Založ si blog

Aktuálne: podvody v Bratislave

Vraj si nemáme čo vyčítať, že sme naleteli šarmantnému kravatovému podvodníkovi. Polícia je mu na stope a udali ho už minimálne dve ženy. O čo vlastne ide? 

Scenár je rovnaký. Mladý muž surfuje po internete a hľadá kolobežky na predaj. Postupuje ako podľa veľkej knihy, Vlastníčky dostáva svojou legendou do časovej tiesne.

Vraj je časovo vyťažený podnikateľ, vraj zajtra už odchádza do zahraničia. Transakcia musí prebehnúť čím skôr, ideálne okamžite.

Aj my sme naleteli, alebo ona?

Beháme celú sobotu po Nivách. Sedím zo dve hodiny na besede a odchádzam s najnovším knižným úlovkom.

Sotva si vyložíme doma nohy na gauč, dcéra má už aj ďalší program. Kupec sa jej ozýva na kolobežku a zajtra bude už pozde, odchádza do zahraničia.

Síce je už dospelá a práve maturuje, stále sa o ňu bojíme a ofukujeme, ako nejaké zlaté vajce.

Aj túto mega veľkú predraženú kolobežku veľmi chcela, údajne strašne potrebovala a napokon sa až ex post dozvedám, že už pol roka ju inzeruje na Bazoši.

Po čase vysvitlo nad slnko jasnejšie, že to hebedo je obrovské a ťažké a aj šialene nebezpečné. Ak to má silu motorky a bezpečnosť odrážadla, proste nonsens na kolesách.

Chlapík vo veku cca 27 rokov ju víta na recepcii reprezentatívnej budovy Aupark Tower. Vyzerá to tu ako v galérii. On sám má na sebe šedý oblek s červenou kravatou. Vlasy farby špinavej blond má slušne ostrihané. Vyzerá v tom obleku ako princ Harry na titulke svojho najnovšieho knižného trháku.

Takto reprezentatívne vyzerá vstupná hala, do ktorej grázel láka svoje obete.

Mladík je trochu čudný. Moc sa nezaujíma o kolobežku, ani nezjednáva o dušu.

Behom chvíle si volá dievča hore do kancelárie.

Vraj ide spraviť prevod, lebo on to urobí jedine z firemného účtu.

Sedíme dole ako na ihlách, dlhých cca 15-20 minút.

Čo sa tam hore deje? Kam si j zaviedol?

Prichádzajú z opačnej strany a mladík nám na vysvetlenie hovorí jedine toľko, že je víkend a platba sa zrealizuje až v pracovný deň.

Ten chujko dobre vedel, že si ju volá schválne na večer a na prostriedok víkendu.

On na sto percent vedel, že nezrealizovanú platbu je možné kedykoľvek zrušiť. 

Netuším, či viac balamutí ten oblek, alebo priestor, ako z galérie, no v tej chvíli mu dievča verí. A verí mu aj v nedeľu, pondelok.

Až niekedy v pondelok začína pátrať v banke, ako je to vlastne s tým prevodom. 

V utorok už sedíme na polícii a kukáme na jeho fotku z občianskeho preukazu.

Našťastie nie je až taký mazaný, aby mu nebola polícia už na stope.

Možno si myslel, že takýmto scenárom nakúpi tých kolobežiek aj 12-15. A z výťažku odíde do teplých krajín.

V každom prípade je tu nádej, že sa ten grázel v dohľadnej dobe zatkne a kolobežky skončia opäť u svojich právoplatných vlastníčok.

Vraj iní naletia na oveľa väčšie hlúposti. Veď sme neboli ako seniorky, čo by celoživotné úspory hádzali von oknom na chodník. My sme len dovolili, aby naše dieťa odovzdalo vec, za ktorú jej de facto nebolo zaplatené ani jediné euro.

Fotografia: autorka

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.