Založ si blog

Orosch a vinníci

Milí moji čitatelia. Kde začať? Včera bolo Renáty a dostalo sa mi aj veľa pozitívnej pozornosti a blahoželaní. Tak skúsme k sebe byť aj dnes aspoň chvíľu dobrí.

 

Iste ste už mnohí postrehli tie nevhodné slová.

Drlička povedal, že bohužiaľ je na Slovensku ešte veľa politikov, ktorí dýchajú. 

Vzápätí hovoril, že radšej mal rečniť o politikoch, čo ešte majú nohy. A Chmelár to vidí ako čierny humor o tom, ako politici dýchajú človeku na krk.

Prosto nešťastné vyjadrenie a vyvodená zodpovednosť.

Trnavský arcibiskup Ján Orosh sa vyjadril v internom obežníku ešte nešťastnejšie, keďže spochybňoval nevinnosť obetí zo Zámockej. 

Aj Orosch sa za svoje nešťastné formulácie ospravedlnil:

https://domov.sme.sk/c/23063514/orosch-sa-ospravedlnil-rodinam-obeti-zo-zamockej-ulice.html

Otázka je, prečo to Orosch vlastne robil a čo ho vedie pitvať akúsi vinu, či nevinu obetí?

Vadila mu bežná formulácia „nevinné obete“. Akoby si tú formuláciu zaslúžili len nejakí svätci, či dokonalí ľudia.

Pritom samozrejme, že sme všetci hriešnici a aj Ježiš svojím výrokom „Nech ten prvý hodí kameňom, kto je sám bez viny,“ poukazoval, že nik nie je bez viny,

V každom prípade tu máme akési ustálené slovné spojenie „nevinné obete“.

Je to len prázdna fráza, či aj tým niečo chceme povedať? Ja túto formuláciu vnímam ako fakt, že obeť sa sama nepodieľala na danom skutku.

Napríklad ak rodič dlhodobo týra svoje dieťa a to ho napokon zabije, asi ťažko by sa mi hovorila formulácia o nevinnej obeti vraždy.

Avšak ak niekto len stojí na zastávke a opitý vodič ho zmietne, ako plameň vo vetre, tak tá obeť je bez viny.

A rovnako bez viny boli aj tí traja, čo posedávali večer okolo siedmej pred barom. Juraj K. prešiel okolo nich, zrejme si ich dobre poobzeral a zachytil azda aj nejaký útržok rozhovoru. Zrejme sa potreboval uistiť, či tí ľudia naozaj patria k LGBTI+. A možno aj vyčkával, či ich nebude kúsok viac. Veď jeho idolom bol Breivick a ten nepoľoval  len na dvojicu ľudí.

V Jurajových očiach bolo ich vinou, že patria ku danej komunite. Avšak nikto nemá právo vziať druhému život, aj keby patril do hocijakej komunity. Aj keby mal hocijakú farbu pleti, či rozprával ľubovoľným jazykom. 

Bolo mimoriadne necitlivé a vlastne aj zbytočné riešiť otázky viny obetí.

Veď aj keby pred tým barom postávali, čo posedávali prostitútky, či keby sa tam rovno mali predávať tvrdé drogy, ani to nikoho neoprávňuje strieľať a vraždiť!

A keďže v krajine nemáme trest smrti, takže ten trest smrti u nás nedostane nikto a už vôbec nie za nejakú inakosť, odlišnosť. Za to, že si dal ženské šaty, či za to, že sa mu páčia chalani.

Horšie je, že mnohí mladí berú to krimi ako nejaký návod, či motiváciu. A chodia so sekerami do školy. Akoby to bolo niečo fajn a cool. Akoby sa im oplatilo za jeden šialený moment zaplatiť rokmi slobody.

Asi málo apelujeme na základné hodnoty. Asi sa veľa topíme v nezmyselných slovách a nešťastných vyjadreniach. 

Pri zastávke Zochova zomrela šiesta obeť. Bola to 61-ročná žena, ktorá namiesto použitia podchodu po zotmení jednoducho stúpila na vozovku. Možno ani nemala reflexné prvky a možno už ani nechcela ďalej žiť. V každom prípade na tej vozovke nemala čo hľadať a páchateľ z miesta nehody ušiel.

PS: Alex Wortex je v ďalšej reality šou. Tentoraz to vysiela Prima SHOW a ona sa nasťahovala s partnerom a so psom do vily, aby si zasúťažili o titul najsympatickejšej influencerskej rodiny. Vraj sa jej tam ťažko šlo po traumatizujúcom zážitku z BS. Nadchla má práve tá skratka, lepšiu by ťažko našli tvorcovia tejto BDSM šou, kedy účinkujúci po podpísaní masochistickej zmluvy sú podrobovaní sadistickému týraniu.

Alebo si naozaj myslíte, že elementárnou vlastnosťou väčšiny ľudí je nekonečné hašterenie sa prakticky o ničom?

Ja by som už do žiadnej reality šou nešla. Maximálne do vedomostnej súťaže, či do tej logickej Fenomén 21. Nedávno som vypĺňala prihlášku. Samé grafické a slovné úlohy a celkom veľa. Tak čakám a dúfam, …a krásny nový týždeň vám všetkým. Snáď sa obídeme aj bez nenávistných komentárov.

 

 

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.