Založ si blog

Masový protest a mierový pochod v Bratislave

Nebudem nosiť zbytočne drevo do lesa. O včerajšom protivládnom proteste navzdory obavám nemlčali médiá. A dokonca sa nehovorilo ani o stovkách. Odhadom RTVS tam bolo včera cca 5000 ľudí. Tak stačí len krátko. A hlavne by som sa rada zmienila, že akcia pokračuje aj dnes. Rovnako 17:00, rovnako spred prezidentského paláca. Dvojica ukrajinských aktivistov za Mier, ktorí sa dočkali zápisu do akéhosi smrteľného zoznamu, že nepodporujú tento ozbrojený konflikt.

S poľutovaním sledujem davovú hystériu. Stovky nenávistných komentárov, že účastníci protestu vraj boli samí seniori. Ja som pritom na okraji Hodžovho námestia videla aj kočík, teda žiadne zhromaždenie senilných starcov a babičiek.

A Markíza to zaklincuje nadpisom Dezoláti v uliciach –to sa už môžu ospravedlňovať, koľko chcú, jednoznačne vyjadrili opovrhovanie ľuďmi.

Miestami mi bolo aj ľúto, že kopa mojich blogov je takmer úplne bez komentárov, no vnímajúc tú vlnu nenávisti, asi je aj lepšie, ak si ju ľudia nechajú na iné smetiská.

Hodžovo námestie zaplavili ľudia s vlajkami a transparentmi.

Proste je to hrúza, kam sme sa to dopracovali, aká je nulová kultúra, sloboda a žiadne istoty.

Včerajší protest takmer zmyl dážď.  Sprvoti chvíľu lialo, potom kvapkalo, Hodžovo námestie zaplavili ľudia a po okrajoch celá armáda policajtov a samozrejme neodmysliteľný antikonfliktný tím. Žiadne konflikty neboli. Svoju nespokojnosť prejavili osobnosti civilného aj politického života.

Najviac ma dojal Jozef Hambálek -jediný Slovák, ktorý sa ocitol na protiruskom sankčnom zozname.

Pripomenul mi z leta obdobné vystúpenie krachujúceho podnikateľa, ktorého perzekuovali preto, že otvoril aj počas pandémie.

Hriechom Hambálka je, že stál na čele Nočných vlkov. Že na motorke brázdili krajinu a kládli vence. Obvinili ho z kolaborácie s Rusmi na základe 12 článkov.

„A jeden z tých článkov zverejnila aj Pravda. Tak taká je ich pravda. Stačí, aby o hocikom z vás napísali 12 článkov a už sa môže ocitnúť na tom sankčnom zozname.“ Hambálkovi odpojili plyn aj elektrinu a so zlomeným hlasom žiadal ľudí, aby ho neľutovali.

Ja nepotrebujem ľútosť, ale spravodlivosť – vyhlásil Hambálek.

Ono je jednoduché niekoho vytipovať a ekonomicky zlikvidovať.

Predsedu Jednoty dôchodcov šokovali argumenty Borisa Kollára, že vraj načo by valorizovali dôchodky, keď súčasná vláda má len 1% voličov dôchodcov.

A najpôsobivejší rečník zo všetkých bol pre mňa Andrej Danko. Odkedy monitorujem maďarskú tlač, tak počúvam aj tie prejavy. Okrem iného som si vypočula aj celý a masívne kritizovaný prejav Viktora Orbána v rumunskom Tusványosi. Dokonca aj Árpád Soltész dokázal oceniť, že Orbán je brilantný rečník so schopnosťou zaujať aj rozosmiať.

A svoj obdiv voči Orbánovi neskrýval ani Andrej Danko. Prekvapil vyznaním, že on má ruských priateľov a je v kontakte aj so Sergejom Lavrovom, aby nám v prípade zmeny politickej situácie mohol začať pomáhať rovnako ako Orbán Maďarsku.

Lebo Európu zachráni len ruský plyn – znel odvážny výrok Andreja Danka, vodcu SNS.

Na pódiu spontánny Andrej Danko.

 

Celý protest sa vysielal naživo, napríklad aj na stránke Roberta Fica. Verím, že aj dnešný pochod za Mier sa bude obdobne vysielať.

JE mi ľúto, že sa zo slova mier stáva v určitých kruhoch pomaly nadávka.

Szíjjártó v New Yorku vyhlásil, že záujmom Maďarska je čím skoršie uzavretie mieru.

Putin Erdoganovi povedal, že jeho záujmom je urýchlené ukončenie vojny.

Zelenskyj vyhlásil, že odmieta referendá a mierové jednania.

A Čaputová? Svetové médiá ani nevedia, či je prezidentka ona, alebo jej partner Na pôde OSN rečnila o vojenských úspechoch a o územiach, ktoré treba získať späť.

-Oni potrebujú vojnu, aby zakryli vlastnú neschopnosť – burcuje Andrej Danko.

Snáď ste sa z môjho referátu dozvedeli aj veci, ktoré v trojminútovom spote o „dezolátoch“ nie.

Fotografie: autorka

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!