Založ si blog

Český a slovenský film

Toto leto som bola až moc zaneprázdnená a tak som sa na blogu azda ani nezmienila o filmovom festivale Zlatý bažant kinematograf. Tohto roku urobili dobré rozhodnutie, že premietali samé československé filmy. 

 

Toto leto v Bratislave bolo akosi všetko lepšie, než v predchádzajúce leto. Nemuseli ste čítať titulky, ale počuli reč, ktorej rozumiete, nepoletovali všade otravné komáre a vzduch nebol presýtený repelentmi a dokonca ešte aj výhľad bol krajší. Nepozerali ste v diaľke na temné stromy, ale videli ste na Bratislavský hrad a na Dunaj.

Len počasie sa za ten týždeň stále ochladzovalo a na Dobro došli sme uprostred filmu proste odišli. Odišli aj viacerí. Akosi to nestálo za to mrznutie v studenom vetre, To Dobro došli sme teda dopozerali doma z gauča. A tento náš film krásne reprezentuje presne to, čo mi na našich filmoch vadí.

Rovnakí herci sa vám motajú pomaly v každom filme. Okukané tváre, ktorým už neveríte, že by každý deň mali byť niekým iným.

A zrazu som v tom studenom vetre mala pocit, že áno. Tie naše celebrity si to užili a natočili. A aj nás presvedčili, že si to vedeli užiť a natočiť, ale tým to proste hasne. Žiaden hlbší mesage, ani posolstvo sa ku mne akosi nedonieslo. Nič , s čím by som sa vedela identifikovať, alebo na čo by sa oplatilo spomínať.

A v nedeľu youtube, tiež ponúkol vedľa seba. Slovenský a český film.

Mimořádná událost ma oslovila. Manžela nie a ani to nesledoval.

No mňa áno. Bavilo ma, že je to obyčajný príbeh, aký by sa mohol pokojne odohrať.

Žiadne okukané tváre, žiaden prepätý rozpočet. Len vláči motoráčik, ktorý sa dá samovoľne do pohybu. A znáška cestujúcich, kde je každý iný a každý akosi typický pre svoj druh. Akási hra logiky a možností. Čo s tým a ako? A influencerka, čo si to natočí a politik, ktorý si to postaví do kampane.

A ľudská hlúposť, limity, slabosti a absurdity.

Bavilo ma, že sa s tými postavami a situáciami dokážem identifikovať. Lebo sú o nás, nie o nejakých dokonalých exemplároch ľudí v nejakých vyleštených podmienkach.

Mimořádná událost (2022) | ČSFD.cz (csfd.cz)

A hneď na to film podľa Evitovky V lete ti poviem, ako sa mám.

Nemám rada ženské romány. Nebaví ma všetko to hranie na city a pitvanie vzťahov do bezvedomia. Naša najpopulárnejšia Vasilková na tomto postavila desiatky kníh, no pre mňa je to nočná mora. A ešte si k tomu domyslite ten náš slovenský neduh s okukanými celebritami, ktoré si to zase niekde užívajú. Lebo narodinová párty v tom filme imituje pomaly karneval v Riu!

Asi jediné, čo ma na tom bavilo, bola postava premiéra. A jeho hraná idyla rodinného šťastia. A všetky tie marketingové ťahy, vďaka ktorým si naši ľudia už ani nevolia lídra. Len akýchsi krásne vyleštených a vylepšených Kenov s Barbinami vedľa seba.

Je to smutné, že nás samotná spoločnosť núti sa hrať na tú ich dokonalosť.

A ľudia sa ťa aj pýtajú, ako sa máš. Ale úprimnú odpoveď nečakajú, ani si nevedia čo s ňou počať.

V LETE TI POVIEM, AKO SA MÁM – trailer (SK) – Bing video

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.