Založ si blog

Sex na poličke a pod pokličkou

Rozhodla som sa vracať sa v čase. Nemusí byť stále všetko najnovšie a najaktuálnejšie. Aj tieto dve antológie už chvíľočku stáli na poličkách. Jedna od vlani a jedna je dokonca z roku 2004.

 

Vlani vydalo literárne združenie Pars Artem svoju antológiu s názvom Trinásť mužov a dvadsať žien. Jednou z tých dvadsiatich som mohla byť aj ja.

Táto antológia nemala striktne vymedzenú tému ani žáner. Poézia sa v nej strieda s prózou a skúsení autori s úplnými nováčikmi,

Okrem zakladajúcich členov združenia sa predstavujú aj ďalší dlhoroční básnici, ako Anna Drevická , či Miro Dávid.

Z nových objavov zažiari Radka Hubeková, či sestry Ďurčové,

Mňa objavíte v sekcii prózy. Sexu sa dotýkame len náznakovo. Niekde medzi časom som si uvedomila, že písať o sexe je celkom náročné a človek potrebuje prekonať vlastné zábrany.

Knižka má prebal umelecky náročný, no nie moc výrazný.

V tejto jemne hnedej knižke s ilustráciou od Anky Drevickej nájdete humor Ondreja Kalamára:

Heavy metal

(erotická balada)

Ona bola Heavy

On sa na nej

Metal

Moddi nezaprie v sebe starého rockera a textára.

„Dnes čapujú lásku

Výnimočne asi

A všetkým, čo tak chýba

Doplnil by klasik

Dnes čapujú lásku

S chuťou pravej spásy

Nám tiež s čiernou dušou

Pán hlavný, nuž dám si“

Teda trochu to aj u nás iskrí a trochu sa aj metáme. Možno nám chýba ten direktný ťah na bránu. A podaktorých odrádza už aj samotná poézia. Predsa len poviedky a ženské romány sú viacej vyhľadávané, ako nejaké súborné diela. Pouličný spisovateľ mi jednoznačne vyjadril, že on nemá rád hromadné diela.

No naopak, pre nás zúčastnených, aspoň z môjho pohľadu, už samotné zaradenie bola česť. Hlavne ak sme dovtedy priveľa možností na publikovanie nemali,

SEX po Slovensku je naopak antológia s tvrdým ťahom na bránu.

Zostavovatelia si vyberali silné mená a od každého čakali jednoznačne poviedku s nádychom sexu.

Zapojili sa autori ako Pišťanek, Taragel, Vadas, či Balla, zo žien Závadová, či Juráňová.

Krikľavo ružové detaily nemožno prehliadnuť.

Nájdete tu sex homo aj hetero. Príjemne prekvapuje, ako autori rozohrali svoju fantáziu a okrem samotného sexu toho povedali, či skôr napísali omnoho viac.

Tak sa môžeme v jednotlivých poviedkach preniesť do sauny, na nuda pláž, či do seminára budúcich kňazov.

Až teraz si uvedomujem, koľkí spisovatelia študovali scenáristiku. Až to človeku príde ako jednosmerná cesta, ktorú si dovtedy nevšimol.

U Dany Závadovej ma prekvapilo, že niekoľko momentov z poviedky rezonuje s jej medailónikom. Tak má čitateľ milý pocit, že tam dala kúsok seba.

Btw. aj ja som dala kúsok samej seba do tej malej prózy obklopenej poéziou.

Čo sa týka tohoto SEXu, tak som so sebou nechtiac vybabrala, že sa mi slovenská antológia dostala do rúk v českom preklade. Lebo aj keď ovládam češtinu, tak to čítanie nie je také plynulé a príjemné, ako by mohlo byť v slovenskom origináli.

Či nájdete tento SEX ešte v kníhkupectvách, už vážne pochybujem, sústreďujú sa na čerstvé, max. vlaňajšie knihy.

Kniha: Trinásť mužov, dvadsať žien (Kolektív autorov) | Martinus

Tá naša je ešte stále v ponuke. Dokonca pár ich prespáva aj pri mojom písacom stole, ak by niekto chcel. Človek nikdy nevie, kedy stretne ďalšieho vnímavého človeka, ktorého by práve tento malý kúsok neba zaujal a azda bol pre neho aj niečím novým a neokukaným.

Na záver už len krásny sviatok, snáď si ho užívate aspoň tak príjemne, ako ja.

Fotografie: autorka

 

 

 

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskom ostrove Ischia: 13 nezvestných vrátane dojčaťa

26.11.2022 12:13

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.

Tvrdošín

Na Slovensku sme unikátom, hovoria Tvrdošínčania

26.11.2022 10:00

Mnohí miestni si na čele radnice iného človeka, ako súčasného primátora, predstaviť nevedia. Iní by tam zase radi videli „novú krv“.

Ivan Šaško, primátor, Tvrdošín

Neporaziteľný primátor Tvrdošína Šaško „vládne“ desiatky rokov. Má na to špeciálny recept?

26.11.2022 10:00

Tvrdí, že nabudúce už kandidovať neplánuje, no v podobnom duchu sa vyjadroval aj pred štyrmi rokmi. „Človek nikdy nevie,“ podotkol s úsmevom.