Pár slov podpory a sebareflexie po zdrvujúcej kritike

Sám si pýtať kritiku je podľa mnohých až nepochopiteľný, sebadeštruktívny čin. No nájdu sa aj výnimky. Obdobne ako som si ja vypýtala názor teoretika poézie na moju zbierku poézie, tak aj zakladateľ Greenie knižnice, kde tie moje zbierky vyšli, si sám a bez donútenia vypýtal kritiku na svoj fantasy seriál.

Stanislav Hoferek je, ako spústa mladých, tiež milovníkom fantasy. Jeho séria E-kníh Prekliatie temných elfov sa však na stránke Fandom.sk dočkala zdrvujúcej kritiky. Odborníci zo sveta fantasy mu okrem gramatiky vytkli aj politický slovník, ktorý vo fantasy svete nemá čo hľadať, či chyby v skladbe samotného deja. A tiež krátkosť knižiek na úrovni poviedok, max. noviel.

Keď sa pod paľbou kritiky ocitla moja iná vzácna priateľka, Zuzka K., vnímala som tiež obdobný problém. Obaja majú podobný prístup k literárnemu dianiu.

Priveľa lásky, podpora literatúry srdcom aj dušou. Pri toľkej energii si naberajú na plecia až priveľa. A bežní členovia spoločenstva sa akosi len vezú. Využívajú výhody, prípadne odchádzajú, ak im títo nadšení dobrovoľníci nenaplnia do bodky všetky ich predstavy a očakávania.

Samotná Greenie knižnica sa z tejto ťažkej kritiky ponaučila. Minimálne v tom, že si Hoferek najal korektorku, ktorá aktuálne kontroluje až tri knihy súčasne.

No pravopis a preklepy by si mal v prvom rade kontrolovať každý jeden autor sám za seba. Aspoň raz, najlepšie viackrát, je vhodné si všetko po sebe prečítať a podľa možností zredukovať, vyhodiť všetok balast. Čitateľ si predsa zaslúži, aby sme ho nezaťažovali zbytočnosťami a ponúkli mu len to, na čom nám naozaj záleží.

Ak Stanove fantasy majú aj svojich fanúšikov (dúfam, že áno), mali by ste ho práve v tejto chvíli podporiť. Minimálne preto, aby nemal pocit, že všetko, čo píše, je brak. Lebo ani určite nie je. Mňa od neho najviac oslovujú jeho aktuálne básne s náznakom humoru.

Aktuálne nám v GK vzišla zbierka citátov, ktorá tiež stojí minimálne za povšimnutie. Mládež citáty obľubuje, snáď niektoré oslovia aj vás.

 

 

Patrícia Brestovanská – V spleti zmyslov ( Greenie knižnica, greenie.elist.sk)

O prístupe, ktorý snáď umožňuje prijať aj kritiku, hovorí citát:

„Dokým v sebe nenájdeme správnu mieru sebakritiky, dovtedy budeme považovať opačný názor za urážku.“ To, že ho autorka vybrala, nám dáva nádej, že snáď aspoň nejakú formu kritiky aj sama unesie.

A asi najväčšou chybou tejto zbierky je, že Brestovanská zozbierala citáty bez udania autora, diela, roku. Máme pred sebou zoznam výrokov, no netušíme koho. Nijako nečlenený. Posledná, tridsiata strana, je dokonca pridaná len omylom, úplne prázdna.

„Niekedy máme pocit, že sa s nami život len zahráva. Dáva nám do ruky štetce

a sleduje, ako nimi maľujeme. Vytvára nám situácie a pozoruje nás, ako proti ním bojujeme. Posiela nám ľudí a díva sa, ako ich milujeme. Ukazuje nám kým sme, no toleruje nám, ako sa maskujeme. A raz príde deň, kedy nám povie „žite“, no my tu už nebudeme.“, citát až prahne po poznaní, kto si toto vôbec myslel a kde svoje myšlienky zdieľal.

