Založ si blog

Príručka živej viery

Veľké a ťažké knihy sú fajn. Na doma a ak za ne hodláte utrácať majland. No práve tie malé, kabelkové formáty, vám často darujú aj zadarmo a môžu byť vaším sprievodcom na cestách-necestách.

 

Nejako takto som sa dostala aj ku knižke Ellen Gould Whiteová: Cesta ku Kristovi. Šupla mi ju dcéra s komentom, že ona vieru veru nemusí.

Autorka nám v tejto útlej knižke ponúka úvod a 13 kapitol.

Do každej kabelky…foto:autor.

Začiatok je čistá nuda. Pre každého, kto pozná teóriu stvorenia a nie je mu neznámy pojem svätej trojice. Či hriešnej podstaty človeka, za ktorého Ježiš zomrel na kríži, aby sňal hriechy sveta.

„Pokánie zahrnuje zármutok nad hriechom a odvrátenie sa od neho. Hriechu sa nezriekneme, kým si neuvedomíme jeho hriešnosť. Kým sa od neho neodvrátime celým srdcom, dotiaľ v našom živote nenastane nijaká skutočná zmena.“

No nad zvyškom textu pookrejete o to viac.

„Pravé vyznanie je vždy určité a doznáva jednotlivé hriechy. Tie môžu byť takého rázu, že ich možno vyznať len Bohu.“

Autorka nabáda k dennému spoločenstvu vo viere. Tak ako dvanásti apoštoli nasledovali Krista a hlásali jeho slovo, majú tak činiť všetky dietky božie.

Majú sa znovu narodiť v Duchu božom a zaprúc seba samých a vlastné hriešne túžby, slúžiť spoločenstvu a dennodenne vydávať svedectvo o viere a božom zámere.

„Ak sa myseľ stále zaoberá vlastným ja, odvracia sa od Krista, zdroja sily a života. Preto sa satan ustavične snaží odvracať pozornosť od Spasiteľa a zabrániť spojeniu a spoločenstvu človeka s Kristom.“

Autorka čitateľa napomína, že nestačí návšteva kostola, ani modlitba v rodinnom kruhu. Človek presiaknutý láskou k Bohu má sa mu zverovať so všetkými radosťami a starosťami v modlitbách. Lebo Bohu nie je žiaden problém príliš veľký a žiadna prekážka neprekonateľná.

„Príjemný a trvalý bude vplyv Toho, ktorý vidí v skrytosti a pozorne načúva modlitbe vychádzajúcej zo srdca. Jednoduchou, pokojnou vierou človek udržuje spojenie s Bohom a prijíma lúče nebeského svetla na svoj duchovný rast a posilu do zápasu so satanom.“

Jedno je isté: ak máte takúto živú vieru, už nikdy nebudete sami. A nebudete ani v úzkych, lebo s dôverou budete hľadieť na Otca nebeského a necháte sa viesť Duchom božím.

Ateisti sa knihou zrejme neprekušú a šupnú ju rovno ďalej.

Veriacim odporúčam. Síce nemáte tu priamo kongregáciu, teda ani netušíte, či autorka je katolíčka, evanjelička, či ako. Z posledných stránok sa dozvedáme, že knižku vydal Advent Orion z Vrútok a vytlačil alfaPrint v Martine.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800019x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu