Založ si blog

Čaputová prišla do parlamentu s posolstvom nádeje.

Dlho očakávanú správu o stave republiky nám takmer zmarilo nevhodné počasie. No našťastie sa podarilo udržať TV signál a vychutnať si jednak elegantnú módnu kreáciu a zároveň aj slová plné pozitívneho posolstva.

 

Patrím k fanynkám pani prezidentky. Už len, že je žena + ekologicky cítiaca a zároveň hľadajúca zmierlivé a rozumné riešenia súčasných problémov.

Prvotnú pochvalu, akí sme boli v boji s pandémiou súdržní a disciplinovaní, si mnohí zrejme ani nezaslúžime. Nás tá nákaza proste veľkým oblúkom obišla. Síce sme si vytrpeli reštriktívne opatrenia, pozatvárali sa obchody a mnohí prišli o prácu, no ako nás to spojilo či zjednotilo, posúďte sami.

Pochvala na stranu umelcov, ktorí pomáhali prežiť ťažké časy a ktorí sa dožijú uvoľnení ako poslední, poteší. Ako aj samotný fakt, že malé vydavateľstvo Pars Artem, ktoré mi poskytlo viaceré výtlačky na recenziu, navzdory problémom a kríze nekrachuje. Autori naďalej tvoria a vznikajú prvé literárno-hudobné podujatia. Aktuálne

STREDA 24. JÚNA 2020 O 17:00 – 19:00

Stretnutie Pri Poézii A Hudbe – Hosť: Česká Poetka Milena Orsi
Zichyho Palác
Poteší aj trochu kritického tónu. Tiež mi príde zúfalé, ako sme sa ako krajina degradovali na montážnu dielňu západných mocností, bez výraznej podpory slovenskej vedy, školstva, ale aj kultúry. Sami vídame, ako sa denne boríme s finančnými aj ľudskými problémami. Ako na vydanie knihy netreba talent písať, skôr len talent presviedčať a nechať si niečo zaplatiť, či zasponzorovať.
Ohľadom obnovy dôvery v právo a spravodlivosť, očisty sudcov a súdnictva, budeme samozrejme kriticky sledovať aktuálne dianie.
Na rozdiel od mnohých literátov nezastávam názor, že kniha by mala čitateľa nevyhnutne vytrhávať z reality a učičíkať v akomsi vymyslenom fantasy-scifi-rozprávkovom svete. Práve naopak! Aj literatúra a písanie ako také, môže byť ostrým bičom na neduhy súčasnej spoločnosti, či už lokálne, na Slovensku, v Európskom, či celosvetovom meradle.
Matovič si pochvaľoval rečnenie bez rúška. Otvárajú sa nám hranice do Čiech aj Maďarska. Užite si eufóriu postupného uvoľňovania.
Na záver ostáva len veriť, že avizovanú veľkorysú finančnú pomoc zo strany Európskej únie bude naša malá krajina schopná čerpať a zmysluplne vynakladať. A ak sa ujde nejaké to euro aj na mnou tak milované umenie a kultúru, majú moje srdce.

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.