Založ si blog

Meghalt Bálint Gazda, az ország kertésze/ Zomrel záhradník národa Bálint Gazda

Bálint György sa dožil úctyhodných 101 rokov. Svoje rozsiahle vedomosti zo sveta záhradníctva nám sprostredkovával prostredníctvom televízie, časopisov, populárno náučných kníh aj postov na facebooku.

 

V priloženom článku sa dozviete mnohé z jeho pohnutého osudu.

https://index.hu/kultur/eletmod/2020/06/21/balint_gyorgy_balint_gazda_nekrolog/

Ako židovský mládenec čelil holokaustu a v koncentračnom tábore prišiel o sestru aj o švagra. Ako kulák čelil zhabaniu majetku a početným vyhadzovom zo strany vládnúcej komunistickej triedy.

Jeho vstup do politiky sa ukázal byť slepou uličkou.

Presadil sa až v televízii, v relácii Ablak/Okno svojimi záhradkárskymi radami.

Prežil a úplne sa zotavil aj z dopravnej nehody, kde ho auto zrazilo priamo na prechode pre chodcov.

Bol štyrikrát ženatý (dvakrát s rovnakou ženou), svojho syna aj vnuka viedol k láske ku záhradkárstvu, zároveň však aj ochraňoval prírodu a prinášal ľuďom pozitívne posolstvo.

Záhradnícka legenda, akou je snáď len slávny Monty Don z Veľkej Británie.

A možno je to príznačné, no práve v týchto časoch sa na našich dedinách po celom Slovensku rieši práve téma pôdy. Stres záujmov družstiev a ochranárov prírody. Obhospodarovanie stále väčšieho počtu území vytláča a zabíja pôvodné vtáctvo. Ochranári sa snažia zrevidovať mapu Slovenska v záujme udržania ekologickej stability a podporovať ohrozené druhy prostredníctvom budovania zelených koridorov. Vlastníci pôdu sa naopak obávajú o zníženie hodnoty ich doteraz ornej pôdy, rozprávajú o zoštátnení a finančných stratách.

Nachádzame sa v 30-dňovom čase pripomienkového konania, no až ďalšie kroky ukážu, ako sa situácia reálne vyvinie.

A čo by nám ku tomuto sporu vedel pripomenúť rozvážny a rozumný Bálint Gazda, sa už žiaľ nedozvieme.

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.