Založ si blog

Masový protest a mierový pochod v Bratislave

Nebudem nosiť zbytočne drevo do lesa. O včerajšom protivládnom proteste navzdory obavám nemlčali médiá. A dokonca sa nehovorilo ani o stovkách. Odhadom RTVS tam bolo včera cca 5000 ľudí. Tak stačí len krátko. A hlavne by som sa rada zmienila, že akcia pokračuje aj dnes. Rovnako 17:00, rovnako spred prezidentského paláca. Dvojica ukrajinských aktivistov za Mier, ktorí sa dočkali zápisu do akéhosi smrteľného zoznamu, že nepodporujú tento ozbrojený konflikt.

S poľutovaním sledujem davovú hystériu. Stovky nenávistných komentárov, že účastníci protestu vraj boli samí seniori. Ja som pritom na okraji Hodžovho námestia videla aj kočík, teda žiadne zhromaždenie senilných starcov a babičiek.

A Markíza to zaklincuje nadpisom Dezoláti v uliciach –to sa už môžu ospravedlňovať, koľko chcú, jednoznačne vyjadrili opovrhovanie ľuďmi.

Miestami mi bolo aj ľúto, že kopa mojich blogov je takmer úplne bez komentárov, no vnímajúc tú vlnu nenávisti, asi je aj lepšie, ak si ju ľudia nechajú na iné smetiská.

Hodžovo námestie zaplavili ľudia s vlajkami a transparentmi.

Proste je to hrúza, kam sme sa to dopracovali, aká je nulová kultúra, sloboda a žiadne istoty.

Včerajší protest takmer zmyl dážď.  Sprvoti chvíľu lialo, potom kvapkalo, Hodžovo námestie zaplavili ľudia a po okrajoch celá armáda policajtov a samozrejme neodmysliteľný antikonfliktný tím. Žiadne konflikty neboli. Svoju nespokojnosť prejavili osobnosti civilného aj politického života.

Najviac ma dojal Jozef Hambálek -jediný Slovák, ktorý sa ocitol na protiruskom sankčnom zozname.

Pripomenul mi z leta obdobné vystúpenie krachujúceho podnikateľa, ktorého perzekuovali preto, že otvoril aj počas pandémie.

Hriechom Hambálka je, že stál na čele Nočných vlkov. Že na motorke brázdili krajinu a kládli vence. Obvinili ho z kolaborácie s Rusmi na základe 12 článkov.

„A jeden z tých článkov zverejnila aj Pravda. Tak taká je ich pravda. Stačí, aby o hocikom z vás napísali 12 článkov a už sa môže ocitnúť na tom sankčnom zozname.“ Hambálkovi odpojili plyn aj elektrinu a so zlomeným hlasom žiadal ľudí, aby ho neľutovali.

Ja nepotrebujem ľútosť, ale spravodlivosť – vyhlásil Hambálek.

Ono je jednoduché niekoho vytipovať a ekonomicky zlikvidovať.

Predsedu Jednoty dôchodcov šokovali argumenty Borisa Kollára, že vraj načo by valorizovali dôchodky, keď súčasná vláda má len 1% voličov dôchodcov.

A najpôsobivejší rečník zo všetkých bol pre mňa Andrej Danko. Odkedy monitorujem maďarskú tlač, tak počúvam aj tie prejavy. Okrem iného som si vypočula aj celý a masívne kritizovaný prejav Viktora Orbána v rumunskom Tusványosi. Dokonca aj Árpád Soltész dokázal oceniť, že Orbán je brilantný rečník so schopnosťou zaujať aj rozosmiať.

A svoj obdiv voči Orbánovi neskrýval ani Andrej Danko. Prekvapil vyznaním, že on má ruských priateľov a je v kontakte aj so Sergejom Lavrovom, aby nám v prípade zmeny politickej situácie mohol začať pomáhať rovnako ako Orbán Maďarsku.

Lebo Európu zachráni len ruský plyn – znel odvážny výrok Andreja Danka, vodcu SNS.

Na pódiu spontánny Andrej Danko.

 

Celý protest sa vysielal naživo, napríklad aj na stránke Roberta Fica. Verím, že aj dnešný pochod za Mier sa bude obdobne vysielať.

JE mi ľúto, že sa zo slova mier stáva v určitých kruhoch pomaly nadávka.

Szíjjártó v New Yorku vyhlásil, že záujmom Maďarska je čím skoršie uzavretie mieru.

Putin Erdoganovi povedal, že jeho záujmom je urýchlené ukončenie vojny.

Zelenskyj vyhlásil, že odmieta referendá a mierové jednania.

A Čaputová? Svetové médiá ani nevedia, či je prezidentka ona, alebo jej partner Na pôde OSN rečnila o vojenských úspechoch a o územiach, ktoré treba získať späť.

-Oni potrebujú vojnu, aby zakryli vlastnú neschopnosť – burcuje Andrej Danko.

Snáď ste sa z môjho referátu dozvedeli aj veci, ktoré v trojminútovom spote o „dezolátoch“ nie.

Fotografie: autorka

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.