Založ si blog

Gemeran-ka

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická.

 

Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. 

Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989.  

Dovtedy v okolí Rožňavy prekvitali bane a banský priemysel. V okolí Rimavskej Soboty zas v každej dedine bolo JRD a v štáte vládla plná zamestnanosť.

To revolučné štrnganie kľúčmi odštartovalo proces, v ktorom sa zatvorilo a zrušilo takmer všetko.

Rožňava už nie je banské mesto a rovnako ani Rimavská Sobota už nie je spracovateľské mesto. Zavreli pivovar aj cukrovar, načo aj?

Jozef Šimko, staronový primátor Rimavskej Soboty hovorí :“ V roku 1989 sme chceli dobehnúť západ. Teraz by nám stačilo už len dobehnúť 1989.“

V dedinách okolo RS je nezamestnanosť cez 90%. Netuším, komu príde takáto enormná nezamestnanosť lepšia, než niekdajšia plná zamestnanosť. To je lacnejšie doživotne platiť ľuďom sociálne dávky, než im dovoliť pracovať???

V oboch mestách sa však vyhradili zelené lúky, honosne nazývané Priemyselné parky. A bezútešne zívajú prázdnotou.

Dlhé roky sme počúvali, že do regiónu neprídu investori, lebo nám chýba diaľnica.

A teraz počúvame ešte drsnejšiu pesničku, že už ani diaľnica v dohľadnej dobe nebude.

Zaujímavé, že do roku 1989 ten priemysel dokázal fungovať. Ale zrazu sa tvárime, že roboty niet a zachrániť nás musia prísť nejakí Nemci či Američania. A asi musia dôjsť na helikoptérach, či sa budú musieť teleportovať, lebo naše cesty údajne nie sú schopné na obsluhu priemyslu.

Ozaj divný, smutný svet. A hlboký omyl, ako si možno podaktorí v 89-tom mysleli, že dobehneme západ.

Som stále v kontakte s mnohými ľuďmi z toho regiónu. A priori so ženami. A pre mňa sú všetky tie ženy, čo stade ešte nezutekali a dokážu tam existovať, v podstate hrdinkami. Hrdinkami každodenného existenčného boja. 

Bea Hric Swetlunka je jednou z tých málo známych Gemeraniek z jednej z dedín.

Snímka je z krstu básnickej zbierky. Bea nepatrí medzi tých solventných, ktorí by si knižky vydávali sami zo svojich nadpriemerných zárobkov, Ona len píše,. Spoznala som ju v čase, keď som žila v tom regióne,. Začínala voľným veršom, potom sa pokúšala o viazaný. Poslednou dobou sa pokúša písať aj rozprávky pre deti. Ak si ju nájdete na fb, a získate si jej priateľstvo, dostanete sa ku množstvu jej aktuálnych vecí.

Knižne jej vyšla doteraz jediná samostatná zbierka básní. Bolo to v roku 2018 a volá sa Ne(z)vratná spoveď. Knižku podporil Fond na podporu umenia. 

Netuším, či si spoveď predstavujete formou abstraktných básní. Skôr nie, ako áno. Doba je rýchla a ľudia lační po senzáciách.

Táto spoveď nie je senzácia. Je to skôr zrkadlo z pera ženy. Ukazuje náš svet aj nás ženy, nad ktorými tiká ten nezastaviteľný čas.

Skúšam vám vybrať niečo existenčné a naliehavé. Niečo zo života Gemeranky, ktoré je stále platné a stále pálčivejšie.

Ako sme sa mýlili,

keď sme verili na nové začiatky

stratené v šedivých uzloch.

 

Zablatené nás chytili

do nastavených pascí

zbytočných slov.

 

Ich echo zachríplo

v plných peňaženkách,

bolesť im vyrazila dych.

 

V útulku čakajú na duel

bezmocnosti a sily,

na súdne rozhrešenie

a spravodlivé gestá.

 

Fotografia: autorka

 

 

 

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.