Založ si blog

Masový protest a mierový pochod v Bratislave

Nebudem nosiť zbytočne drevo do lesa. O včerajšom protivládnom proteste navzdory obavám nemlčali médiá. A dokonca sa nehovorilo ani o stovkách. Odhadom RTVS tam bolo včera cca 5000 ľudí. Tak stačí len krátko. A hlavne by som sa rada zmienila, že akcia pokračuje aj dnes. Rovnako 17:00, rovnako spred prezidentského paláca. Dvojica ukrajinských aktivistov za Mier, ktorí sa dočkali zápisu do akéhosi smrteľného zoznamu, že nepodporujú tento ozbrojený konflikt.

S poľutovaním sledujem davovú hystériu. Stovky nenávistných komentárov, že účastníci protestu vraj boli samí seniori. Ja som pritom na okraji Hodžovho námestia videla aj kočík, teda žiadne zhromaždenie senilných starcov a babičiek.

A Markíza to zaklincuje nadpisom Dezoláti v uliciach –to sa už môžu ospravedlňovať, koľko chcú, jednoznačne vyjadrili opovrhovanie ľuďmi.

Miestami mi bolo aj ľúto, že kopa mojich blogov je takmer úplne bez komentárov, no vnímajúc tú vlnu nenávisti, asi je aj lepšie, ak si ju ľudia nechajú na iné smetiská.

Hodžovo námestie zaplavili ľudia s vlajkami a transparentmi.

Proste je to hrúza, kam sme sa to dopracovali, aká je nulová kultúra, sloboda a žiadne istoty.

Včerajší protest takmer zmyl dážď.  Sprvoti chvíľu lialo, potom kvapkalo, Hodžovo námestie zaplavili ľudia a po okrajoch celá armáda policajtov a samozrejme neodmysliteľný antikonfliktný tím. Žiadne konflikty neboli. Svoju nespokojnosť prejavili osobnosti civilného aj politického života.

Najviac ma dojal Jozef Hambálek -jediný Slovák, ktorý sa ocitol na protiruskom sankčnom zozname.

Pripomenul mi z leta obdobné vystúpenie krachujúceho podnikateľa, ktorého perzekuovali preto, že otvoril aj počas pandémie.

Hriechom Hambálka je, že stál na čele Nočných vlkov. Že na motorke brázdili krajinu a kládli vence. Obvinili ho z kolaborácie s Rusmi na základe 12 článkov.

„A jeden z tých článkov zverejnila aj Pravda. Tak taká je ich pravda. Stačí, aby o hocikom z vás napísali 12 článkov a už sa môže ocitnúť na tom sankčnom zozname.“ Hambálkovi odpojili plyn aj elektrinu a so zlomeným hlasom žiadal ľudí, aby ho neľutovali.

Ja nepotrebujem ľútosť, ale spravodlivosť – vyhlásil Hambálek.

Ono je jednoduché niekoho vytipovať a ekonomicky zlikvidovať.

Predsedu Jednoty dôchodcov šokovali argumenty Borisa Kollára, že vraj načo by valorizovali dôchodky, keď súčasná vláda má len 1% voličov dôchodcov.

A najpôsobivejší rečník zo všetkých bol pre mňa Andrej Danko. Odkedy monitorujem maďarskú tlač, tak počúvam aj tie prejavy. Okrem iného som si vypočula aj celý a masívne kritizovaný prejav Viktora Orbána v rumunskom Tusványosi. Dokonca aj Árpád Soltész dokázal oceniť, že Orbán je brilantný rečník so schopnosťou zaujať aj rozosmiať.

A svoj obdiv voči Orbánovi neskrýval ani Andrej Danko. Prekvapil vyznaním, že on má ruských priateľov a je v kontakte aj so Sergejom Lavrovom, aby nám v prípade zmeny politickej situácie mohol začať pomáhať rovnako ako Orbán Maďarsku.

Lebo Európu zachráni len ruský plyn – znel odvážny výrok Andreja Danka, vodcu SNS.

Na pódiu spontánny Andrej Danko.

 

Celý protest sa vysielal naživo, napríklad aj na stránke Roberta Fica. Verím, že aj dnešný pochod za Mier sa bude obdobne vysielať.

JE mi ľúto, že sa zo slova mier stáva v určitých kruhoch pomaly nadávka.

Szíjjártó v New Yorku vyhlásil, že záujmom Maďarska je čím skoršie uzavretie mieru.

Putin Erdoganovi povedal, že jeho záujmom je urýchlené ukončenie vojny.

Zelenskyj vyhlásil, že odmieta referendá a mierové jednania.

A Čaputová? Svetové médiá ani nevedia, či je prezidentka ona, alebo jej partner Na pôde OSN rečnila o vojenských úspechoch a o územiach, ktoré treba získať späť.

-Oni potrebujú vojnu, aby zakryli vlastnú neschopnosť – burcuje Andrej Danko.

Snáď ste sa z môjho referátu dozvedeli aj veci, ktoré v trojminútovom spote o „dezolátoch“ nie.

Fotografie: autorka

Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

28.09.2022

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky [...]

Princezná Diana: Skutočný príbeh jej slovami

23.09.2022

Tento blog pozvoľna nadväzuje na tie predošlé, hlavne na článok o zosnulej panovníčke Alžbete II. Kniha Koruna aj film The Crown čerpal aj z biografie Andrewa Mortona, ktorú sa mi podarilo zohnať ako prílohy ženského magazínu. Ako prílohy to naši slovenskí prekladatelia rozdelili na dve malé knižky do kabelky. Neviem, ako si počínajú iní recenzenti, no ja sa po [...]

Britská koruna: Film a kniha – Pravda a lož

19.09.2022

Dnešok sa nesie v znamení pohrebu kráľovnej Alžbety II. Obľúbený seriál o živote kráľovskej rodiny natočil Netflix a knižku, ktorá konfrontuje filmové spracovanie s realitou, prináša v slovenskom preklade Lindeni. Dnes 19.9. mal byť masový protest Fica s Republikou. Presunuli ho z dôvodu britského pohrebu na 20.9. od 17:00 – Bratislava, prezidentský palác. Jedine [...]

Putin

Putin vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za súčasť Ruska

30.09.2022 14:39

Ruský prezident začal svoj príhovor na ceremónii k anexii štyroch ukrajinských oblastí konštatovaním, že ich obyvatelia sa rozhodli.

parlament

V novom prieskume vedie Hlas so Smerom. PS predbehlo stranu SaS

30.09.2022 14:39

Preferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS) po vládnej kríze klesli na 8,2 percent.

česko komunálne senátne voľby

Tretina Česka si volí zástupcov do Senátu

30.09.2022 14:19

Začalo sa druhé kolo volieb do Senátu českého parlamentu.

Tomáš Taraba

Taraba sa s Ficom dohodol na ôsmom odvolávaní ministra vnútra Mikulca

30.09.2022 13:38

Poslanec dodal, že strana Sloboda a Solidarita bude môcť prehodnotiť svoje hlasy.