Občas je fajn urobiť si test osobnosti. Mojej priateľke, čo mi posiela knihy, vyšlo označenie Sprostredkovateľ, mne zase Logik, Vizionár. Možno preto ma citát s víziami oslovuje:

„Svet potrebuje viac fantasmagorov s poetickým videním, ako realistov s obmedzením vnímaním.“

A každému, kto sa ma na mojej životnej púti pokúša zastaviť, umlčať, odradiť od cesty, po ktorej kráčam, by som mohla odpovedať ďalším citátom:

„Ak budeme vedení strachom, nikdy neuvidíme veci v skutočných podobách.“….a ja strach už proste nemám, ani niet z čoho….vlastne ozaj, z čoho aj? Z korony, čo kosí v Brazílii? Či z vylúčenia z N-tej fb. Skupiny?

Citáty som tiež zbierala, ešte na strednej. Bol to čas spoznávania sveta. Zrejme medzistupeň, až som si začala formovať vlastné myšlienky a sama.

 

 

 

 

 

Goodbye Englands rose

30.06.2025

Čítate biografie? A čakáte, že ich autori budú písať pravdu a nič iné, než pravdu? Alebo tam predsa len má svoje miesto aj milosrdná lož? Prečítala som už druhú biografiu o princeznej Diane a možno mám len tú smolu, že som tú od Andrewa Mortona čítala už skôr. Ono keď dvaja robia to isté, nikdy to nebude také isté. Andrew Morton ako pravý bulvárny novinár odhalil [...]

Obchod s deťmi obludných rozmerov

25.06.2025

Ono sa to v odôvodnených prípadoch deje aj teraz, že deti sú vyzdvihnuté z nevhodných podmienok a umiestnené do náhradných rodín. V Amerike minulého storočia sa všaj aj z tohto stal výhodný biznis a deti boli zredukované na predajný artikel. Georgia Tannová medzi rokmi 1924 až 1950 ukradla so svojimi komplicmi vyše 5000 detí. A aj zákony boli na ňu krátke, v tom istom [...]

Matkin má nedoriešený spor s pani Máriou

15.06.2025

Mám jednu kamarátku – spisovateľku, ktorá tvrdí, že ona teda vedela, kto bol Matkin a bolo to vraj takým verejným tajomstvom. Priznám sa, ja som v rokoch Zero ani netušila, že nejaký Matkin je na trhu a píše bestsellery. Nám sa v roku 2003 narodila naša dcéra a v tých časoch som čítala maximálne tak časopis pre mladé mamičky Mama a ja. Nejako ma ten celý ošiaľ [...]

nežná revolúcia, november 1989

Útok na historickú pamäť? Ďalšia samospráva odmieta zrušenie voľna na 17. november. Vzbúrila sa aj ďalšia univerzita

04.07.2025 12:20

Zrušenie dňa pracovného pokoja práve na 17. november považujeme za nevhodné a nešťastné riešenie, vyhlásili mestskí poslanci.

moskva

Po páde z okna zomrel ďalší ruský funkcionár. Telo viceprezidenta ropnej spoločnosti našli pod oknami moskovského bytu

04.07.2025 12:07, aktualizované: 12:17

Ide najmenej o jedenástu záhadnú smrť v ropnom sektore od vypuknutia vojny Ruska proti Ukrajine.

Donald Trump

Trump tvrdí, že očakáva rozhodnutie Hamasu o návrhu na prímerie do 24 hodín

04.07.2025 11:49, aktualizované: 12:10

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, odkiaľ úrady denne hlásia desiatky obetí.

putin

Žiadne lode, žiadne letectvo. Putin údajne zrušil vojenské prehliadku v Petrohrade

04.07.2025 11:25

Oslavy sa obmedzia na položenie vencov k pomníku a koncert na námestí v druhom najväčšom ruskom meste.