Založ si blog

Anarchia, keď blcha porazí slona a môj boj

Sledovali ste včerajšie správy? V Nemecku zatkli jedného šľachtica a sudkyňu, lebo sa snažili o štátny prevrat a nastolenie monarchie. Je to ozaj prekvapivé, ako to v spoločnosti a nielen v našej vrie. 

Nedávno som na Netflixe videla úžasný film a na youtube som začala spravovať vlastný kanál. Tak by som sa rada s vami podelila o novinky.

Začnem od vzdialenejšieho bodu. Istý čas sa usilovala o moje priateľstvo jedna abstraktná maliarka. K abstraktnej maľbe mám celkom blízko, takže som jej dala šancu. Tá žena však bola zhrozená z mojich ideálov. Keď som sa zmienila, že zbožňujem Punk a obdivujem Anarchiu, tak bola z toho zhrozená, ako čert z kríža.

Snažila sa neuveriteľne znásilňovať moju vôľu, posmechom aj všelijako inak ma donútiť, aby som nasledovala tie „správne ideály“.

No ale takto priateľstvo určite nefunguje a aj som sa ohradila, nech ma láskavo prestane znásilňovať.

A toť nedávno bolo príjemným prekvapením sledovať španielsky životopisný film o anarchii a anarchistovi.

Muž činu (2022) | Filmotéka | ČSFD.sk (csfd.sk)

Muž činu! Čerstvé, vtipné, efektné. Aj keď príbeh zo staršej doby. Ale ukázalo anarchiu ako ideológiu a anarchistu ako úžasného bojovníka za spravodlivosť.

Tá moja kvázi priateľka videla v anarchii len vraždenie a smrť. Možno by si mala tento film pozrieť.

Lebo anarchia nie je idea vraždenia a smrti.

Rovnako ako ňou nie je ani komunizmus. Ani ak existoval Stalin.

Ono žiadna idea nemôže za zlyhania a paranoju jednotlivcov. Ani za ich násilné a agresívne činy.

A práve preto je každá idea tak trochu nedosiahnuteľná. Aj my sme len budovali komunizmus, no ktosi tu chcel súkromné vlastníctvo a tunelovanie. Lebo sociálne nerovnosti tým zbohatlíkom úžasne vyhovujú a dokážu o tom spievať ódy.

Ale vráťme sa k filmu. Lucio Urtubia je mladý robotník na stavbe. V partii spoznáva anarchistov a zisťuje, že ich ideály ho fascinujú.

Zisťuje, že nenávidí banky za ich machinácie. Protiví sa mu ich bezcitnosť a honobenie bohatstva.

A tak sa rozhodne zaútočiť na najsilnejšiu americkú banku. A dokonca sa mu podarí vybaviť aj stretnutie s legendárnym revolucionárom Che Guevarom.

Za mňa bomba film, krásne natočený. Hráme sa s časom, máme tam efektné scénky.

Neprezradím vám celý dej, bola by škoda stratiť to napätie. Som zvedavá, koho ešte ten film rovnako nadchne ako mňa.

A pánovi Luciovi hlboká poklona! Takto bojovať za svoje ideály dokážu len tí najlepší.

No a ten môj boj. Kto ma už kúsok poznáte, tak azda viete, aká som sklamaná z tej nešťastnej šou a zo záberov, ktoré o mne kade-tade kolujú a šíria o mne akýsi deformovaný obraz. Skúšala som už kadečo. Dala som trestné oznámenie na televízny štáb a oslovila dvoch právnikov. No zatiaľ sa mi tie snímky nepodarilo dať stiahnuť. A je mi to ozaj proti vôli, aby ma tisíce ľudí poznali z nejakého krivého zrkadla plného lží a manipulácií.

Tak som sa rozhodla ísť aj ja na youtube. Lebo ak už raz nedokážem stiahnuť tie staré videá, môžem aspoň natáčať nové. Bez toho aby mi niekto diktoval, čo mám hovoriť a samozrejme aj bez všetkých tých proti mne nahuckaných kvázi protihráčov.

Takže moje zoznamovacie video je na svete. Ten hlas nie je zďaleka dokonalý, rozprávam potichu, v ďalších videách by som to mala napraviť.

A dostala som aj požiadavku, nech k videám dávam aj maďarské titulky, keďže pochádzam z dvojjazyčného prostredia, čo je ďalšia výzva.

Teda pozerajte, lajkujte, prihláste sa na odber.

Ak chcete, napíšte, aká je vaša obdivovaná ideológia a prečo. Ak chcete písať, že za minulého režimu sme mali štb tak o tom samozrejme viem a pýtala som sa na ideály.

Renátka, servítka a príbor – parafráza reality šou / Renike, szalvéta és az evőeszköz …való duma. – YouTube

 

 

Čo spravila Jennifer? – What Jennifer Did?

13.04.2024

Nevedela som sa dočkať, kedy Netflix sprístupní ďalší real crime story a v podstate som celkom sklamaná. Čakala som, že ma teda šokujte a zodvihnite zo stoličky. A odchádzala som s tým, že „pačemú búkvy, vsjo jásno“. Jennifer nebola jediná. Spomínate si na môj blog, kde som spomínala absenciu materskej lásky? Myslím, že chybujú všetci, čo nám maľujú [...]

Macbeth v podaní nórskeho mága detektívok

06.04.2024

„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej [...]

Prečo musela Johanka zomrieť?

02.04.2024

Rtvs prekvapil. Namiesto nejakého veľkofilmu s Ježišom vsadil na Veľkú noc na kultový príbeh v podaní Luca Bessona. A ja si hovorím, čo má spoločné ukrižovanie Krista s upálením Johanky z Arcu? [...]

nôž, krv, zranenie

Veľká tragédia v Hlohovci: V byte našli dobodaného 19-ročného mladíka. Polícia zadržala podozrivého

20.04.2024 21:44, aktualizované: 22:26

Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Taiwan, vojaci

USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile

20.04.2024 19:51, aktualizované: 22:34

Rad kongresmanov ocenil, že šéf Snemovne Mike Johnson zákony na hlasovanie predložil. Johnson kvôli tomu podľa médií riskuje vlastný post.

nehody

Nešťastný deň pre Brezovú pod Bradlom: Dve nehody a päť zranených. Zasahoval aj vrtuľník

20.04.2024 19:29

Polícia vyšetruje okolnosti dvoch dopravných nehôd, ku ktorým došlo v sobotu v Brezovej pod Bradlom.

loď, trajekt, potopený

V Stredoafrickej republike zahynulo pri potopení sa lode 58 ľudí, smerovali na pohreb

20.04.2024 18:56, aktualizované: 21:33

Podľa svedkov viezla rybárska loď na rieke Mpoko v Bangui viac ako 300 osôb. Pomoc prišla až po 40 minútach.