Založ si blog

Depresia: Ako blesk z jasného neba?

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1.

Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža.

https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu

Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa.

Páči sa mi tá poctivá práca, s akou tvorcovia celý problém preskúmali a snažia sa naň poukázať. Neladí mi akosi len to prirovnanie. Nevnímam depresiu ako blesk z jasného neba. Pre mňa je to skôr čierna diera, ktorá človeka vťahuje do svojho vnútra a zomelie.

Ani v prípade Paula to neprichádza až tak nečakane.

Je síce úspešný lekár a vzorný otec, no tie problémy sa akosi kopia. Starosta mu chce zrušiť ambulanciu, žena čaká tretie dieťa, byt je zrazu primalý a treba zväčšiť detskú izbu, pacienti neustále prúdia, mobil večne zvoní…otec ho tlačí kandidovať za starostu.

Proste je toho priveľa, akoby ho spoločnosť nútila pracovať na 120%. A ako to už býva, z tých 120% raketovo klesá niekam úplne dolu, uteká pred pacientmi, aj pred denným svetlom, nekomunikuje s rodinou, nedokáže predniesť prejav pred mestečkom…

Najdojímavejší moment je úpenlivý plač na záchode.

Autori nevynechali ani samovražedné myšlienky a deprimovaný lekár sa ocitá v psychiatrickej liečebni.

Zaujímavé je sledovať reakcie rodiny aj okolia. Jedni ťa podržia, iní budú ohovárať. Niekto možno aj využije tvoju slabosť, aby ťa okradol o to, čo bolo doteraz tvoje.

A okrem sanatória a liekov je to samozrejme aj ľudská vôľa, ktorú potrebujeme zmobilizovať, ak sa chceme dokázať znovu tešiť zo života a vziať si to, čo bývalo voľakedy naše.

Na dverách Rožňavskej psychiatrie je motivačný citát: Nie ten je silnejší, kto nikdy nepadol, ale ten kto a padol a dokázal znovu vstať. 

Príbeh Paula Vidala je práve tým pádom a vstávaním a ja srdečne vítam, že sa tejto téme takto pekne zhlboka dokázali filmári venovať.

Hlavne v čase, kedy depresie je naozaj hodne aj okolo nás. No ale kto sám nezažil, nedokáže pochopiť a možno ani netuší, ako by mal v týchto situáciách reagovať. Ak vás zaujíma téma depresií, tak si tento film nenechajte ujsť.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799944x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu