Po troch dňoch nefunkčnosti blogu so už zvažovala prechod na inú stránku a založenie iného. No poteší, že môžem pokračovať v už zabehnutej platforme. A rada by som poukázala na knihu, ktorú som si ako jednu z mála skutočne vychutnala. Ba čo viac, inšpirovala ma aj k založeniu denníka kontrolovaného pitia. Denník a limity ako dozorca nad chabou ľudskou vôľou….snáď vám raz zreferujem, ako to u mňa zafungovalo…
Beletria sa často zaoberá tematikou alkoholizmu, no zväčša len kĺže po povrchu, bez schopnosti poskytnúť odpovede na pálčivé otázky. Ak vás téma alkoholizmu skutočne zaujíma, či nebodaj aj trápi, siahnite po populárno-náučnej literatúre.
Magister Roman Pešek je skúsený psychoterapeut, ktorý nám prináša praktickú, ľahko stráviteľnú, no zároveň komplexnú knižku Jak se zbavit závislosti na alkoholu.
Na obálke ju autor odporúča hlavne závislým ľuďom, no dobre poslúži aj rodinným príslušníkom závislákov a vlastne každému, kto tejto problematike nechápe a rád by sa ponoril do otázok typu: prečo to vzniklo a ako von z tohto bludného kruhu.
Knižka je písaná učebnicovým štýlom s množstvom tabuliek a grafov a bohatým zoznamom použitej a odporúčanej literatúry.
Čitateľovi odporúča viesť si terapeutický zošit a krok za krokom prechádzať fázami spoznávania a riešenia daného problému.
Autor rúca mnohé zažité mýty. Ohľadom rozhodnutia dať sa liečiť často počúvame, že je potrebné dostať sa na samé dno, aby sa človek mohol odraziť.
Pešek z pohľadu KBT má na rozhodovanie motivačnú váhu.
Klient by si mal zapisovať dôvody piť a dôvody nepiť. A ak si dokáže zoradiť dostatok negatív pitia, jeho motivačná váha sa nakloní smerom k liečeniu.
Ohľadom motivácie alkoholika sa rodina často cíti bezmocná. No autor poukazuje na to, že aj rodina často robí chybu. Ak si svojho alkoholika budeme len hájiť a obhajovať pred svetom, ak sa nepostavíme jednoznačne proti, tak mu vlastne nenecháme príležitosť na uvedomenie si vlastnej chyby a skutočné precítenie negatívnych dôsledkov pitia.
A z pohľadov na súčasných abstinentov tiež musím uznať, že majú doma nekompromisné rodiny, ženy stíhačky, či matky, ktoré sa s ich alkoholizmom nikdy nezmierili.
Poznať problém a rozhodnúť sa ho riešiť je už začiatok úspechu.
Na túto fázu máme tiež fámu, že lieči len ústav. No autor ponúka aj ďalšie možnosti. Ústavy štátne aj neštátne, ambulantná liečba, či samoliečba.
Vydržať 3 mesiace v ústave odrezaný od sveta je síce fajn a pomôže v detoxikácii, no najhorší je zrejme návrat domov.
Sami vidíme klientov, ktorí z liečenia bežia rovno do prvej krčmy a rozbiehajú svoj alkoholický kolotoč nanovo.
Autor má pochopenie aj pre týchto, nazvime ich trebárs trojmesačných abstinentov. Oni chceli len nazbierať nové sily a uľaviť svojej pečeni. Podstatné po návrate je nájsť novú náplň času, vlastne kto chce trvalo abstinovať, mal by si nanovo zadefinovať celý život, vrátane nových priateľov.
Lebo za triezva zistíte, ako vratké a plytké sú vzťahy s kamarátmi z mokrej štvrte.
Táto populárka odpovedá na množstvo otázok. Poteší, že rozoberá rôzne prípady mužov a žien a tiež množstvo príčin, ktoré k tomu alkoholizmu viedli.
Hlúpy Jano mohol cítiť nudu a osamelosť, ktorú mu partička s čučom veselo odbúrala. A teraz po liečbe sa môže cítiť ako superman a veselo šíriť zážitky zo svojho alkoholizmu a liečby.
Iných mohli k alkoholizmu doviesť aj vážnejšie traumy,poruchy osobnosti, či neriešené vzťahové problémy. Teda spolu s odvykaním sa musia naučiť aj liečiť svoje depresie, stavy úzkostí, nedostatotok sebavedomia, rodinné vzťahy.
Zaujímavo autor definuje pojem zdravého sebavedomia.
„Takový člověk si uvědomuje a přijímá i svou nedokonalost. Umí přiznat své nezdary, ze kterých se snaží vzít si ponaučení. Za své chyby přijímá zodpovědnosť, ale přitom se přehnaně netrestá pocity viny.“
Zdravé sebavedomie je vlastne obdivuhodná vzácnosť, ktorú dávajú zdravo fungujúce rodiny do vienka svojim milovaným a s láskou vychovávaným deťom.
No nech už sú traumy a starosti človeka akékoľvek, alkohol pomáha len krátkodobo. Obdobne, ak aj marihuana vás rozosmeje len jediný – na prvý krát.
A nezabúdajte, že vstávať je oveľa ťažšie, než padať do priepasti závislosti.
Pre ľudí, ktorí si svet bez alkoholu nedokážu ani predstaviť, je tu forma kontrolovaného pitia. Ak si dokážete viesť o vlastnom pití denník aspoň na tri mesiace, uvidíte, ako prekračujete odporúčané denné dávky. Ono to jedno pivo pre ženy a dve pivá pre mužov sú taká laťka, ktorú prekračuje drvivá väčšina štamgastov vlastne v každej krčme.
Celá debata | RSS tejto debaty