Založ si blog

Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. 

Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky moje otázky. V tej chvíli som bola ešte rádová bulvárna novinárka a z rozhovoru vznikol pekný článok plný pútavých ilustrácií. S bulvárom to toho veľa nemalo, celkovo mám rada pekné témy, ktoré ma nadchnú, no netrhajú ľudí apriori zo stoličiek. A to sa pre bulvár moc nehodí. No pri tejto príležitosti som ako aj ostatní účastníci, dostala knižku s biografiou Mišky Musilovej.

Kniha sa charakterom ponáša na Korunu, Tvrdá a veľká, s pevným obalom, kvalitnými stranami a bohato ilustrovaná. Škoda, že sa nevychytalo zopár chybičiek (duplicitné slovíčka, či neoddelenie slova od predpony)  a tak miestami to pôsobí rušivo, hlavne z pohľadu toho, ako si na vizuále dali záležať.

Knihu napísala Lucia Lackovičová, no výrazne musela samozrejme napomáhať aj samotná Musilová, ktorej oslovenie Miška už príde ako pre malú a radšej má meno Mika.

Žena s nekonečným zdrojom motivácie.

Proste Mika nás púšťa do svojho sveta, od detstva až po Covid pandémiu. Ako dieťa svetobežníkov mala to šťastie, že už v detstve veľa cestovala a učila sa cudzie jazyky. Svoje vysokoškolské štúdiá absolvovala v anglickom Bristole a v americkej Californii.

Mika sa neuspokojí s bežnou cestou, ženie svoje telo aj kariéru až na doraz. Behá dlhé kilometre, až ju zastaví len únavová zlomenina. Hladuje kvôli forme a neskôr pre nedostatok prostriedkov. Na čas nástupu do NASA spomína ako na obdobie „bezdomovectva“. Ide však o zdieľané gauče, kde prespáva pomaly každý týždeň na inom gauči, no nikdy nie na ulici.

(Toto rozšírené vnímanie bezdomovectva nie celkom chápem, lebo myslím, že najpálčivejšie prípady ležia na lavičkách v parkoch, či v kontajnerových stojiskách. 

No ak sa do bezdomovectva zahŕňajú aj všetci ľudia na ubytovniach, potom magistrát hrdo deklaruje, ako rieši otázku bezdomovectva a pritom len presúva socializovaných  ľudí z ubytovní do nájomných bytov.)

V každom prípade zdieľané gauče sú dobrý recept a Mika má nos, že sa jej darí vychytať tých správnych vlastníkov a dobrých ľudí prakticky po celom svete. A nepoužíva ho iba pri práci v NASA, kým jej nabehne prvý výplata, ale aj pri početných cestách – dovolenkách. 

Sú názory, že recenzent vníma a opisuje aj tak len sám seba. A iste, človek automaticky vníma každú knihu cez seba, ako to vnímam ja, aké je to z môjho pohľadu a v akej fáze života ma to zasiahlo. Už pri biografi Diany som si hovorila, že nechcela by som písať svoju biografiu a že by to bol dosť demotivujúci príbeh.

Mika tvrdí, že chce svojím príbehom motivovať hlavne ženy, aby sa presadili v mužskom svete vedy. Mňa počas čítania bolí hlava a nedokážem si predstaviť toľko behať, hladovať, drieť do úmoru aj 15 hodín denne. Naháňať sa z grantu do grantu, z jednej expedície na druhú.

Najsmutnejšou časťou príbehu je tá, kde stráca svojho dlhoročného partnera Jamesa. Lebo ten po škole si našiel prácu a plánuje rodinu, ale s Mikou sa to evidentne nedá. A je mi z toho celkom smutno, že ona bude zrejme aj po 60-ke len cestovať z misie na misiu, bez toho aby si založila rodinu, aby sa definitívne usadila a azda aj spomalila.

Kniha je o to neuveriteľnejšia, že na fotkách všetko to strádanie nevidieť. Vidno však Miku, mladú a krásnu, usmievavú, takmer vždy v strede, obklopenú zväčša mladými ľuďmi.

A mimoriadne zúfalo vyznieva aj pasáž o Slovensku. Kým vo svete naša astrobiologička nemá problém získavať jeden grant za druhým, tak na Slovensku sa to ukáže ako veľký problém. Drsnej kritike čelí aj jej spolupráca s občianskym združením SOSA, ktoré vyvinulo skCube. Kocku s hranami 10 cm zaplnili plošnými doskami a vyslali do vesmíru. Nadšenci promovali „prvú slovenskú družicu“, kým skeptici hovorili o stredoškolskej práci a o SOSE ako o skupine mladých dravcov, amatérov a dyletantov. Združeniu nepomohlo ani to, že ju dlhé roky viedol mladík bez vysokoškolského vzdelania. Dedkovia akademici s tromi titulmi boli pohoršení a poukazovali na „nadštandardné vzťahy“ SOSY s vládou.

V tomto kontexte smutne vyznieva Musilovej cesta s prezidentom Andrejom Kiskom. Kým delegácia spala v drahom hoteli, Mika zase bola na zdieľanom gauči u človeka, ktorého videla prvý raz v živote, lebo SOSA založená hlavne na nadšení na ten hotel proste nemala.

Aj keď sa Musilová snaží vyhýbať presným pomenovaniam novinárov a konkrétnych akademikov, všetko je dohľadateľné a kreslí to smutný obraz o Slovensku, ktorý vyháňa svoje mozgy. Niektorí končia v susednom Maďarsku, či Česku a niektorí idú ešte ďalej. Musilovej simulované misie na Mesiac a Mars prebiehajú na sopečnom Havaji.

„Pociťovala som neskutočné sklamanie a začalo mi byť jasné, že doma zostať nemôžem. Že to je len prechodná zastávka a že výskum musím robiť v zahraničí, kde splnenie podmienok na jednej strane znamená splnenie podmienok na strane druhej,“ hovorí Musilová v kapitole venovanej Slovensku.

Fotografia: autorka

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

LOZ, Peter Visolajský,

Lekári trvajú na zvyšovaní platov vrátane odmeňovania za odpracované roky

26.11.2022 14:25

Pred začiatkom rokovania na Úrade vlády to uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.