Založ si blog

Depresia: Ako blesk z jasného neba?

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1.

Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža.

https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu

Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa.

Páči sa mi tá poctivá práca, s akou tvorcovia celý problém preskúmali a snažia sa naň poukázať. Neladí mi akosi len to prirovnanie. Nevnímam depresiu ako blesk z jasného neba. Pre mňa je to skôr čierna diera, ktorá človeka vťahuje do svojho vnútra a zomelie.

Ani v prípade Paula to neprichádza až tak nečakane.

Je síce úspešný lekár a vzorný otec, no tie problémy sa akosi kopia. Starosta mu chce zrušiť ambulanciu, žena čaká tretie dieťa, byt je zrazu primalý a treba zväčšiť detskú izbu, pacienti neustále prúdia, mobil večne zvoní…otec ho tlačí kandidovať za starostu.

Proste je toho priveľa, akoby ho spoločnosť nútila pracovať na 120%. A ako to už býva, z tých 120% raketovo klesá niekam úplne dolu, uteká pred pacientmi, aj pred denným svetlom, nekomunikuje s rodinou, nedokáže predniesť prejav pred mestečkom…

Najdojímavejší moment je úpenlivý plač na záchode.

Autori nevynechali ani samovražedné myšlienky a deprimovaný lekár sa ocitá v psychiatrickej liečebni.

Zaujímavé je sledovať reakcie rodiny aj okolia. Jedni ťa podržia, iní budú ohovárať. Niekto možno aj využije tvoju slabosť, aby ťa okradol o to, čo bolo doteraz tvoje.

A okrem sanatória a liekov je to samozrejme aj ľudská vôľa, ktorú potrebujeme zmobilizovať, ak sa chceme dokázať znovu tešiť zo života a vziať si to, čo bývalo voľakedy naše.

Na dverách Rožňavskej psychiatrie je motivačný citát: Nie ten je silnejší, kto nikdy nepadol, ale ten kto a padol a dokázal znovu vstať. 

Príbeh Paula Vidala je práve tým pádom a vstávaním a ja srdečne vítam, že sa tejto téme takto pekne zhlboka dokázali filmári venovať.

Hlavne v čase, kedy depresie je naozaj hodne aj okolo nás. No ale kto sám nezažil, nedokáže pochopiť a možno ani netuší, ako by mal v týchto situáciách reagovať. Ak vás zaujíma téma depresií, tak si tento film nenechajte ujsť.

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

majský

Zomrel známy slovenský podnikateľ Jozef Majský

19.05.2024 19:38, aktualizované: 20:58

Spája sa najmä s kauzami tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Padli prvé tresty. Jeden muž schvaľoval atentát na premiéra, druhý sa vyhrážal ministrovi a poslancom

19.05.2024 18:19, aktualizované: 20:19

Polícia zatiaľ identifikovala takmer 50 vyjadrení na sociálnych sieťach, z ktorých vyplýva podozrenie z verejného schvaľovania trestného činu.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

19.05.2024 16:38, aktualizované: 17:50

Šutaj Eštok upozornil, že spolupáchateľmi neboli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach.

Irán, Ebráhím Raísí

Zrútil sa vrtuľník s iránskym prezidentom, záchranári po ňom ďalej pátrajú

19.05.2024 16:04, aktualizované: 21:49

Vrtuľník viezol i ministra zahraničných vecí. Pátranie komplikuje zlé počasie a príchod noci.