Založ si blog

Rozhovory s vrahom: Jeffrey Dahmer – dokument

Azda by bolo šťastnejšie nazývať články úplne neutrálne, povedzme 1234, či ABCD a ušetrili by sme si kopu komentárov, ktoré napovedajú, koľkí sa od názvu nie sú schopní nikam ďalej posunúť.

A pre komentátora, čo si myslel, že o Dahmerovi neexistuje dokument, tak existuje.

Na Netflixe nájdete 10-dielnu hranú minisériu aj trojdielny dokument plný dobových fotografií a výpovedí novinárov, právnikov aj detektívov, psychiatrov, či samotného Dahmera.

Zaujímavé, že sa ani odborníci nedokázali zhodnúť, či Dahmer bol, alebo nebol psychicky chorý.

Sám o sebe pred súdom povedal: „Bol som chorý, alebo zlý, alebo oboje.“

A v dokumente zaznie aj rečnícka otázka: „Koľko ľudí má človek zjesť, aby ho vyhlásili za psychicky chorého?“

Po pozretí dokumentu ešte viacej oceníte kvality hraného seriálu, ktorý sa verne držal reality aj čo sa týka výzoru a oblečenia jednotlivých protagonistov.

Mňa najviac zaujala scénka, ktorá sa v podstate v rovnakom vizuále dostala aj do hraného seriálu:

Mladá černoška v tričku s nápisom 100% BLACK zmietaná vášňou a nenávisťou kričí a útočne sa rúti na Dahmera. A on tam len sedí. Svedok čakal, že Dahmer aspoň vyskočí od úľaku, ale nič.

A práve na tejto scéne krásne vidíte ten rozdiel medzi zdravou ľudskou mentalitou schopnou milovať aj nenávidieť a medzi tou chorou neschopnosťou čokoľvek hlbšie cítiť.

Škoda, že ľuďom tak málo záleží na faktoch a tak len premietajú svoje vlastné emócie na všetko okolo seba.

Včera som čítala rozhovor s matkou postrelenej Radky a nedovolila si uletené fabulácie, že Juraja K. vychovávali k nenávisti a vraždeniu homosexuálov.

Ničím nepodložené tvrdenie. ale hlavneže to niekomu pasuje do jeho skladačky o svete.

Rovnako uletený mi prišiel aj jeden transparent: Neprestaneme kričať, kým nás neprestanete zabíjať. 

Akoby tých Jurajov K bola celá armáda. Akoby nezomreli dvaja, ale aspoň dve stovky, či dva milióny.

Akoby bola vyhlásená nejaká tretia svetová vojna voči všetkým farbám dúhy.

Jeffrey Dahmer na súde priznal, že nevraždil z nenávisti. Vlastne ho veľmi trápilo, že hlbších citov ani nie je schopný. Jeho zločiny boli sexuálne motivované vraždy mladých mužov, zväčša černochov. Na viacerých páchal pokusy v snahe vyrobiť z nich zombie, takže z jeho pohľadu ani nešlo o úmysel ich zabiť. Jeho úmyslom bolo vytvoriť si akéhosi sexuálneho otroka, ktorý by ho nikdy neopustil, proti ničomu by neprotestoval, ani neprejavoval vlastnú vôľu.

Aj na Juraja K sa akosi automaticky zniesli obvinenia z nenávisti. Akoby mu všetci videli do hlavy. Akoby ich schopnosti empatie si plietli s telepatiou aj hystériou.

A rodina Juraja K pritom oplakáva „anjelika“ a otec zverejňuje dojímavé fotky o mladom nádejnom Jurajovi, na ktorých nie je ani stopy po  agresii, nenávisti, žiadne tričká s extrémistickým materiálom, ani rúška s kolovratom, či ríšskou orlicou, Len osamelý mladý chlapec, ktorý mal veľký problém a chcel zomrieť.

Dokument o Dahmerovi je kúsok viacej ubíjajúci, než filmový seriál. Je tam viacej tých kostí a lebiek a krv a nepochopenie.

Z príbehu Jeffreyho by sme sa mohli čo-to naučiť aj o našej spoločnosti. Žiaľ ľudia nedokážu pochopiť, že okrem ich vnútorného sveta jestvujú aj iné, odlišné vnútorné svety.

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.