Bratislavské Vianoce

Život je celkom dlhé dobrodružstvo. A čím dlhšie sme na tomto svete, tým viacej sa toho nabaľuje, tým viac sme toho už videli, zažili. 

Nemám rada hektiku posledných dní a je celkom smutné, že posledné roky každé jedny Vianoce trávime inak a inde. Chýba to skutočné stabilné zázemie, kde sa človek cíti v bezpečí a vie, že tam bude aj o rok, o dva, či o desaťročie.

No a k Vianociam chýbajú aj deti.

Deti sú úžasný motivátor a nabíjač batérií. A o to smutnejšie, ak pri vašom strome už žiadne dieťa nevrhá túžobné pohľady a nejde sa tešiť z rozbaľovania darčekov.

Prišli sme do Bratislavy pred tromi rokmi v čase zúriacej pandémie. A mne práve tie prázdne ulice absolútne vyhovovali. Bola to taká tá obnažená prázdna krása prázdnych ulíc a námestí.

Tento rok je zvláštny tým, že zrazu už ľudí netrápi Covid. Aj keď nám narastajú počty respiračných ochorení, zrazu sa nič neuzatvára a nekontroluje.

Ja som tohto roku zažila prvý krát ten skutočný veľkomestský blázninec s preplnenými obchodmi a frontami pred poštou. No a prvý krát sme videli, čo je ten kolotoč podujatí zvaný Bratislavské Vianoce. Koncerty pod holým nebom, hektolitre vareného vína a punču, kolotoče a stánky s občerstvením.

Zaujímavá v Ba je pozícia otvárača smetných nádob. Akoby tá masa ľudí bez pomoci by si ani tie dekle nedokázala pootvárať.

Strážkyňa odpadu v plnom nasadení.

No z koncertov sme zažili jediný. Spievala mladá baba, volala sa tuším Emma. Pod stanom zneli tóny jazzu a spievalo sa anglicky,

Emma mala kúsok trému, alebo len málo skúseností s publikom. A tie rozpaky boli najmä z toho, keď v hľadisku spoznala svojich učiteľov.

Bratislavské hudobné Vianoce.

V každom prípade popri stánkoch a pod hlavným stanom sa kopili stovky ľudí, ktorí sa decembrový večer rozhodli stráviť povonku.

Avšak dnes nastal vzácny čas, kedy azda už všetok ten zhon aj nákupné šialenstvo ustalo. Život nás naučil nebrať nič smrteľne vážne. A tak ma ani moc netrápi, že som na tých veľkých a hlučných vianočných trhoch ochorela a so všetkým som v sklze. Viac subjektívnych dojmo-chvíľ už v kanáli.

Dcéra mi síce vravela, že „mama, veď nikto si nepozrie zo desať videí, kde rozprávaš o sebe!“ No ale blog už zniesol stovky mojich výlevov a zjavne vás mnohé zaujali, takže nehádžem flintu do žita. Na tomto videu sa mi páči, že som sa podľa svojich možností popasovala s hlasom a aj celkom už rozprávam akosi spontánnejšie. Ja som to aj tušila, že stačí sa len rozrečniť a už ma nič nezastaví.

Krásne Vianoce vám všetkým, či už ich strávite s detičkami, alebo bez, v meste, či na dedine. Tá podstata tých sviatkov je kdesi celkom hlbšie.

Líška vo Verone

10.03.2026

Kúsok som si dovolila pohrať sa s názvom diela a menom autorky. Veronika Šikulová totiž nazvala svoju zbierku krátkych textov názvom Líštičky majú rady teplo. Pričom tú líšku si požičala z Exupéryho Malého princa. Teda autorka neskrývane odkazuje na ikonickú filozofickú rozprávku pre dospelých, skrývajúcu hlboké myšlienky. A použije to na zbierku akejsi [...]

Čáry-máry Baričáka

24.02.2026

Málo tak všestranných osobností je na našom literárnom poli, ako práve Pavel Hirax Baričák. Píše motivačnú literatúru, romány, cestopisy aj básne, vedie vlastné vydavateľstvo Hladohlas. Jedinou knihou ho iste nemáte šancu celého poňať a pochopiť, aj keď aj tá jediná kniha mi dala zabrať. Hirax cestuje po Slovensku ako taká rocková hviezda. A žienky sa mu hrnú na [...]

Mŕtva influencerka a jej dvaja chlapi

13.02.2026

Dlho som odkladala tento článok o Monike, Gáborovi a Roderikovi. Každým dňom sa dozvedáme niečo nové o tragickej nehode pri Dolnom Štále. Vlastne ani v tom nie je zhoda, kto vlastne bola tá Monika Jákliová. Fitness trénerka? Či fitness modelka? Mne toto celé nedáva zmysel, ten svet influence. Od anglického influence-vplyv. Teda osoba, čo vplýva na ostatných, je im kvázi [...]

kamery rusko

Štátne sledovanie v praxi: Prejdite na Max a vypnite si šifrovanie, odporúča Rusom Kremeľ

23.03.2026 14:11

Napriek obavám však počet používateľov rastie a v marci prekročil hranicu 100 miliónov.

Vlk

Pri odpočívadle za tunelom Bôrik sa potuluje vlk. Na miesto smeruje zásahový tím

23.03.2026 14:02

Situáciu monitoruje dopravná hliadka.

Andrej Babiš

Babišova vláda smeruje k zoštátneniu ČT. Začala čiastočným zrušením koncesionárskych poplatkov

23.03.2026 13:45

Vláda Petra Fialu len minulý rok presadila zvýšenie koncesionárskych poplatkov a tiež rozšírenie okruhu poplatníkov.

Jadrové zbrane - ilustračný obrázok

Krajina s jadrovými zbraňami pri našich hraniciach? Šwidziňski: Poľsko má výrobný potenciál

23.03.2026 13:33

Pripomenul, že krajiny ako Severná Kórea, Pakistan či India vyvinuli jadrové zbrane vlastnými kapacitami.