Založ si blog

Orosch a vinníci

Milí moji čitatelia. Kde začať? Včera bolo Renáty a dostalo sa mi aj veľa pozitívnej pozornosti a blahoželaní. Tak skúsme k sebe byť aj dnes aspoň chvíľu dobrí.

 

Iste ste už mnohí postrehli tie nevhodné slová.

Drlička povedal, že bohužiaľ je na Slovensku ešte veľa politikov, ktorí dýchajú. 

Vzápätí hovoril, že radšej mal rečniť o politikoch, čo ešte majú nohy. A Chmelár to vidí ako čierny humor o tom, ako politici dýchajú človeku na krk.

Prosto nešťastné vyjadrenie a vyvodená zodpovednosť.

Trnavský arcibiskup Ján Orosh sa vyjadril v internom obežníku ešte nešťastnejšie, keďže spochybňoval nevinnosť obetí zo Zámockej. 

Aj Orosch sa za svoje nešťastné formulácie ospravedlnil:

https://domov.sme.sk/c/23063514/orosch-sa-ospravedlnil-rodinam-obeti-zo-zamockej-ulice.html

Otázka je, prečo to Orosch vlastne robil a čo ho vedie pitvať akúsi vinu, či nevinu obetí?

Vadila mu bežná formulácia „nevinné obete“. Akoby si tú formuláciu zaslúžili len nejakí svätci, či dokonalí ľudia.

Pritom samozrejme, že sme všetci hriešnici a aj Ježiš svojím výrokom „Nech ten prvý hodí kameňom, kto je sám bez viny,“ poukazoval, že nik nie je bez viny,

V každom prípade tu máme akési ustálené slovné spojenie „nevinné obete“.

Je to len prázdna fráza, či aj tým niečo chceme povedať? Ja túto formuláciu vnímam ako fakt, že obeť sa sama nepodieľala na danom skutku.

Napríklad ak rodič dlhodobo týra svoje dieťa a to ho napokon zabije, asi ťažko by sa mi hovorila formulácia o nevinnej obeti vraždy.

Avšak ak niekto len stojí na zastávke a opitý vodič ho zmietne, ako plameň vo vetre, tak tá obeť je bez viny.

A rovnako bez viny boli aj tí traja, čo posedávali večer okolo siedmej pred barom. Juraj K. prešiel okolo nich, zrejme si ich dobre poobzeral a zachytil azda aj nejaký útržok rozhovoru. Zrejme sa potreboval uistiť, či tí ľudia naozaj patria k LGBTI+. A možno aj vyčkával, či ich nebude kúsok viac. Veď jeho idolom bol Breivick a ten nepoľoval  len na dvojicu ľudí.

V Jurajových očiach bolo ich vinou, že patria ku danej komunite. Avšak nikto nemá právo vziať druhému život, aj keby patril do hocijakej komunity. Aj keby mal hocijakú farbu pleti, či rozprával ľubovoľným jazykom. 

Bolo mimoriadne necitlivé a vlastne aj zbytočné riešiť otázky viny obetí.

Veď aj keby pred tým barom postávali, čo posedávali prostitútky, či keby sa tam rovno mali predávať tvrdé drogy, ani to nikoho neoprávňuje strieľať a vraždiť!

A keďže v krajine nemáme trest smrti, takže ten trest smrti u nás nedostane nikto a už vôbec nie za nejakú inakosť, odlišnosť. Za to, že si dal ženské šaty, či za to, že sa mu páčia chalani.

Horšie je, že mnohí mladí berú to krimi ako nejaký návod, či motiváciu. A chodia so sekerami do školy. Akoby to bolo niečo fajn a cool. Akoby sa im oplatilo za jeden šialený moment zaplatiť rokmi slobody.

Asi málo apelujeme na základné hodnoty. Asi sa veľa topíme v nezmyselných slovách a nešťastných vyjadreniach. 

Pri zastávke Zochova zomrela šiesta obeť. Bola to 61-ročná žena, ktorá namiesto použitia podchodu po zotmení jednoducho stúpila na vozovku. Možno ani nemala reflexné prvky a možno už ani nechcela ďalej žiť. V každom prípade na tej vozovke nemala čo hľadať a páchateľ z miesta nehody ušiel.

PS: Alex Wortex je v ďalšej reality šou. Tentoraz to vysiela Prima SHOW a ona sa nasťahovala s partnerom a so psom do vily, aby si zasúťažili o titul najsympatickejšej influencerskej rodiny. Vraj sa jej tam ťažko šlo po traumatizujúcom zážitku z BS. Nadchla má práve tá skratka, lepšiu by ťažko našli tvorcovia tejto BDSM šou, kedy účinkujúci po podpísaní masochistickej zmluvy sú podrobovaní sadistickému týraniu.

Alebo si naozaj myslíte, že elementárnou vlastnosťou väčšiny ľudí je nekonečné hašterenie sa prakticky o ničom?

Ja by som už do žiadnej reality šou nešla. Maximálne do vedomostnej súťaže, či do tej logickej Fenomén 21. Nedávno som vypĺňala prihlášku. Samé grafické a slovné úlohy a celkom veľa. Tak čakám a dúfam, …a krásny nový týždeň vám všetkým. Snáď sa obídeme aj bez nenávistných komentárov.

 

 

Čierne na bielom koni. Geniálna komédia, či len atrapa Ivety?

06.06.2023

Priznám sa, onoho času ma tešilo, že sa natáča komédia na „spôsob Košturicu“ a vybrali si Rimavskú Sobotu a Lučenec. A znelo to skvele, že režisér je zo Soboty a hlavnú postavu si zahrá celebrita najvyššieho rangu, Milan Ondrík. No a potom prišla miniséria Iveta a Ondrík ako chorľavý gay. Trebišov bol pohoršený. Ich mesto sa stalo len akousi karikatúrou. [...]

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

ján slota súd

Slota s barlou pred sudcom vyhlásil, že vinu necíti. Čelí obžalobe za korupciu

07.06.2023 09:25, aktualizované: 10:00

Slota požiadal, aby sa hlavné pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti.

cherson

Z úrodných polí púšte. Ukrajinských poľnohospodárov zničenie Kachovky tvrdo zasiahne

07.06.2023 09:24

Problémy budú mať aj obce, a to pri zásobovaní pitnou vodou, varuje ministerstvo.

Kokava nad Rimavicou, Vlkovo, povodeň

Aj v stredu pozor na búrky, výstraha platí na celom Slovensku

07.06.2023 08:44

Vyskytnúť sa môžu aj prudké lejaky, silný vietor či krúpy.

Ukrajina Rusko priehrada Kachovka evakuácie uarus

NYT: Kachovskú priehradu skôr zničili výbušniny než priamy útok

07.06.2023 06:52

Zničenie priehrady výbušninou zvnútra je pravdepodobnejšie ako vonkajší výbuch bomby či rakety.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 349
Celková čítanosť: 801917x
Priemerná čítanosť článkov: 2298x

Autor blogu