Založ si blog

Skrachovaný miliardár naďalej ostáva milionárom

Kniha Reevesa Wiedemana sa mi dostala do rúk čírou náhodou. Je to novinka a tak som chcela vedieť, o čom je. A urobila na mňa silný dojem.

Autor je americký novinár a ku prípadu impozantného rastu a nezabudnuteľného pádu spoločnosti WeWork sa dostal cez svoju novinársku prax.

Ako správny novinár vyňuchal všetky kontroverzie a pikošky.

Avšak babkám navyknutým na náš bulvár by som ho neodporúčala. Predsa len je napísaný dosť do hĺbky a babičky by mali zásadný problém vyznať sa v spleti názvov ako startup, akvizícia, rizikový kapitál.

Teda je to kniha pre finančne gramotného občana, ktorý tak zhruba vie, ako fungujú trhy a čo sú to investície.

Ústrednou postavou Wework je Adam Neumann a jeho divná manželka Rebeka.

Rebeka sa márne pokúša stať slávnou herečkou a tak používa prachy investorov, nech si tú hlavnú rolu kúpi, veď  by ju ináč žiadny režisér pri zmysloch do nej nedosadil.

Obálka je impozantná, s miernym reliéfom.

Jediné, či mi v tejto publikácii chýbalo, boli samotné fotky Adama a Rebeky. Až z novinových článkov som si dokázala urobiť lepší obraz, ako tí dvaja vlastne vyzerajú.

https://www.scmp.com/magazines/style/celebrity/article/3171699/where-weworks-rebekah-neumann-now-billionaire-adam?fbclid=IwAR2weQ_A1ZKUPAPJ9ImadVr0sho0wuP7rDjknjtYPwwJaJMDikkVpDUUqJA

Škrata a škaredý. Ani sa tým filmárom nečudujem, že sa o Rebeku nebijú. Veď na striebornom plátne je krása na prvom mieste. Avšak v podnikaní zrejme zavážili iné ich vlastnosti.

Určite poznáte tú rozprávku o cisárových nových šatách. 

Rozprávkar ešte veril v happy end. A veril, že ak dievčatko vykríkne pravdu, tak sa svet zahanbí a všetko sa vráti do normálnych koľají.

Táto story ma utvrdila v tom, že žiadny happy end sa nekoná. Adam s Rebekou síce jeden podnik pochovali, ale ako bumerang sú späť.

A cisára baví chodiť nahý.

A falošní krajčíri sú štedrejšie platení, než tí praví.

Príbeh WeWork sa aj sfilmoval.

V čom vlastne Adam podnikal?

Vychádzal z jednoduchej premisy, že sú pomaly všetci sprostí. 

Vlastníci nevedia, čo so svojimi nehnuteľnosťami,

nájomníci nevedia, kam by umiestnili svoje kancelárie,

investori už nevedia kam od dobroty narvať svoje miliardy

a neskúsení absolventi škôl nepoznajú trh práce a tak ich môže hnať do úmoru za minimálne mzdy.

Ešte si k tomu pridajte neetické podmienky, neférové vytláčanie konkurencie z trhu, diskrimináciu a sexuálne obťažovanie na pracovisku, chľast a marihuanu.

Ak vodič osobného auta užije alkohol, či trávu, tak ho kriminalizujeme, berieme vodičské oprávnenie a dávame rozhorčené články do novín

Ak je opitý a zhúlený podnikateľ, čo má pod palcom tisíce ľudských životov, tak sa nič nedeje. Až kým ho nenapadne tá bláznivá myšlienka, že by so svojou spoločnosťou išiel obchodovať na burze. 

Pre WeWork až vstup na burzu bol tým momentom krachu.

A hlas verejnosti sa ukázal ako hlas toho malého dievčatka z rozprávky.

Zrazu sa všetky Adamove klamstvá a zmanipulované čísla ukazujúce zisk, aj keď boli v hlbokej strate, ukázali v plnej nahote.

Aj Rebekino blúznenie úplne odtrhnuté od reality.

Kým sa Neumannovcom darilo, všetci sa báli prehovoriť.

Len pomaly a opatrne sa vyplavoval jeden škandál za druhým.

O vysokej fluktuácii azda aj škoda hovoriť. Prednými dverami prijímali a potajomky ustavične prepúšťali zamestnancov.

Žiaľ, obdobný systém som zažila aj v Ba. Je to smutné, ak sme len biologický materiál, ktorý len prebehne cez firmu. Tá ho vyžmýka a zadnými dverami vykopne.

Reeves sa na záver zamýšľa, čo vlastne ten Adam Neumann bol? Šarlatán, geniálny podnikateľ, či blázon?

V anglickom názve knihy figuruje slovo looser.

No ale žiaľ tým looserom nie je Adam, ale my všetci. Hlavne ak sa z posledných článkov dozvedám, že Adam je zase na koni.

Opäť založil firmu a zase získal miliardy od ľahkoverného investora.

Veď looseri sme my! 

Všetci tí, čo drieme do úmoru pre smiešne 3-4€ na hodinu.

Všetci tí, ktorých si títo Adamovia prijímajú, vyžmýkajú a vyhadzujú zadnými dverami ako použité ponožky.

Adam so svojou škaredou manželkou si naďalej užívajú svoje nechutné bohatstvo a naďalej „podnikajú“.

Veď už dávno pochopili, akí sú figuranti kapitalistického voľného trhu blbí A je len naša chyba, ak sa ešte zúfalo držíme premís, že 2+2 je 4. Veď Adam nám už dávno a všetkým dokázal, že je to 10!!!

 

 

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

andrej danko

SNS očakáva stanovisko od Smeru k účasti na stretnutí v Prezidentskom paláci

18.05.2024 12:13

SNS nepodporuje okrúhly stôl za účasti lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča.

SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX

Matovič v kontexte atentátu na premiéra vyzýva ministra Šutaja Eštoka na odstúpenie

18.05.2024 11:44

Šutaj Eštok by mal podľa Matoviča „vytiahnuť hlavu z piesku", prijať za to zodpovednosť a odstúpiť aj z úcty k samotnému Ficovi.

súd, fico, atentát, cintula, šts

Fica zasiahol viackrát: Atentátnik stojí pred súdom, prokurátor žiada väzbu

18.05.2024 10:00, aktualizované: 11:50

Súd sprevádzajú prísne opatrenia, zasadnutie je neverejné, novinári sa nedostanú ani do areálu. Situáciu sledujeme priamo v Pezinku.

Germany Russia Ukraine

Utečenci strácajú kontakt s Ukrajinou. Čo ukázal prieskum v Poľsku, Nemecku a Česku?

18.05.2024 10:00

Minimálne polovica Ukrajincov, ktorí sú v Poľsku, Nemecku a Česku, sa na Ukrajinu zrejme nevráti. Vyplýva to z čerstvého prieskumu.