Založ si blog

Novoročná vražda

Bulvár oslovuje otca a kamarátky obete. A vyhrabáva nádherné fotky o žene s ohnivočervenými vlasmi a postavou ako lusk.

Sestrička z východu našla svoje šťastie v slnečnom Taliansku, kde žila aj so svojím aktuálnym partnerom. Na sviatky sa však rozhodli navštíviť rodné Michalovce, kde strávili aj Silvestra.

Kráska na Nový rok opúšťa spoločný príbytok. Len tak naľahko v rifliach a tenkej bunde. Na sebe má zlaté šperky, ktoré nosí asi stále a u seba platobnú kartu.

Dostáva sa na opačný koniec mesta, cca 2 kilometre od bytu si sadá na lavičku, kde si ju vyhliadne vychrtlý mladík v bielej mikine. Azda sa dajú do reči, azda ten mladík neni slepý a hneď si zráta dva a dva. Vidí zlato, počuje o Taliansku. Hneď mu musí byť jasné, že táto žena nemá prievan v peňaženke.

Išla ku tomu bankomatu z vlastnej vôle? Či už ju k tomu donútil s nožom v ruke?

Vybrala si z bankomatu len nejakú dvacku, či to boli aj dve stovky?

Bránila sa pred útočníkom a nechcela mu svoje cennosti dobrovoľne vydať?

V každom prípade žena beží pod oknami bytovky, zúfalo kričí a volá o pomoc.

Obyvatelia sa budia na ten krik, ale nerobia vôbec nič. Nik nebeží na pomoc, ani neotvára okná.

Mladík uteká s lupom zanechajúc dobodanú ženu na chodníku.

Ani vtedy sa nikto z bytovky neunúva opustiť teplo vyležanej postele. Mŕtvolu nachádza až po hodine pracovníčka komunálnych služieb.

Technické kamery síce všetko nahrali, ale mladíkova tvár je neidentifikovateľná a za tými kamerami v reálnom čase zrejme nikto nebol.

Hovorkyňa mesta vydá vyhlásenie, ako ich to vážne mrzí, lebo také sa tu  vážne nikdy nestalo.

Hovorkyňa polície vydáva jedno vyhlásenie za druhým, aby bolo každému jasné, že polícia intenzívne pátra, ale nič konkrétne zverejniť nechce, ani nemôže.

Na internete sa zjavuje fotka podozrivého, ktorá sa vzápätí označí za hoax.

To ako vedeli tak rýchlo dementovať? Spýtali sa ho, či vraždil a on povedal, že nie?

Kamarátka obete si myslí, že stačilo zakričať na páchateľa a ten by si to rozmyslel.

Čitatelia sa dušujú, že oni by veru na tú ulicu vykročili. Asi sa po vojne každý cíti byť generálom a cítia v sebe silu Jackieho Chana. Ísť s holými rukami na nožom ozbrojeného vraha? Veď prečo nie. Isto by sa roztriasol a vyklepaný hodil nožík o zem.

Pri vraždách na Zámockého a na Zochovej to mala polícia pomerne jednoduché. Dědečka vytiahli priamo z havarovaného auta a Juraj sa sám prihlásil ku svojmu činu aj ku plánovaniu množstva ďalších činov, o ktorých by sa nám bez jeho manifestu ani nesnívalo.

Ale biely diabol z Michaloviec nepíše žiadny manifest. Ani neostal na mieste brutálneho činu modliť sa za jej dušu.

Polícia to bude mať ťažké. A bulvár má ďalšie palivo na zvyšovanie čítanosti.

Dalo sa tragédii nejako zabrániť?

Pomohlo by, keby mala tá žena so sebou paralyzér, alebo slzotvorný plyn?

Mohol nejaký legálny držiteľ strelnej zbrane postreliť útočníka povedzme do nohy?

Bralo by sa to ako legálna obrana zdravia a majetku?

A sú vôbec naše mestá bezpečné? Mali by sme sa začať báť pred 6.-tou hodinou rannou vykročiť na vyľudnené ulice? A mali by sme zásadne vyberať hotovosť z bankomatov až po 6.-tej hodine rannej, kedy sa už ulice predsa len začínajú plniť ľuďmi?

Prípad má veľa otáznikov a možno vyplávajú aj ďalšie. Ostáva fandiť Očtk, nech si na tomto krkolomnom prípade nevylámu zuby. Lebo dovtedy ten bezcharakterný vrah ešte stále behá medzi nami.

PS: Polícia do troch dní zatkla podozrivého a strážcovia ho už aj dovliekli na prípravný súd. Vyzeral ako úbožiak a žobrák, ako zviera nesené na porážku. Už je za mrežami a my zase môžeme kúsok pokojnejšie spávať.

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.