Založ si blog

Britská koruna: Film a kniha – Pravda a lož

Dnešok sa nesie v znamení pohrebu kráľovnej Alžbety II. Obľúbený seriál o živote kráľovskej rodiny natočil Netflix a knižku, ktorá konfrontuje filmové spracovanie s realitou, prináša v slovenskom preklade Lindeni. 

Dnes 19.9. mal byť masový protest Fica s Republikou. Presunuli ho z dôvodu britského pohrebu na 20.9. od 17:00 – Bratislava, prezidentský palác.

Jedine Kotlebu som si všimla namietať, že načo sa niekto prispôsobuje monarchii.

A jedine od jednej lingvistky z Nigérie som čítala extrémne negatívne reakcie na odchod britskej panovníčky.

Prevažujú pozitívne reakcie, pozitívne hodnotenie jej 70 rokov trvajúcej služby národu aj spoločenstvu národov.

ČT1 dala dnes zaujímavý film o pohrebe princeznej Diany a v tých časoch verejná mienka dala Alžbete II. poriadne zabrať. V tom príbehu jej bol nápomocný princ Karol, no hlavne Tony Blair, ktorý pohotovejšie čítal premenlivé časy.

Seriál Koruna mapuje účinkovanie kráľovnej Alžbety od čias, kedy sa vydala za princa Filipa. Ako mladá matka dvoch malých detí prichádza o otca a je korunovaná za éry Winstona Churchilla. Najkrajšie je vidieť jej mladosť, hlavne pre nás, ktorí sme ju vnímali posledné roky ako babičku aj prababičku.

Vizuálne je úžasná a delená na množstvo krátkych kapitol.

Za knihu o Korune vďačím združeniu svalových dystrofikov. Väčšina čitateľov zrejme ani netuší, že aj svaloví dystrofici majú čo-to do činenia s literatúrou a aj ju podľa svojich možností podporujú.

Dostala som ju zhruba pred mesiacom a ležala, až sa v správach neobjavilo oznámenie o úmrtí. Zrejme je veľký kus pravdy na tom, že nás viac zaujímajú mŕtvi, ako živí. Pre mňa ten oznam bol signálom, že darovanú knihu je načase prečítať. A na moje prekvapenie sa číta veľmi ľahko. Je totiž bohato ilustrovaná zábermi z filmu aj zo skutočnosti. Filmové kostýmy boli vernými replikami originálov. Ohľadom zobrazovaných udalostí si už tvorcovia ponechali umeleckú slobodu.

Sprvoti mi bolo divné, že tak urputne lipnú autori na historickej vernosti. Väčšina rozdielov pritom nie sú vyslovené lži.

Jedná sa skôr o to, že filmári v záujme vyššej popularity prebrali mnoho klebiet a neoverených informácií. A čo je na každej šuškande pravda, sa asi nikdy nedozvieme. Najväčším bremenom boli klebety o aférach so ženami. Rozoberá sa viacero škandálov okolo Filipa, no jemu samému sa nevera podľa historikov nikdy nedokázala. Ďalšou najčastejšou výčitkou filmu je, že udalosti troch rokov zahustili do troch dní. No zrejme nemohli natočiť dva roky relatívneho pokoja, zamerali sa na súhrn kľúčových udalostí.

V každom prípade to pre Alžbetu nemuselo byť vôbec jednoduché. Priviesť na svet 4 deti a popritom denne dohliadať na monarchiu. No čeliť aj bulváru a klebetám.

Najväčšie starosti sú však s princeznou Dianou, ktorej manželstvo s Karolom je hotová katastrofa.

“ výrok plukovníka Jima Corbetta: „Na strom vyliezla princezná a zišla z neho kráľovná.“ Lebo tej noci skutočne zomrel kráľ Juraj VI., Alžbetin otec. Deň strávil na poľovačke, ako ukazuje seriál, a rovnaký program si plánoval aj na nasledujúci deň. Naozaj si však posledný večer užil v kruhu priateľov poľovníkov a zaspieval celej spoločnosti duet s dcérou, ktorá ich zároveň sprevádzala na klavíri, pieseň Bewitched, Bothered and Bewildered, ako vidíme v The Crown?“ Kniha Koruna vám dá odpoveď na túto aj mnohé ďalšie zvedavé otázky.

