Založ si blog

Bratislavské Vianoce

Život je celkom dlhé dobrodružstvo. A čím dlhšie sme na tomto svete, tým viacej sa toho nabaľuje, tým viac sme toho už videli, zažili. 

Nemám rada hektiku posledných dní a je celkom smutné, že posledné roky každé jedny Vianoce trávime inak a inde. Chýba to skutočné stabilné zázemie, kde sa človek cíti v bezpečí a vie, že tam bude aj o rok, o dva, či o desaťročie.

No a k Vianociam chýbajú aj deti.

Deti sú úžasný motivátor a nabíjač batérií. A o to smutnejšie, ak pri vašom strome už žiadne dieťa nevrhá túžobné pohľady a nejde sa tešiť z rozbaľovania darčekov.

Prišli sme do Bratislavy pred tromi rokmi v čase zúriacej pandémie. A mne práve tie prázdne ulice absolútne vyhovovali. Bola to taká tá obnažená prázdna krása prázdnych ulíc a námestí.

Tento rok je zvláštny tým, že zrazu už ľudí netrápi Covid. Aj keď nám narastajú počty respiračných ochorení, zrazu sa nič neuzatvára a nekontroluje.

Ja som tohto roku zažila prvý krát ten skutočný veľkomestský blázninec s preplnenými obchodmi a frontami pred poštou. No a prvý krát sme videli, čo je ten kolotoč podujatí zvaný Bratislavské Vianoce. Koncerty pod holým nebom, hektolitre vareného vína a punču, kolotoče a stánky s občerstvením.

Zaujímavá v Ba je pozícia otvárača smetných nádob. Akoby tá masa ľudí bez pomoci by si ani tie dekle nedokázala pootvárať.

Strážkyňa odpadu v plnom nasadení.

No z koncertov sme zažili jediný. Spievala mladá baba, volala sa tuším Emma. Pod stanom zneli tóny jazzu a spievalo sa anglicky,

Emma mala kúsok trému, alebo len málo skúseností s publikom. A tie rozpaky boli najmä z toho, keď v hľadisku spoznala svojich učiteľov.

Bratislavské hudobné Vianoce.

V každom prípade popri stánkoch a pod hlavným stanom sa kopili stovky ľudí, ktorí sa decembrový večer rozhodli stráviť povonku.

Avšak dnes nastal vzácny čas, kedy azda už všetok ten zhon aj nákupné šialenstvo ustalo. Život nás naučil nebrať nič smrteľne vážne. A tak ma ani moc netrápi, že som na tých veľkých a hlučných vianočných trhoch ochorela a so všetkým som v sklze. Viac subjektívnych dojmo-chvíľ už v kanáli.

Dcéra mi síce vravela, že „mama, veď nikto si nepozrie zo desať videí, kde rozprávaš o sebe!“ No ale blog už zniesol stovky mojich výlevov a zjavne vás mnohé zaujali, takže nehádžem flintu do žita. Na tomto videu sa mi páči, že som sa podľa svojich možností popasovala s hlasom a aj celkom už rozprávam akosi spontánnejšie. Ja som to aj tušila, že stačí sa len rozrečniť a už ma nič nezastaví.

Krásne Vianoce vám všetkým, či už ich strávite s detičkami, alebo bez, v meste, či na dedine. Tá podstata tých sviatkov je kdesi celkom hlbšie.

Choré vzťahy, chorá láska

11.02.2024

Blíži sa Valentín a stalker Ján sa obesil vo vlastnej cele. A aj keď môj mikrosvet je takmer dokonalý gýč, citlivo vnímam všetok ten šramot okolo toxických, chorých vzťahov. Zrejme aj preto, že sama mám svojho stalkera. Aj keď sa mi ho už podarilo takmer dokonale eliminovať. Je bloknutý na mobile a márne ma žiada o friendship a márne sa pokúša mi posielať správičky. [...]

Kým skutočne si?

06.02.2024

Nedávno sa nám zase prelomili roky a stihla som vám pospomínať už nejaké filmy. No toto bude prvá kniha, ktorú vám tohto roku dám do pozornosti. Tohto autora nenájdete na facebooku a túto knižku nenájdete v Panta Rhei. Teda ďalší prípad samovydaja a individualistu. Aj keď sa autor zastrešuje akýmsi neznámym vydavateľstvom, je to vlastne len firma, v ktorej je sám [...]

Napoleon ukázal veľkosť ducha

28.01.2024

Tuším som aj spomínala, že mám naňho zálusk a mňa tento historický veľkofilm nesklamal. Väčšinou takéto diela sledujem sama. Dcéra mi vyčíta, že vraj mám otrasný vkus a že mám rada „jedine historické a hysterické filmy.“ No a Napoleona by pohotovo zaradila do oboch. Môj muž sa z času na čas rozbehne, že tak poď, pozrieme si dobrý film. A po polke už [...]

kamióny, hranica, kolóna, poľsko, maďarsko, ukrajina

Vstup kamiónov zo Slovenska na Ukrajinu cez Maďarsko je zastavený. Na priechode Záhony ich stojí vyše 1 200

24.02.2024 22:03

Kolóny nákladných áut sa posledné týždne tvoria v súvislosti s blokádou hraníc poľskými farmármi.

pellegrini, korčok

Prieskum: Pellegrini je na čele kandidátov na prezidenta, Harabin rastie, Matovič štvrtý

24.02.2024 20:44

V druhom kole prezidentských volieb sa podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza stretnú Pellegrini a Korčok, sú ďaleko od ďalších kandidátov.

litva, vojna na ukrajine, výročie

Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

24.02.2024 19:55, aktualizované: 20:25

Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie

Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

24.02.2024 19:14

Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá.