Založ si blog

Anarchia, keď blcha porazí slona a môj boj

Sledovali ste včerajšie správy? V Nemecku zatkli jedného šľachtica a sudkyňu, lebo sa snažili o štátny prevrat a nastolenie monarchie. Je to ozaj prekvapivé, ako to v spoločnosti a nielen v našej vrie. 

Nedávno som na Netflixe videla úžasný film a na youtube som začala spravovať vlastný kanál. Tak by som sa rada s vami podelila o novinky.

Začnem od vzdialenejšieho bodu. Istý čas sa usilovala o moje priateľstvo jedna abstraktná maliarka. K abstraktnej maľbe mám celkom blízko, takže som jej dala šancu. Tá žena však bola zhrozená z mojich ideálov. Keď som sa zmienila, že zbožňujem Punk a obdivujem Anarchiu, tak bola z toho zhrozená, ako čert z kríža.

Snažila sa neuveriteľne znásilňovať moju vôľu, posmechom aj všelijako inak ma donútiť, aby som nasledovala tie „správne ideály“.

No ale takto priateľstvo určite nefunguje a aj som sa ohradila, nech ma láskavo prestane znásilňovať.

A toť nedávno bolo príjemným prekvapením sledovať španielsky životopisný film o anarchii a anarchistovi.

Muž činu (2022) | Filmotéka | ČSFD.sk (csfd.sk)

Muž činu! Čerstvé, vtipné, efektné. Aj keď príbeh zo staršej doby. Ale ukázalo anarchiu ako ideológiu a anarchistu ako úžasného bojovníka za spravodlivosť.

Tá moja kvázi priateľka videla v anarchii len vraždenie a smrť. Možno by si mala tento film pozrieť.

Lebo anarchia nie je idea vraždenia a smrti.

Rovnako ako ňou nie je ani komunizmus. Ani ak existoval Stalin.

Ono žiadna idea nemôže za zlyhania a paranoju jednotlivcov. Ani za ich násilné a agresívne činy.

A práve preto je každá idea tak trochu nedosiahnuteľná. Aj my sme len budovali komunizmus, no ktosi tu chcel súkromné vlastníctvo a tunelovanie. Lebo sociálne nerovnosti tým zbohatlíkom úžasne vyhovujú a dokážu o tom spievať ódy.

Ale vráťme sa k filmu. Lucio Urtubia je mladý robotník na stavbe. V partii spoznáva anarchistov a zisťuje, že ich ideály ho fascinujú.

Zisťuje, že nenávidí banky za ich machinácie. Protiví sa mu ich bezcitnosť a honobenie bohatstva.

A tak sa rozhodne zaútočiť na najsilnejšiu americkú banku. A dokonca sa mu podarí vybaviť aj stretnutie s legendárnym revolucionárom Che Guevarom.

Za mňa bomba film, krásne natočený. Hráme sa s časom, máme tam efektné scénky.

Neprezradím vám celý dej, bola by škoda stratiť to napätie. Som zvedavá, koho ešte ten film rovnako nadchne ako mňa.

A pánovi Luciovi hlboká poklona! Takto bojovať za svoje ideály dokážu len tí najlepší.

No a ten môj boj. Kto ma už kúsok poznáte, tak azda viete, aká som sklamaná z tej nešťastnej šou a zo záberov, ktoré o mne kade-tade kolujú a šíria o mne akýsi deformovaný obraz. Skúšala som už kadečo. Dala som trestné oznámenie na televízny štáb a oslovila dvoch právnikov. No zatiaľ sa mi tie snímky nepodarilo dať stiahnuť. A je mi to ozaj proti vôli, aby ma tisíce ľudí poznali z nejakého krivého zrkadla plného lží a manipulácií.

Tak som sa rozhodla ísť aj ja na youtube. Lebo ak už raz nedokážem stiahnuť tie staré videá, môžem aspoň natáčať nové. Bez toho aby mi niekto diktoval, čo mám hovoriť a samozrejme aj bez všetkých tých proti mne nahuckaných kvázi protihráčov.

Takže moje zoznamovacie video je na svete. Ten hlas nie je zďaleka dokonalý, rozprávam potichu, v ďalších videách by som to mala napraviť.

A dostala som aj požiadavku, nech k videám dávam aj maďarské titulky, keďže pochádzam z dvojjazyčného prostredia, čo je ďalšia výzva.

Teda pozerajte, lajkujte, prihláste sa na odber.

Ak chcete, napíšte, aká je vaša obdivovaná ideológia a prečo. Ak chcete písať, že za minulého režimu sme mali štb tak o tom samozrejme viem a pýtala som sa na ideály.

Renátka, servítka a príbor – parafráza reality šou / Renike, szalvéta és az evőeszköz …való duma. – YouTube

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.