Som rada, že som sa o tejto ikonickej postave dozvedela viac a zároveň dokážem precítiť, aké namáhavé je prežiť celý život ako vo výkladnej skrini. Bežný človek si ani nedokáže predstaviť, aká vzácnosť je to obyčajné súkromie. A aké namáhavé je prežiť celý život akoby pod drobnohľadom, kedy pomaly každý krok rozoberajú novinári, filmári aj historici.

A zároveň máme to privilegované postavenie, že sme niečo z jej života mohli zažiť a vnímať ako jej súčasníci. Kráľovná navštívila Slovensko, Maďarsko aj Česko. V jej rodokmeni tečie maďarská aj slovenská krv. A teda tak trochu bola aj naša. Tak trochu patrila nám všetkým a ozaj by bola škoda márniť tento deň nejakým protestom, ktorý sotva niečo vyrieši. Maximálne, ak budeme mať veľké šťastie, tak sa zozbiera pár tisíc ľudí, aby vyjadrili svoju nespokojnosť a obavy,

Fotografia: autorka (Renáta MB)

 

Výsledky volieb – víťazi a porazení a iné lakocinky

03.10.2023

Boli ste voliť? A ste s výsledkami volieb spokojní? Alebo vás chytajú infarktové stavy? Priznám sa, som demotivovaná. Jednak z tohto blogu, kde je čítanosť 2000 a rovnakých 2000 tu bude aj o 12 rokov, nech už napíšem hocičo. Pár ľudí tu so mnou sympatizuje, pár si len prezerá nadpisy a deklaruje nudu – dnes aj zajtra, tak načo? Načo drať klávesnicu? A načo voliť [...]

Máme si z čoho voliť?

19.09.2023

Sledujem volebné prieskumy aj všetky tie škandály, aké naši politici produkujú. A je ešte vlastne z čoho voliť? Ako rodinka sme s rozhodli, že ideme do toho. A aj keď nebudeme v čase volieb na svojich trvalých adresách, tak to proste dáme. Voličské preukazy vám zasielajú na písomnú žiadosť obratom, takže ak nemáte, ešte stále by ste to mohli stihnúť vybaviť. [...]

Nedočítaný Vincent a neutíšený Smäd po živote

09.09.2023

„Bol som dlho preč,“ uzatvára mĺkvy indián kapitolu, ktorú zažil v liečebni. Miloš Forman názov zvolil úplne samostatne a tak sa nám nehynúce dielo vrylo do pamäti pod názvom Prelet nad kukučím hniezdom. Mne sa páči najme tento málo výrečný názov: Bol som dlho preč. Aj ja som bola dlho preč, alebo krátko? Vypadla som z pracovného procesu na hodnú [...]

Migrácia / Migranti / Lampedusa /

Zástupcovia štátov EÚ sa zhodli na zvyšku migračného balíka, Slovensko sa zdržalo, Poľsko a Maďarsko boli proti

04.10.2023 22:42

Posledná potvrdená časť migračného balíka balíka sa týka takzvaného krízového nariadenia.

Čína

Čínska ponorka sa chytila do vlastnej pasce, zahynulo 55 námorníkov, tvrdia Briti

04.10.2023 21:45

Čínske vojenské námorníctvo údajne prišlo o 55 svojich členov, keď sa jeho jadrová ponorka chytila do pasce, ktorú Peking nastražil na plavidlá USA.

Ukrajinský 'neviditeľný plášť'

VIDEO: Ukrajinci majú 'zázračné plášte'. Ukryjú vojakov pred dronmi, tvrdia

04.10.2023 20:44

Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov médiám predstavil plášť blokujúci tepelné žiarenie, ktorý 'zneviditeľní' vojakov pred dronmi.

Poľsko SR hranica kontroly dočasné zavedenie Barwinek

TVN24: Poľské kontroly hraníc so Slovenskom spôsobili zmätok, vozidlo vrazilo do bariéry

04.10.2023 19:19, aktualizované: 21:02

Zmätok na niektorých hraničných priechodoch spôsobili podľa poľských médií kontroly, ktoré zaviedlo Poľsko na hranici so Slovenskom.