Založ si blog

Gemeran-ka

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická.

 

Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. 

Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989.  

Dovtedy v okolí Rožňavy prekvitali bane a banský priemysel. V okolí Rimavskej Soboty zas v každej dedine bolo JRD a v štáte vládla plná zamestnanosť.

To revolučné štrnganie kľúčmi odštartovalo proces, v ktorom sa zatvorilo a zrušilo takmer všetko.

Rožňava už nie je banské mesto a rovnako ani Rimavská Sobota už nie je spracovateľské mesto. Zavreli pivovar aj cukrovar, načo aj?

Jozef Šimko, staronový primátor Rimavskej Soboty hovorí :“ V roku 1989 sme chceli dobehnúť západ. Teraz by nám stačilo už len dobehnúť 1989.“

V dedinách okolo RS je nezamestnanosť cez 90%. Netuším, komu príde takáto enormná nezamestnanosť lepšia, než niekdajšia plná zamestnanosť. To je lacnejšie doživotne platiť ľuďom sociálne dávky, než im dovoliť pracovať???

V oboch mestách sa však vyhradili zelené lúky, honosne nazývané Priemyselné parky. A bezútešne zívajú prázdnotou.

Dlhé roky sme počúvali, že do regiónu neprídu investori, lebo nám chýba diaľnica.

A teraz počúvame ešte drsnejšiu pesničku, že už ani diaľnica v dohľadnej dobe nebude.

Zaujímavé, že do roku 1989 ten priemysel dokázal fungovať. Ale zrazu sa tvárime, že roboty niet a zachrániť nás musia prísť nejakí Nemci či Američania. A asi musia dôjsť na helikoptérach, či sa budú musieť teleportovať, lebo naše cesty údajne nie sú schopné na obsluhu priemyslu.

Ozaj divný, smutný svet. A hlboký omyl, ako si možno podaktorí v 89-tom mysleli, že dobehneme západ.

Som stále v kontakte s mnohými ľuďmi z toho regiónu. A priori so ženami. A pre mňa sú všetky tie ženy, čo stade ešte nezutekali a dokážu tam existovať, v podstate hrdinkami. Hrdinkami každodenného existenčného boja. 

Bea Hric Swetlunka je jednou z tých málo známych Gemeraniek z jednej z dedín.

Snímka je z krstu básnickej zbierky. Bea nepatrí medzi tých solventných, ktorí by si knižky vydávali sami zo svojich nadpriemerných zárobkov, Ona len píše,. Spoznala som ju v čase, keď som žila v tom regióne,. Začínala voľným veršom, potom sa pokúšala o viazaný. Poslednou dobou sa pokúša písať aj rozprávky pre deti. Ak si ju nájdete na fb, a získate si jej priateľstvo, dostanete sa ku množstvu jej aktuálnych vecí.

Knižne jej vyšla doteraz jediná samostatná zbierka básní. Bolo to v roku 2018 a volá sa Ne(z)vratná spoveď. Knižku podporil Fond na podporu umenia. 

Netuším, či si spoveď predstavujete formou abstraktných básní. Skôr nie, ako áno. Doba je rýchla a ľudia lační po senzáciách.

Táto spoveď nie je senzácia. Je to skôr zrkadlo z pera ženy. Ukazuje náš svet aj nás ženy, nad ktorými tiká ten nezastaviteľný čas.

Skúšam vám vybrať niečo existenčné a naliehavé. Niečo zo života Gemeranky, ktoré je stále platné a stále pálčivejšie.

Ako sme sa mýlili,

keď sme verili na nové začiatky

stratené v šedivých uzloch.

 

Zablatené nás chytili

do nastavených pascí

zbytočných slov.

 

Ich echo zachríplo

v plných peňaženkách,

bolesť im vyrazila dych.

 

V útulku čakajú na duel

bezmocnosti a sily,

na súdne rozhrešenie

a spravodlivé gestá.

 

Fotografia: autorka

 

 

 

 

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

Handlová, atentátnik, streľba, Fico

Ficov atentátnik ostáva v právoplatnej väzbe. O jeho vine a treste sa ešte len bude rozhodovať

27.05.2024 14:44

Útočník si ponechal zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie, či proti rozhodnutiu podá sťažnosť, o ktorej by rozhodoval Najvyšší súd SR.

Izrael Palestínčania Gaza armáda útoky Rafah

Peklo na zemi. V Gaze zaživa zhoreli desiatky utečencov

27.05.2024 14:37

Zábery obhorených tiel sú podľa humanitárnej organizácie jazvou na tvári ľudstva a svetového spoločenstva, ktoré doteraz zlyhalo pri ochrane obyvateľov Gazy.

gaza

Macrona pobúril izraelský útok v Rafahu so 45 obeťami, kritika aj z Blízkeho východu. Rím: Neospravedlniteľné

27.05.2024 14:30, aktualizované: 15:06

Najmenej 45 Palestínčanov vrátane najmenej 23 žien, detí a starších osôb prišlo o život v nedeľu pri izraelskom útoku.

Lališ

Róbert Lališ odmietol vinu v kauze mafiánskych vrážd

27.05.2024 14:10

Pôvodne na doživotie odsúdený Róbert Lališ známy aj ako Kýbel stojí znovu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.