Založ si blog

Britská koruna: Film a kniha – Pravda a lož

Dnešok sa nesie v znamení pohrebu kráľovnej Alžbety II. Obľúbený seriál o živote kráľovskej rodiny natočil Netflix a knižku, ktorá konfrontuje filmové spracovanie s realitou, prináša v slovenskom preklade Lindeni. 

Dnes 19.9. mal byť masový protest Fica s Republikou. Presunuli ho z dôvodu britského pohrebu na 20.9. od 17:00 – Bratislava, prezidentský palác.

Jedine Kotlebu som si všimla namietať, že načo sa niekto prispôsobuje monarchii.

A jedine od jednej lingvistky z Nigérie som čítala extrémne negatívne reakcie na odchod britskej panovníčky.

Prevažujú pozitívne reakcie, pozitívne hodnotenie jej 70 rokov trvajúcej služby národu aj spoločenstvu národov.

ČT1 dala dnes zaujímavý film o pohrebe princeznej Diany a v tých časoch verejná mienka dala Alžbete II. poriadne zabrať. V tom príbehu jej bol nápomocný princ Karol, no hlavne Tony Blair, ktorý pohotovejšie čítal premenlivé časy.

Seriál Koruna mapuje účinkovanie kráľovnej Alžbety od čias, kedy sa vydala za princa Filipa. Ako mladá matka dvoch malých detí prichádza o otca a je korunovaná za éry Winstona Churchilla. Najkrajšie je vidieť jej mladosť, hlavne pre nás, ktorí sme ju vnímali posledné roky ako babičku aj prababičku.

Vizuálne je úžasná a delená na množstvo krátkych kapitol.

Za knihu o Korune vďačím združeniu svalových dystrofikov. Väčšina čitateľov zrejme ani netuší, že aj svaloví dystrofici majú čo-to do činenia s literatúrou a aj ju podľa svojich možností podporujú.

Dostala som ju zhruba pred mesiacom a ležala, až sa v správach neobjavilo oznámenie o úmrtí. Zrejme je veľký kus pravdy na tom, že nás viac zaujímajú mŕtvi, ako živí. Pre mňa ten oznam bol signálom, že darovanú knihu je načase prečítať. A na moje prekvapenie sa číta veľmi ľahko. Je totiž bohato ilustrovaná zábermi z filmu aj zo skutočnosti. Filmové kostýmy boli vernými replikami originálov. Ohľadom zobrazovaných udalostí si už tvorcovia ponechali umeleckú slobodu.

Sprvoti mi bolo divné, že tak urputne lipnú autori na historickej vernosti. Väčšina rozdielov pritom nie sú vyslovené lži.

Jedná sa skôr o to, že filmári v záujme vyššej popularity prebrali mnoho klebiet a neoverených informácií. A čo je na každej šuškande pravda, sa asi nikdy nedozvieme. Najväčším bremenom boli klebety o aférach so ženami. Rozoberá sa viacero škandálov okolo Filipa, no jemu samému sa nevera podľa historikov nikdy nedokázala. Ďalšou najčastejšou výčitkou filmu je, že udalosti troch rokov zahustili do troch dní. No zrejme nemohli natočiť dva roky relatívneho pokoja, zamerali sa na súhrn kľúčových udalostí.

V každom prípade to pre Alžbetu nemuselo byť vôbec jednoduché. Priviesť na svet 4 deti a popritom denne dohliadať na monarchiu. No čeliť aj bulváru a klebetám.

Najväčšie starosti sú však s princeznou Dianou, ktorej manželstvo s Karolom je hotová katastrofa.

“ výrok plukovníka Jima Corbetta: „Na strom vyliezla princezná a zišla z neho kráľovná.“ Lebo tej noci skutočne zomrel kráľ Juraj VI., Alžbetin otec. Deň strávil na poľovačke, ako ukazuje seriál, a rovnaký program si plánoval aj na nasledujúci deň. Naozaj si však posledný večer užil v kruhu priateľov poľovníkov a zaspieval celej spoločnosti duet s dcérou, ktorá ich zároveň sprevádzala na klavíri, pieseň Bewitched, Bothered and Bewildered, ako vidíme v The Crown?“ Kniha Koruna vám dá odpoveď na túto aj mnohé ďalšie zvedavé otázky.

Som rada, že som sa o tejto ikonickej postave dozvedela viac a zároveň dokážem precítiť, aké namáhavé je prežiť celý život ako vo výkladnej skrini. Bežný človek si ani nedokáže predstaviť, aká vzácnosť je to obyčajné súkromie. A aké namáhavé je prežiť celý život akoby pod drobnohľadom, kedy pomaly každý krok rozoberajú novinári, filmári aj historici.

A zároveň máme to privilegované postavenie, že sme niečo z jej života mohli zažiť a vnímať ako jej súčasníci. Kráľovná navštívila Slovensko, Maďarsko aj Česko. V jej rodokmeni tečie maďarská aj slovenská krv. A teda tak trochu bola aj naša. Tak trochu patrila nám všetkým a ozaj by bola škoda márniť tento deň nejakým protestom, ktorý sotva niečo vyrieši. Maximálne, ak budeme mať veľké šťastie, tak sa zozbiera pár tisíc ľudí, aby vyjadrili svoju nespokojnosť a obavy,

Fotografia: autorka (Renáta MB)

 

Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

28.09.2022

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky [...]

Princezná Diana: Skutočný príbeh jej slovami

23.09.2022

Tento blog pozvoľna nadväzuje na tie predošlé, hlavne na článok o zosnulej panovníčke Alžbete II. Kniha Koruna aj film The Crown čerpal aj z biografie Andrewa Mortona, ktorú sa mi podarilo zohnať ako prílohy ženského magazínu. Ako prílohy to naši slovenskí prekladatelia rozdelili na dve malé knižky do kabelky. Neviem, ako si počínajú iní recenzenti, no ja sa po [...]

Masový protest a mierový pochod v Bratislave

21.09.2022

Nebudem nosiť zbytočne drevo do lesa. O včerajšom protivládnom proteste navzdory obavám nemlčali médiá. A dokonca sa nehovorilo ani o stovkách. Odhadom RTVS tam bolo včera cca 5000 ľudí. Tak stačí len krátko. A hlavne by som sa rada zmienila, že akcia pokračuje aj dnes. Rovnako 17:00, rovnako spred prezidentského paláca. Dvojica ukrajinských aktivistov za Mier, ktorí sa [...]

Tomáš Taraba

Taraba sa s Ficom dohodol na ôsmom odvolávaní ministra vnútra Mikulca

30.09.2022 13:38

Poslanec dodal, že strana Sloboda a Solidarita bude môcť prehodnotiť svoje hlasy.

česko Polícia Kontrola Hranica kamión

Na hraniciach Česka so Slovenskom zadržali od štvrtka už vyše 300 utečencov

30.09.2022 13:22

Polícia ČR uviedla, že len v priebehu štvrtka bolo odhalených 247 migrantov, v drvivej väčšine Sýrčanov.

Prezidentské voľby

Voliči v izolácii pre COVID-19 budú môcť hlasovať do špeciálnej urny

30.09.2022 13:04

Špeciálne hlasovanie sa týka iba prekážky pre pandémiu.

Matovič

Novinári odmietajú Matovičove útoky (vyhlásenie šéfredaktorov)

30.09.2022 12:50

Šéfredaktori slovenských médií odsudzujú útoky ministra financií Igora Matoviča, ktorý hovorí o novinároch ako o progresívnych fašistoch.