarskú prezidentku Novákovú.

Putin

Putin vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za súčasť Ruska

30.09.2022 14:39, aktualizované: 15:16

Ruský prezident začal svoj príhovor na ceremónii k anexii štyroch ukrajinských oblastí konštatovaním, že ich obyvatelia sa rozhodli.

parlament

V novom prieskume vedie Hlas so Smerom. PS predbehlo stranu SaS

30.09.2022 14:39

Preferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS) po vládnej kríze klesli na 8,2 percent.

česko komunálne senátne voľby

Tretina Česka si volí zástupcov do Senátu

30.09.2022 14:19

Začalo sa druhé kolo volieb do Senátu českého parlamentu.