Založ si blog

Macbeth v podaní nórskeho mága detektívok

„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej krízy v sedemdesiatych rokoch, no jeho vnútorné besy a slepá zamilovanosť sa vyrovnajú majstrovskému portrétu ničivej ctižiadosti, aký v roku 1606 predložil svojmu publiku alžbetínsky bard Shakespeare. -píšu na stránkach Martinusu.

https://www.martinus.sk/772947-macbeth/kniha?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwwr6wBhBcEiwAfMEQszZYC91SUT3-I8VWbat-feuiVok-5kgClxMnzMww1Kd9hG14dAeWVhoCVaQQAvD_BwE

Priznám sa, mám obrovský sklz. Ako mi v lete operovali pravú ruku, veľa som toho za ten sladký čas odpočinku prečítala, no málo napísala. A tak sa mi vedľa ntb kopia knihy, ktoré som vám ani nestihla spomenúť a v PC zase fotografie, o ktorých som tiež nikde nič nespomenula.

Akosi potrebujem kategorizovať, čo skôr a čo už vôbec nie.

Keď som sa svojej jedinej kolegyni pochválila ešte zhruba pred rokom, že som si kúpila Macbetha od Nesba, len sa nad tým pousmiala. A prišla s vlastnou skúsenosťou, že ona túto okato tučnú knihu aj dvakrát skúšala prelúskať, ale nič, proste sa stratila v tej záplave dejov a postáv.

Po tom roku spolupráce si už „nevieme prísť ani na mená“, no som rada, že aj v tomto som ju prekonala.

Aj keď samozrejme chápem jej výhrady, na obyčajnú detektívku je 534 strán priveľa, samotných postáv a vrážd je priveľa. Toto už akosi prerastá z obyčajnej detektívky na krvavý kúpeľ.

Od Shakespeara mi bol doteraz známejší skôr príbeh Rómea a Júlie. A tam toho krvavého besnenia nejako príliš nebolo.

No v každom prípade, dokážem si predstaviť, že za čias bratovražedných bojov o kráľovskú moc to mohlo v starom Anglicku a Škótsku vyzerať aj takto beznádejne.

Prečítala som si stručný obsah pôvodného diela a môžeme skonštatovať, že Nesbo tie postavy aj hlavné deje prevzal v podstate do bodky. Kto mal byť zabitý, ostal zabitý, kto mal prežiť, tak prežil.

Páčil sa mi hlavne úvod, kde Nesbo opisuje samotné zatratené mesto aj s jeho vzťahmi.

A líči ho až s umeleckou predstavivosťou. Akoby ste sedeli v akomsi ateliéri, kde vám maliar krok za krokom namaľuje celé mesto, s jeho krásami aj slabinami.

Samotný novodobý Macbeth je v podstate rádový policajt, nad ktorým šokovane žasneme, ako mu moc stúpa do hlavy. Ako sa neštíti v mene „blaha“ toho mesta ani najväčších špinavostí.

Vo všetkom ho podporuje jeho krvilačná milenky Lady, ktorou otrasie až smrť bábätka.

Jediné mŕtve bábo s ňou zamáva viacej, než halda mŕtvych tiel dospelákov. Ozve sa v nej srdce, ktoré ju privádza do šialenstva. Ako skončí táto legendárna dráma? Ak poznáte pôvodný dej, tak už viete to rozuzlenie. A ak nie, tak môžete fandiť tej hŕstke dobrých, aby nad Macbethovou krutovládou dokázali zvíťaziť.

Odporúčam skôr náročným čitateľom. Tým, čo majú čas aj trpezlivosť. A radi sa na pár dní úplne stratia v tejto napínavej dráme.

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

blesk, búrka, Zbyňov, mReportér

Na celom Slovensku platia až do večera výstrahy pred búrkami. Čo prinesie nedeľa?

25.05.2024 12:02

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút.

Draždiak

Pripravený na leto. Potápači z Draždiaka vylovili trezor, päťmetrovú konštrukciu či sochu

25.05.2024 11:44

Nechýbali však ani tradičné betónové kvádre s trčiacimi železnými drôtmi, sklenené fľaše a plechovky.

stoltenberg

Stoltenberg vyzval spojencov, aby dodali Ukrajine viac zbraní. Čína nemôže podnecovať vojnu aj mať dobré vzťahy s Európou, hovorí

25.05.2024 11:25, aktualizované: 12:39

Spojenci by mali prehodnotiť obmedzenia pre zbrane dodané Ukrajine, uviedol šéf NATO.

študenti, vysoká škola

Študentské voľby ukázali, kam smeruje hlas mladej generácie

25.05.2024 10:35

Voľby do Európskeho parlamentu sa konali od 6. do 24. mája v 68 okresoch vo všetkých krajoch.