Založ si blog

Doktor House: Fakty, či fikcia?

Pokračujeme v kategórii film, ktorú ste si tak obľúbili. Podaktorým z vás nevadí ani poriadna dávka fikcie a nechápete, čo ľudia furt majú s tou realitou. No asi to bude predsa len podstatná téma, keď už sa ľudia o tom unúvajú písať knihy a dokonca ich aj prekladať do všemožných jazykov. 

Nedávno som vám v blogu ukázala, ako autorov inšpirovala Netflixová séria The Crown, aby napísali knihu Koruna a konfrontovali filmárov s realitou.

Obdobnej úlohy sa zhostil aj Andrew Holtz. Tento americký novinár si vzal na mušku populárny seriál Dr. House, aby nám krok za krokom predstavil fungovanie amerického zdravotníctva.

Vlastne je to skvelý ťah, lebo bez toho seriálu by ma ani nenapadlo meditovať nad prácou lekárov a skúmať, koľko atribútov táto ich profesia má.

Ja som proste vždy vedela, že sa mi hnusí pozerať na krv, hnis, hlien a rany iných ľudí a teda som o práci v zdravotníctve, aké nám prezentuje Dr. House, nikdy neuvažovala.

Maximálne by som vedela si predstaviť, že budem robiť psychiatra a predpisovať lieky strateným existenciám.

Prípadne v nich držať dušu a odhodlanie počas odvykacích kúr.

Ak ste čítali knihu o Korune, dostáva sa vám text rovnakého razenia.

Po stovkách strán sa dozvedáme, že v podstate to zdravotníctvo funguje presne tak, ako nám ho ukazujú.

Len tých raritných ochorení je podstatne menej.

Len tých špecialistov je podstatne viac.

Len tie výsledky sa zisťujú podstatne pomalšie.

A celá tá lekárska práca je oveľa viacej digitalizovaná a štandardizovaná.

Vraj je špecialistom na zebry – ojedinelé prípady.

Vraj v reálnom svete by Dr. House so svojou aroganciou, zneužívaním liekov a klamaním systému ďaleko nedošiel.

A predsa je nám film stokrát milší, než pomalá, otravná, rutinná a často iste aj nezáživná práca lekára v realite.

Čo sa týka slovenských reálií, moje osobné skúsenosti v Bratislave sú dosť zúfalé. Je veľký problém dostať sa aj do kmeňa. A ak už si vás aj niekto do toho kmeňa pridá, tak vám nespraví všetk úkony, ale vás posiela hore-dole po celej Ba a vy čakáte dlhé mesiace, kým vyriešite, či aj nevyriešite nejaký svoj zdravotný problém. .

A paradoxom, na ktorý ukazuje kniha je, že intenzívna práca lekárov býva miestami aj na škodu.

Na Gemeri som absolvovala X vyšetrení. Niektoré oznámenia  (že mám zápal pľúc) ani nezodpovedali realite. A napokon, keď sa po mesiacoch dopátrali k skutočnému stavu, tak to uzavreli s tým, že s tým nevedia nič robiť.

Takže v Ba mám to isté v zelenom. Ani tu sa nič nedá robiť.

Ale Housa som mala vždy rada. Práve pre jeho aroganciu. Pripomína mi kúsok mňa samotnej. Obdobne ako aj The Good Doctor —mladík, čo má Aspergera, občas je úplne mimo a niekedy geniálny,

Holtz zhrnul charakteristiku Dr. Housa slovami: „vo svojom boji za záchranu pacienta víťazí nad byrokraciou a lekárskymi konvenciami a je miliónkrát zábavnejší ako nudní , predpisoví lekári, ktorí sa vždy riadia najnovšími smernicami a protokolmi a snažia sa nenarobiť svojimi testmi a procedúrami viacej škody ako úžitku.“

Foto: autorka

Dary mora a iné

24.03.2023

Rada by som vám pár slovami priblížila básnickú zbierku Blanka Poliaková a Goran Lenčo: Pieseň MORA. Ilustrácie do zbierky priniesla Blanka, ktorej vychádzajú zbierky poézie od roku 1963. Goranova prvá zbierka vyšla v roku 2016. Táto zbierka je ich druhým spoločným počinom, publikovaným v roku 2020. V prvom rade veľmi málo viem o tejto dvojici. Kto sú Goran a Blanka? V [...]

Era Ora – Času je dosť – talianska komédia/ dráma

21.03.2023

Smutnokrásna komédia pre všetkých, čo zvádzajú boj s časom. Originálny námet, nápadité prevedenie. Pýcha európskeho filmu. Objavila som ho náhodou v televízii, ale prekvapil, zapôsobil, miestami aj rozosmial. Pritom som beznádejný melancholik a väčšinou len márne čakám, aby ma aspoň niečo a niekedy vzácne rozosmialo. Hlavnými postavami sú prácou zavalený [...]

Závidím Helene Růžičkovej – jej statočnosť a životný optimizmus

07.03.2023

Helena Růžičková, Marie Formáčková: Deník mezi životem a smrtí- Můj boj s rakovinou, vydalo nakladateľstvo Formát, v roku 2002, ISBN 80-86718-00-X, Mne sa do rúk dostalo hneď prvé vydanie tejto úspešnej knihy. Helena Rúžičková ju dopísala po absolvovaní štyroch sád chemoterapií v roku 2002. Potom žila ešte 2 roky a vyšli ešte dva doplnené a jedno súhrnné [...]

nábor vojakov, Rusko, Petrohrad, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusku chýbajú tanky, Putin ich chce mať trikrát viac ako Ukrajina

26.03.2023 08:05

Vojenskí experti podľa agentúry Reuters tvrdia, že Rusom chýbajú zbrane, najmä ťažké tanky. Putin chce výrazne navýšiť ich výrobu.

Čína / Taiwan / Vojenská loď /

Honduras prerušil diplomatické styky s Taiwanom

26.03.2023 07:06

Honduras prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom a zaviazala sa, že s ním nebude udržiavať žiadne oficiálne vzťahy ani kontakty.

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 333
Celková čítanosť: 758951x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu