Založ si blog

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme.

V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti.

Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. A síce tiež chrlia knihy azda aj na ročnej báze, predsa ich tvorba až tak moc v spoločnosti nezarezonovala. Akoby si potrebovali sami seba nanovo zadefinovať ako básnikov, či spisovateľov a tak len píšu a píšu. Navzdory stratám a navzdory všetkým prekážkam. Ja to volám plnenie literárnych snov.

Tento blog nemá byť apriori o Stanovi Háberovi. Skôr si na príklade jeho tvorby pripomenieme, čím sa líši plnenie literárnych snov od tej úspešnej praxe, akú sme spomínali v minulom blogu. 

Prevaha mäkkej väzby a amatérskych ilustrácií.

Babylonská si láska- Stále bežím domov – Sovie hniezdo pokoja.

Hábera podporuje Naše vojsko aj Spolok slovenských spisovateľov a aj Zuzka Kuglerová. Jeho knihy však väčšinou objavíte v mäkkej väzbe. Tie dve spodné nejavia žiadnu prácu grafika, tá horná vľavo má aspoň akýsi svojský formát a farebnosť. Obrázky si autor jednoducho požičal. Bez opýtania a bez súhlasu. Nepáči sa mi takýto prístup. Nechcela by som, aby si niekto z mojich rodinných príslušníkov len tak požičiaval moje obrázky. Je to síce azda aj milé gesto, a určite je to aj zadarmo. Ale vydávanie kníh by nemalo byť určite o prázdnom papieri a nulových nákladoch na vizuál.

Vravia, že obal predáva, takže tie dve spodné moc nepredávajú už od obalu. 

Ďalším problémom tu máme, že tá poézia sa nijako nevyvíja, ani nijako nediferencuje. Akoby sme čítali jednoliaty tok myšlienok prelievaný do ďalšej a ďalšej zbierky. A aj keď samé o sebe tie básne nie sú vyslovene zlé, tak ten feeling máme zo všetkých tých zbierok identický. Jediné, čo ich odlišuje, je obal.

Ďalšia brožúra o smrti Štefánika? Zaujímavá tematika aj zaujímavé informácie. Škoda, že už pred časom vydal obdobnú brožúru o smrti Štefánika. A možno po rokoch pribudne ďalšia. Nemám rada to kúskovanie. Jedno objemné dielo mi príde cennejšie, než 3 malé v rozsahu pomaly Avon katalógu.

Knižka z dielne Pars Artem vytŕča.

Príbehy nielen z inej hviezdy konečne prinášajú objemnejšiu knižku a dokonca s profesionálnym vizuálom. Ten rozdiel oproti predošlým dielam je evidentný,

A konečne prechádzame od poézie k próze. Avšak naďalej ostávame pri mystike a akejsi úlomkovitosti. A aj keď je osud Charlesa Bukovského akokoľvek pútavý, my z neho dostávame len jedinú kapitolu. Aby sme cestovali ďalej a ďalej.

Aký je rozdiel medzi touto cestou a cestou pisateľov bestsellerov? Azda som to už priblížila celkom jasne.

Tí najúspešnejší nám dávajú to, po čom naozaj túžime. Lebo ako čitatelia máme tiež svoje potreby a preferencie. A tak vyhľadávame ženské romány, či kriminálky. Alebo možno rozprávky a povesti. No len máloktorí vyhľadávajú poéziu. Hlavne ak tá poézia pochádza od pomerne neznámeho autora a v nie moc vábnom obale.

A na tomto príklade krásne vidíme, ako nám vie pomôcť aj vydavateľ. Či už po vizuálnej, ale azda aj po obsahovej stránke.

Teda možno majú mnohí dojem, že literatúra je individualistická disciplína. Ale ak sa človeku nedarí, či to nejde tým najlepším smerom, azda je dobré prijať aj pomocnú ruku a radiť sa s odborníkmi.

A ešte som vám na záver chcela pripnúť aspoň malú ochutnávku zo zbierky Babylonská si láska:

V čERSTVOM SA CHúLIM

Celé stáročia

funguješ vedľa mňa

a krátke záblesky zmien

sa časom v pamäti

skracujú len na okamihy

a ja tiež sa mením iba

minimálne lebo tvoja

krása ma drží na nohách

a v pozore sa strážim

najlepšie s tebou po boku

lebo vedomie sa prezlieka

a zostáva aj bez svetiel

sviečok stále čerstvé

schúlené v tebe

po napchávaní brucha

dobrotami

Fotografie: autorka

 

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

Sex na poličke a pod pokličkou

17.11.2022

Rozhodla som sa vracať sa v čase. Nemusí byť stále všetko najnovšie a najaktuálnejšie. Aj tieto dve antológie už chvíľočku stáli na poličkách. Jedna od vlani a jedna je dokonca z roku 2004. Vlani vydalo literárne združenie Pars Artem svoju antológiu s názvom Trinásť mužov a dvadsať žien. Jednou z tých dvadsiatich som mohla byť aj ja. Táto antológia nemala [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.