Založ si blog

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme.

V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti.

Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. A síce tiež chrlia knihy azda aj na ročnej báze, predsa ich tvorba až tak moc v spoločnosti nezarezonovala. Akoby si potrebovali sami seba nanovo zadefinovať ako básnikov, či spisovateľov a tak len píšu a píšu. Navzdory stratám a navzdory všetkým prekážkam. Ja to volám plnenie literárnych snov.

Tento blog nemá byť apriori o Stanovi Háberovi. Skôr si na príklade jeho tvorby pripomenieme, čím sa líši plnenie literárnych snov od tej úspešnej praxe, akú sme spomínali v minulom blogu. 

Prevaha mäkkej väzby a amatérskych ilustrácií.

Babylonská si láska- Stále bežím domov – Sovie hniezdo pokoja.

Hábera podporuje Naše vojsko aj Spolok slovenských spisovateľov a aj Zuzka Kuglerová. Jeho knihy však väčšinou objavíte v mäkkej väzbe. Tie dve spodné nejavia žiadnu prácu grafika, tá horná vľavo má aspoň akýsi svojský formát a farebnosť. Obrázky si autor jednoducho požičal. Bez opýtania a bez súhlasu. Nepáči sa mi takýto prístup. Nechcela by som, aby si niekto z mojich rodinných príslušníkov len tak požičiaval moje obrázky. Je to síce azda aj milé gesto, a určite je to aj zadarmo. Ale vydávanie kníh by nemalo byť určite o prázdnom papieri a nulových nákladoch na vizuál.

Vravia, že obal predáva, takže tie dve spodné moc nepredávajú už od obalu. 

Ďalším problémom tu máme, že tá poézia sa nijako nevyvíja, ani nijako nediferencuje. Akoby sme čítali jednoliaty tok myšlienok prelievaný do ďalšej a ďalšej zbierky. A aj keď samé o sebe tie básne nie sú vyslovene zlé, tak ten feeling máme zo všetkých tých zbierok identický. Jediné, čo ich odlišuje, je obal.

Ďalšia brožúra o smrti Štefánika? Zaujímavá tematika aj zaujímavé informácie. Škoda, že už pred časom vydal obdobnú brožúru o smrti Štefánika. A možno po rokoch pribudne ďalšia. Nemám rada to kúskovanie. Jedno objemné dielo mi príde cennejšie, než 3 malé v rozsahu pomaly Avon katalógu.

Knižka z dielne Pars Artem vytŕča.

Príbehy nielen z inej hviezdy konečne prinášajú objemnejšiu knižku a dokonca s profesionálnym vizuálom. Ten rozdiel oproti predošlým dielam je evidentný,

A konečne prechádzame od poézie k próze. Avšak naďalej ostávame pri mystike a akejsi úlomkovitosti. A aj keď je osud Charlesa Bukovského akokoľvek pútavý, my z neho dostávame len jedinú kapitolu. Aby sme cestovali ďalej a ďalej.

Aký je rozdiel medzi touto cestou a cestou pisateľov bestsellerov? Azda som to už priblížila celkom jasne.

Tí najúspešnejší nám dávajú to, po čom naozaj túžime. Lebo ako čitatelia máme tiež svoje potreby a preferencie. A tak vyhľadávame ženské romány, či kriminálky. Alebo možno rozprávky a povesti. No len máloktorí vyhľadávajú poéziu. Hlavne ak tá poézia pochádza od pomerne neznámeho autora a v nie moc vábnom obale.

A na tomto príklade krásne vidíme, ako nám vie pomôcť aj vydavateľ. Či už po vizuálnej, ale azda aj po obsahovej stránke.

Teda možno majú mnohí dojem, že literatúra je individualistická disciplína. Ale ak sa človeku nedarí, či to nejde tým najlepším smerom, azda je dobré prijať aj pomocnú ruku a radiť sa s odborníkmi.

A ešte som vám na záver chcela pripnúť aspoň malú ochutnávku zo zbierky Babylonská si láska:

V čERSTVOM SA CHúLIM

Celé stáročia

funguješ vedľa mňa

a krátke záblesky zmien

sa časom v pamäti

skracujú len na okamihy

a ja tiež sa mením iba

minimálne lebo tvoja

krása ma drží na nohách

a v pozore sa strážim

najlepšie s tebou po boku

lebo vedomie sa prezlieka

a zostáva aj bez svetiel

sviečok stále čerstvé

schúlené v tebe

po napchávaní brucha

dobrotami

Fotografie: autorka

 

Dary mora a iné

24.03.2023

Rada by som vám pár slovami priblížila básnickú zbierku Blanka Poliaková a Goran Lenčo: Pieseň MORA. Ilustrácie do zbierky priniesla Blanka, ktorej vychádzajú zbierky poézie od roku 1963. Goranova prvá zbierka vyšla v roku 2016. Táto zbierka je ich druhým spoločným počinom, publikovaným v roku 2020. V prvom rade veľmi málo viem o tejto dvojici. Kto sú Goran a Blanka? V [...]

Era Ora – Času je dosť – talianska komédia/ dráma

21.03.2023

Smutnokrásna komédia pre všetkých, čo zvádzajú boj s časom. Originálny námet, nápadité prevedenie. Pýcha európskeho filmu. Objavila som ho náhodou v televízii, ale prekvapil, zapôsobil, miestami aj rozosmial. Pritom som beznádejný melancholik a väčšinou len márne čakám, aby ma aspoň niečo a niekedy vzácne rozosmialo. Hlavnými postavami sú prácou zavalený [...]

Závidím Helene Růžičkovej – jej statočnosť a životný optimizmus

07.03.2023

Helena Růžičková, Marie Formáčková: Deník mezi životem a smrtí- Můj boj s rakovinou, vydalo nakladateľstvo Formát, v roku 2002, ISBN 80-86718-00-X, Mne sa do rúk dostalo hneď prvé vydanie tejto úspešnej knihy. Helena Rúžičková ju dopísala po absolvovaní štyroch sád chemoterapií v roku 2002. Potom žila ešte 2 roky a vyšli ešte dva doplnené a jedno súhrnné [...]

Čína / Taiwan / Vojenská loď /

Honduras prerušil diplomatické styky s Taiwanom

26.03.2023 07:06

Honduras prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom a zaviazala sa, že s ním nebude udržiavať žiadne oficiálne vzťahy ani kontakty.

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 333
Celková čítanosť: 758928x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu