Založ si blog

Veľké mená v ťažko stráviteľnom príbehu

Československý režisér Miloš Forman natočil Prelet nad kukučím hniezdom podľa románu Ken Kesey: Bol som dlho preč.

 

Samotný Kesey „Bol spojivom medzi beatnickou generáciou 50-tych rokov a kultúrou hippies 60-tych rokov 20. storočia.“, tvrdí Wikipédia.

A v sekcii životopis nám prezrádza pozoruhodné detaily:

Na Stanforde Kesey spolupracoval ako dobrovoľník na štúdii financovanej CIA pod menom „Project MKULTRA“ vo veteránskej nemocnici v „Menlo Park“. Študoval efekt psychoaktivnych drog, obzvlášť LSD, psilocybínu, meskalínu, kokaínu a DMT. Kesey napísal mnoho detailných správ o jeho pokusoch s drogami, ako počas Projektu MKULTRA, tak aj neskôr počas jeho súkromných výskumov, ktoré nasledovali. Táto jeho úloha ho inšpirovala k napísaniu románu „Bol som dlho preč“ v roku 1962. Jeho úspech mu pomohol presťahovať sa do La Hondy v Kalifornii. Často zabával priateľov večierkami, takzvanými „Acid Tests“, ktoré zahrňovali hudbu, čierne svetlá, fluoreskujúce farby, impulzy a iné „psychedelicke“ efekty a samozrejme LSD. Tieto večierky boli zaznamenané v niektorých básňach Allena Ginsberga, v diele Toma Wolfa „Kyselinový test“, takisto ako v „Hell´s Angels“ Huntera S. Thompsona.

 

V roku 1966 bol Kesey zatknutý za držanie marihuany.

Dobrou správou je, že reedícia knižky je aj akutálne na našom knižnom trhu:

https://www.martinus.sk/?uItem=24913

Z krátkej anotácie sa dozviete:

„Rozprávač, psychická obeť druhej svetovej vojny, Poloindián Broom Bromden rekapituluje posledné mesiace svojho dlhodobého pobytu na psychiatrickej klinike v Oregone. Spomína na tridsaťpäťročného tuláka a hazardného hráča McMurphyho, ktorý sa na kliniku dostal pre výtržnosti. Svojou živelnosťou a chuťou žiť McMurphy (vo filme Jack Nicholson) rozvracia zabehnutý chod inštitúcie.“

A film? Je úžasné vidieť charizmatického Jacka Nicholsona hrať zamlada a v plnej sile.

Namiesto poloindiánskeho rozprávača tu máme mohutného Indiána, ktorého volajú náčelník, no svojou údajnou hluchonemotou je pre spoločnosť nezaujímavý.

Kartár a stávkar McMurphy je spočiatku šťastný. Vymeniť väzenie za liečebňu, za ústav a zbaviť sa pút pôsobí lákavo.

No pod pokrievkou je všetko inak.

Forman búra vžité mýty. Bielu vnímame ako farbu nevinnosti a americké správy sú plné neprávostí, ktoré páchajú belošskí policajti na afroamerickej populácii.

V tomto ústave sú pacienti belosi, sanitári afroameričania, sestričky krásne, ale ľadovo kruté.

Obyčajné ľudské túžby, ako zasmiať sa, zasúložiť si, opiť sa, Mc Murphy síce dokáže priniesť a presadiť, no sú vzápätí nemilosrdne odsúdené, kynožené v korienkoch.

Túžba po živote, radosti a spravodlivosti sa trestá elektrošokmi.

A hriešne telo musí umrieť, aby myseľ mohla naďalej žiť.

Trailer ma mätie, je plný úsmevov a radosti, no chýba v ňom nemilosrdná krutosť, s akou nám spoločnosť nanucuje vlastné normy a konvencie.

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800047x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu