Založ si blog

Ohňostroj kreativity Jany Beňovej

Vedeli by ste jasne a stručne zadefinovať žáner poviedka? A prípadne dodať, čo robí poviedku dobrou, alebo zlou? Jana Beňová by to azda mohla vedieť, keď vyrukovala s touto zbierkou: 

Žiarivú farbu nemáte šancu prehliadnuť.

Autor: Jana Beňová

Názov: Dvanásť poviedok a Ján Med

Vydal: KK Bagala

Pevná väzba, cena na prebale: 10€

Rok vydania: MMXV

Poznáte to, ak niekto strašne veľa rozpráva, no vlastne ani netušíte, či chce niečo povedať, alebo len zapĺňa prázdno?

Robia to aj zrelí básnici, ktorí už básnia azda len pre báseň. A obdobne chaotický pocit mám aj z týchto textov.

Je to únos aj útek, spŕška aj vodopád. Bratislava, Praha, Rím,

Stevie Wonder aj Agatha Christie. Z každého rožku niečo a predsa len ťažko by ste dokázali povedať, čo tá autorka chcela povedať a či okrem efektu blysnúť sa vedomosťami a skúsenosťami išlo aj o čosi inšie.

Netuším, či sa Agatha Christie naozaj tak rada schovávala pod posteľou. A netuším ani, aké sú koncerty Stevieho Wondera, či aké majú pocity návštevníci Ríma.

V každom prípade z tejto mozaiky sa o každom dozvedáme len niečo. Zabijeme síce, čas, no ozaj je toho času tak veľa, že ho treba zabíjať?

Možno ma len neoslovila. Rovnako ako ma neoslovila tlačová konferencia o Chorvátsku. Iným stade vzišiel parádny materiál a mne zhola nič.

Niektoré momenty idú proste mimo nás.

Mám rada knihy, s ktorými sa človek dokáže identifikovať. Tieto orgie fantázie a obrazotvornosti sú však odo mňa hrozne vzdialené.

Je to o to väčšia škoda, že KK Bagala je veľké meno. Je to vydavateľ a neúnavný hľadač talentov. A vždy som verila, že má dobré oko.

Poslednú dobu však len sledujem dianie a prestávam tým veciam rozumieť. A niektorým azda ani netreba. Takúto modernu si od Ježiška neželám, mám rada, ak sú texty osobné a ľudské. V tejto zbierke sa to podarilo len na pár chvíľ, no celkový dojem je pre mňa chaos a celkom veľký,

„Keď prišiel domov muž, spravili sme si oslavu. Kúpili sme melón. Čierne zrniečka sme nožom povyberali, aby nám nič nepripomínali. 

Melón som krájala na ešte celkom mokrom stole. Zabudla som, že nie od vody. Od prípravku na hubenie hmyzu. Nevedela som si už spomenúť, kde všade som ho v panike nastriekala. 

Mala horkú chuť. Prehratého boja.“ (JB)

Foto: autorka

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800003x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu