Založ si blog

Čaputová prišla do parlamentu s posolstvom nádeje.

Dlho očakávanú správu o stave republiky nám takmer zmarilo nevhodné počasie. No našťastie sa podarilo udržať TV signál a vychutnať si jednak elegantnú módnu kreáciu a zároveň aj slová plné pozitívneho posolstva.

 

Patrím k fanynkám pani prezidentky. Už len, že je žena + ekologicky cítiaca a zároveň hľadajúca zmierlivé a rozumné riešenia súčasných problémov.

Prvotnú pochvalu, akí sme boli v boji s pandémiou súdržní a disciplinovaní, si mnohí zrejme ani nezaslúžime. Nás tá nákaza proste veľkým oblúkom obišla. Síce sme si vytrpeli reštriktívne opatrenia, pozatvárali sa obchody a mnohí prišli o prácu, no ako nás to spojilo či zjednotilo, posúďte sami.

Pochvala na stranu umelcov, ktorí pomáhali prežiť ťažké časy a ktorí sa dožijú uvoľnení ako poslední, poteší. Ako aj samotný fakt, že malé vydavateľstvo Pars Artem, ktoré mi poskytlo viaceré výtlačky na recenziu, navzdory problémom a kríze nekrachuje. Autori naďalej tvoria a vznikajú prvé literárno-hudobné podujatia. Aktuálne

STREDA 24. JÚNA 2020 O 17:00 – 19:00

Stretnutie Pri Poézii A Hudbe – Hosť: Česká Poetka Milena Orsi
Zichyho Palác
Poteší aj trochu kritického tónu. Tiež mi príde zúfalé, ako sme sa ako krajina degradovali na montážnu dielňu západných mocností, bez výraznej podpory slovenskej vedy, školstva, ale aj kultúry. Sami vídame, ako sa denne boríme s finančnými aj ľudskými problémami. Ako na vydanie knihy netreba talent písať, skôr len talent presviedčať a nechať si niečo zaplatiť, či zasponzorovať.
Ohľadom obnovy dôvery v právo a spravodlivosť, očisty sudcov a súdnictva, budeme samozrejme kriticky sledovať aktuálne dianie.
Na rozdiel od mnohých literátov nezastávam názor, že kniha by mala čitateľa nevyhnutne vytrhávať z reality a učičíkať v akomsi vymyslenom fantasy-scifi-rozprávkovom svete. Práve naopak! Aj literatúra a písanie ako také, môže byť ostrým bičom na neduhy súčasnej spoločnosti, či už lokálne, na Slovensku, v Európskom, či celosvetovom meradle.
Matovič si pochvaľoval rečnenie bez rúška. Otvárajú sa nám hranice do Čiech aj Maďarska. Užite si eufóriu postupného uvoľňovania.
Na záver ostáva len veriť, že avizovanú veľkorysú finančnú pomoc zo strany Európskej únie bude naša malá krajina schopná čerpať a zmysluplne vynakladať. A ak sa ujde nejaké to euro aj na mnou tak milované umenie a kultúru, majú moje srdce.

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!