Založ si blog

Zlatá Zuzana

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. 

 

Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám.

Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita.

Ak krimi, tak určite tandem Karika – Dán.

Ohľadom biografií sa úspešne etabloval Jozef Banáš.

No a ohľadom histórie nášho územia si drží svoje pozície Zuzana Kuglerová.

Zuzka je jediná z tohto výpočtu, ktorú aj osobne poznám. Ona bola tá, ktorá objavila Beu Svetlíkovú a dopomohla jej k vydaniu doteraz jedinej zbierky básní. Mne zase odporučila, nech vediem blog. Začala som s jeho písaním ešte na Gemeri a vďaka záujmu vás čitateľov v tom pokračujem do dnešných dní.

Dar od ZK, keď sme sa spoznali.

V tureckom náručí bol prvý román, ktorý som si od Zuzky prečítala. A potom som postupne behom rokov z jej tvorby kúpila ďalších 5 kníh:

Básnické zbierky Hraj sa so mnou a Zakázaná záhrada, rodinnú ságu Obuvníkova dcéra, fantasy Hawránok a historické romány Čarodejnica z Petrovíc a Rimanka a kvádsky kráľ.

Dva posledné úlovky do mojej knižnice.

Proste autorka nabehla na systém každého polroka, či rok vydať ďalšiu svoju knihu. A v mojej zbierke niet ani stopy ešte po jej zbierkach povestí a legiend.

Ohľadom poézie Zuzany Kuglerovej ma na tých dvoch zbierkach zaujalo, že sú obe jasne definované a aj po rokoch teda viem, o čom boli. 

Hraj sa so mnou je intímna lyrika s nádychom iskrenia internetových zoznamiek a Zakázaná záhrada zaspomínala na časy nešťastného manželstva s pocitmi zákazov a uzamknutia pred svetom. Autorka ukázala, že s básňami dokáže brilantne narábať a zároveň sa vyhla neduhu mnohých profesionálov, ktorí mi už pomaly prídu, že píšu len básne pre básne a meditujú pomaly už len nad znením slov a melódiou slabík. Práve naopak, u Kuglerovej mi práve jej básne prídu najviac osobné a s výpovednou hodnotou.

Obuvníkova dcéra bola jedinečným výletom do pátrania po svojom rodokmeni. Mňa v nej najviac zaujala postava nymfomanky. Človek by ju tam proste nečakal a bolo zaujímavé sledovať, ako sa s ňou autorka popasuje.

V historických aj v Hawránkovi sa v hlavných úlohách predstavia ženy. Autorka si vytvorila svoj vlastný rukopis a akúsi vlastnú optiku, s akou sa snaží rozriediť tých málo stručných faktov, aké sme schopní sa zo zabudnutých kroník dozvedieť.

Miestami to vyzerá, že autorke si stačí prečítať zo tri vety v akejsi prastarej kronike, aby okolo toho roztočila kolotoč lásky a zrady a naplnila ďalšiu knihu krásnymi nevinnými pannami, udatnými šuhajmi a zákernými podliakmi. 

Ohľadom Hawránku je najpodstatnejší fakt, že toto starobylé pietne miesto naozaj existuje a historicky sa študuje.

V Čarodejnici z Petrovíc ma najviac zaujal samotný spôsob života, bývania, štúdia, či cestovania.

Rimanka uspokojila môj záujem o masové vraždy, keďže ústredným motívom, pre ktorý kniha vznikla, bola krvavá hostina, ku ktorej celý dej smeruje a to je jeho vyvrcholením. Vo všetkých troch významnú úlohu zohrávajú panenské mníšky, ľudové liečiteľky, či ak chcete šamanky. Je to tiež nehynúci motív, ktorý autorku zrejme už dlho zaujíma.

Zuzane Kuglerovej jej literárna prvotina vyšla ako maturantke. Učila sa od najlepších v literárnej rodine Nového Slova. Bola členkou SSS – Spolku slovenských spisovateľov, až kým pre názorové nezhody sama nevystúpila.

S dvomi pánmi založila literárne združenie, ktoré sa venuje jednak marketingu ich bohatej tvorby a aj hľadaniu a pestovaniu nádejných talentov.

Vlani som v ich literárnej súťaži vyhrala pekné druhé miesto v kategórii próza.

Knihy Zuzany Kuglerovej ma sprevádzali posledných pár rokov. Dopriala som si knižné Vianoce a boli to práve jej tituly, na ktorých sa odrážal ligot môjho vianočného stromčeka.

Tohto roka pred Vianocami žiadne knihy nekupujem. Aj sa celkom obávam, či po zaplatení premršteného nájmu a všetkých účtov mi aspoň niečo zvýši aj na darčeky. Avšak aj celkovo mám pocit, že Zuzke som bola milšia ako chudobná dedinčanka, čo si doma piekla domáci chlieb. A poslednú dobu už kráčame od seba.

No to je už taký rozšírený fenomén, ktorý badám aj u mnohých ďalších, že „keď sme si boli najbližšie, boli sme spolu cudzí,“

Najnovšie Zuzka otvorila akýsi klub, kde som nikdy nebola. Z jej suity mi je najbližší Ján Tazberík. Básnik pôvodom z Rimavskej Soboty je jedným z mála, ktorý si vie poskladať, odkiaľ som prišla a ako tam zhruba bolo.

Fotografie: autorka

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

LOZ, Peter Visolajský,

Lekári trvajú na zvyšovaní platov vrátane odmeňovania za odpracované roky

26.11.2022 14:25

Pred začiatkom rokovania na Úrade vlády (ÚV) SR to v sobotu uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.