Založ si blog

John Wayne Gacy znásilnil a zavraždil 33 chlapcov

Je to hrozná téma. A chvíľami si hovorím, či vás / nás táto téma už nezačne ťažiť a nebudeme mať z toho nočné mory. Mňa zatiaľ nočné mory obchádzajú. Skôr naopak. Ak človek dostane príležitosť robiť pre krimi rubriku a vzápätí o tú možnosť príde, tak je to ako čierna diera a zúfalé prázdno, 

Čítala som si o hromade sériových a masových vrahov. Toho zločinu bolo v histórii naozaj veľa. A bola aj pre mňa výzva rozhodnúť, o kom ďalšom by som mala po troch blogoch o Dahmerovi písať.

Gacy bol Dahmerov súčasník. Vyčíňali a ukájali svoje zvrátené sexuálne chúťky v podstate paralelne. Dokonca o sebe aj vedeli. Posledný diel seriálu monštrum ukazuje Gacyho, ako brutálne útočí na mladíka a topí ho vo vode. Ďalší až príznačný moment je pri úplnom zatmení slnka. Dahmer je už odsúdený na 400 rokov a Gacy na smrť. A práve v tento deň zároveň Dahmera krstia a Kristus mu odpúšťa hriechy, kým Gacymu pichajú smrtiacu injekciu.

Film Chyťte vraha je úplne ináč koncipovaný, ako seriál Monster. 

https://www.csfd.sk/film/19362-chytte-vraha/prehlad/

Kým Monster kládol veľký dôraz na psychológiu a vývoj, tak film Chyťte vraha je natočený ako typické krimi.

Rozoberá len kriminalistickú stránku príbehu. Nedozvieme sa o Gacyho ťažkom detstve, ani veľa o jeho pracovitosti a ctižiadosti.

Okrajovo sa však zmieňuje, že Gacy bol zvolený za muža roka, vypracoval sa na vplyvného podnikateľa a dokonca bol členom Demokratickej strany a odfotil sa aj s prvou dámou USA.

Oproti Dahmerovi je to obrovský rozdiel. 

Dahmer bol looser, ktorého vyhodili zo školy aj z vojenčiny. Žil v malom byte v černošskej štvrti a lovil zväčša vyšportovaných černochov dvadsiatnikov.

Naproti tomu Gacy sa dvakrát oženil, avšak čo sa týka sexuálnej vášne, tak tá ho hnala k mladým chlapcom. Boli to samí belosi vo veku 14-21 rokov.

Drvivá väčšina boli násťroční chlapci, ktorí u neho pracovali, alebo sa uchádzali o prácu.

A ak ste si pri Dahmerovom vyčíňaní hovorili, že mu to prechádzalo len kvôli tomu, že lovil medzi černochmi, tak Gacymu prečo?

Polícia bola preťažená, mládenci mizli akosi stále a oni to často odbíjali tým, že zrejme sami ušli z domu.

Avšak tie prešľapy spravodlivosti sú až desivé. Lebo pár znásilnených chlapcov prežilo. A pár ho aj udalo. No jeden obišiel s trpkým verdiktom, že je to tvrdenie proti tvrdeniu, ďalší vybojoval na súde, aby Gacy zaplatil pokutu 3000 USD a len kvôli jedinému prípadu išiel sedieť, aj to len smiešnych 18 mesiacov. Na sexuálneho predátora je to naozaj slabý trest. No a posunul ho len k tomu, aby svoje ďalšie obete už nenechával pri živote.

V tomto krimi je vlastne postavený pomník kriminalistickej práci. Poctivej a dôkladnej.

Lebo je ľahké písať zápisnice, ak obete ležia na chodníku a páchatelia sa sami priznávajú.

Gacy je však ctihodný občan, vplyvný podnikateľ a dokonca politik. Jeho obete sú pochované a rozľahlý dom vyzerá sporiadane,

Gacyho úlohu skvele zvládol Brian Dennehy

a dokonca sa na toho netvora aj veľmi podobá.

Michael Riley 

naopak vyznieva ako neviniatko. Chýba z neho drsnosť a pod húževnatým policajtom si proste predstavujete niečo živelnejšie a drsnejšie.

No úplne autenticky vyznieva bolesť pozostalých.

Ono je vždy ťažké a zdrvujúce dozvedať sa o úmrtí svojho najbližšieho, hlavne ak ide o chlapca, ktorého vám ukradli z jeho detskej izby. Ale všetky tie roky, kedy ľudia boli zmietaní v neistote? Chvíľami dúfali, že ich synovia sa vrátia a zrazu sa ocitli v situácii, že už sa identifikujú len ich rozkladajúce sa pozostatky.

Mne najviac o Gacyho osobnosti napovedal tento portál:

https://www.serialkillers.cz/john-wayne-gacy?fbclid=IwAR1TK1zVtylWNvPzUJAR96NLrCL4Km4f8HRU8gAScAQLsUL4W7ds1LSEkB8

Jeho postavu zvládli vo filme ukázať celkom hodnoverne. Je to arogantný sadista, ktorý sa odmieta priznať. Dokonca aj počas súdu sa snažil väčšinu obetí našiť na krk svojmu kolegovi. Avšak už mal toho na rováši priveľa. Na rozdiel od Dahmera s Gacym sa nedá súcítiť. Nevidno tam žiadnu ľútosť ani vnútorný boj. Len zvrhlíka, čo si bezcitne bral to najcennejšie, čo desiatky rodín mali a vychovávali.

 

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.