Založ si blog

Veľké mená v ťažko stráviteľnom príbehu

Československý režisér Miloš Forman natočil Prelet nad kukučím hniezdom podľa románu Ken Kesey: Bol som dlho preč.

 

Samotný Kesey „Bol spojivom medzi beatnickou generáciou 50-tych rokov a kultúrou hippies 60-tych rokov 20. storočia.“, tvrdí Wikipédia.

A v sekcii životopis nám prezrádza pozoruhodné detaily:

Na Stanforde Kesey spolupracoval ako dobrovoľník na štúdii financovanej CIA pod menom „Project MKULTRA“ vo veteránskej nemocnici v „Menlo Park“. Študoval efekt psychoaktivnych drog, obzvlášť LSD, psilocybínu, meskalínu, kokaínu a DMT. Kesey napísal mnoho detailných správ o jeho pokusoch s drogami, ako počas Projektu MKULTRA, tak aj neskôr počas jeho súkromných výskumov, ktoré nasledovali. Táto jeho úloha ho inšpirovala k napísaniu románu „Bol som dlho preč“ v roku 1962. Jeho úspech mu pomohol presťahovať sa do La Hondy v Kalifornii. Často zabával priateľov večierkami, takzvanými „Acid Tests“, ktoré zahrňovali hudbu, čierne svetlá, fluoreskujúce farby, impulzy a iné „psychedelicke“ efekty a samozrejme LSD. Tieto večierky boli zaznamenané v niektorých básňach Allena Ginsberga, v diele Toma Wolfa „Kyselinový test“, takisto ako v „Hell´s Angels“ Huntera S. Thompsona.

 

V roku 1966 bol Kesey zatknutý za držanie marihuany.

Dobrou správou je, že reedícia knižky je aj akutálne na našom knižnom trhu:

https://www.martinus.sk/?uItem=24913

Z krátkej anotácie sa dozviete:

„Rozprávač, psychická obeť druhej svetovej vojny, Poloindián Broom Bromden rekapituluje posledné mesiace svojho dlhodobého pobytu na psychiatrickej klinike v Oregone. Spomína na tridsaťpäťročného tuláka a hazardného hráča McMurphyho, ktorý sa na kliniku dostal pre výtržnosti. Svojou živelnosťou a chuťou žiť McMurphy (vo filme Jack Nicholson) rozvracia zabehnutý chod inštitúcie.“

A film? Je úžasné vidieť charizmatického Jacka Nicholsona hrať zamlada a v plnej sile.

Namiesto poloindiánskeho rozprávača tu máme mohutného Indiána, ktorého volajú náčelník, no svojou údajnou hluchonemotou je pre spoločnosť nezaujímavý.

Kartár a stávkar McMurphy je spočiatku šťastný. Vymeniť väzenie za liečebňu, za ústav a zbaviť sa pút pôsobí lákavo.

No pod pokrievkou je všetko inak.

Forman búra vžité mýty. Bielu vnímame ako farbu nevinnosti a americké správy sú plné neprávostí, ktoré páchajú belošskí policajti na afroamerickej populácii.

V tomto ústave sú pacienti belosi, sanitári afroameričania, sestričky krásne, ale ľadovo kruté.

Obyčajné ľudské túžby, ako zasmiať sa, zasúložiť si, opiť sa, Mc Murphy síce dokáže priniesť a presadiť, no sú vzápätí nemilosrdne odsúdené, kynožené v korienkoch.

Túžba po živote, radosti a spravodlivosti sa trestá elektrošokmi.

A hriešne telo musí umrieť, aby myseľ mohla naďalej žiť.

Trailer ma mätie, je plný úsmevov a radosti, no chýba v ňom nemilosrdná krutosť, s akou nám spoločnosť nanucuje vlastné normy a konvencie.

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.