Založ si blog

John Wayne Gacy znásilnil a zavraždil 33 chlapcov

Je to hrozná téma. A chvíľami si hovorím, či vás / nás táto téma už nezačne ťažiť a nebudeme mať z toho nočné mory. Mňa zatiaľ nočné mory obchádzajú. Skôr naopak. Ak človek dostane príležitosť robiť pre krimi rubriku a vzápätí o tú možnosť príde, tak je to ako čierna diera a zúfalé prázdno, 

Čítala som si o hromade sériových a masových vrahov. Toho zločinu bolo v histórii naozaj veľa. A bola aj pre mňa výzva rozhodnúť, o kom ďalšom by som mala po troch blogoch o Dahmerovi písať.

Gacy bol Dahmerov súčasník. Vyčíňali a ukájali svoje zvrátené sexuálne chúťky v podstate paralelne. Dokonca o sebe aj vedeli. Posledný diel seriálu monštrum ukazuje Gacyho, ako brutálne útočí na mladíka a topí ho vo vode. Ďalší až príznačný moment je pri úplnom zatmení slnka. Dahmer je už odsúdený na 400 rokov a Gacy na smrť. A práve v tento deň zároveň Dahmera krstia a Kristus mu odpúšťa hriechy, kým Gacymu pichajú smrtiacu injekciu.

Film Chyťte vraha je úplne ináč koncipovaný, ako seriál Monster. 

https://www.csfd.sk/film/19362-chytte-vraha/prehlad/

Kým Monster kládol veľký dôraz na psychológiu a vývoj, tak film Chyťte vraha je natočený ako typické krimi.

Rozoberá len kriminalistickú stránku príbehu. Nedozvieme sa o Gacyho ťažkom detstve, ani veľa o jeho pracovitosti a ctižiadosti.

Okrajovo sa však zmieňuje, že Gacy bol zvolený za muža roka, vypracoval sa na vplyvného podnikateľa a dokonca bol členom Demokratickej strany a odfotil sa aj s prvou dámou USA.

Oproti Dahmerovi je to obrovský rozdiel. 

Dahmer bol looser, ktorého vyhodili zo školy aj z vojenčiny. Žil v malom byte v černošskej štvrti a lovil zväčša vyšportovaných černochov dvadsiatnikov.

Naproti tomu Gacy sa dvakrát oženil, avšak čo sa týka sexuálnej vášne, tak tá ho hnala k mladým chlapcom. Boli to samí belosi vo veku 14-21 rokov.

Drvivá väčšina boli násťroční chlapci, ktorí u neho pracovali, alebo sa uchádzali o prácu.

A ak ste si pri Dahmerovom vyčíňaní hovorili, že mu to prechádzalo len kvôli tomu, že lovil medzi černochmi, tak Gacymu prečo?

Polícia bola preťažená, mládenci mizli akosi stále a oni to často odbíjali tým, že zrejme sami ušli z domu.

Avšak tie prešľapy spravodlivosti sú až desivé. Lebo pár znásilnených chlapcov prežilo. A pár ho aj udalo. No jeden obišiel s trpkým verdiktom, že je to tvrdenie proti tvrdeniu, ďalší vybojoval na súde, aby Gacy zaplatil pokutu 3000 USD a len kvôli jedinému prípadu išiel sedieť, aj to len smiešnych 18 mesiacov. Na sexuálneho predátora je to naozaj slabý trest. No a posunul ho len k tomu, aby svoje ďalšie obete už nenechával pri živote.

V tomto krimi je vlastne postavený pomník kriminalistickej práci. Poctivej a dôkladnej.

Lebo je ľahké písať zápisnice, ak obete ležia na chodníku a páchatelia sa sami priznávajú.

Gacy je však ctihodný občan, vplyvný podnikateľ a dokonca politik. Jeho obete sú pochované a rozľahlý dom vyzerá sporiadane,

Gacyho úlohu skvele zvládol Brian Dennehy

a dokonca sa na toho netvora aj veľmi podobá.

Michael Riley 

naopak vyznieva ako neviniatko. Chýba z neho drsnosť a pod húževnatým policajtom si proste predstavujete niečo živelnejšie a drsnejšie.

No úplne autenticky vyznieva bolesť pozostalých.

Ono je vždy ťažké a zdrvujúce dozvedať sa o úmrtí svojho najbližšieho, hlavne ak ide o chlapca, ktorého vám ukradli z jeho detskej izby. Ale všetky tie roky, kedy ľudia boli zmietaní v neistote? Chvíľami dúfali, že ich synovia sa vrátia a zrazu sa ocitli v situácii, že už sa identifikujú len ich rozkladajúce sa pozostatky.

Mne najviac o Gacyho osobnosti napovedal tento portál:

https://www.serialkillers.cz/john-wayne-gacy?fbclid=IwAR1TK1zVtylWNvPzUJAR96NLrCL4Km4f8HRU8gAScAQLsUL4W7ds1LSEkB8

Jeho postavu zvládli vo filme ukázať celkom hodnoverne. Je to arogantný sadista, ktorý sa odmieta priznať. Dokonca aj počas súdu sa snažil väčšinu obetí našiť na krk svojmu kolegovi. Avšak už mal toho na rováši priveľa. Na rozdiel od Dahmera s Gacym sa nedá súcítiť. Nevidno tam žiadnu ľútosť ani vnútorný boj. Len zvrhlíka, čo si bezcitne bral to najcennejšie, čo desiatky rodín mali a vychovávali.

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800058x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu