Založ si blog

Ako došlo k tragédii vo Vrútkach?

Médiá sa pretekajú v poskytovaní informácií kedy, kde a čo sa stalo. Ak prípad zarezonuje, prichádzajú aj detaily, že ako sa to stalo. Tým posledným, na čo pripadá najmenej mediálneho priestoru, je rozoberanie príčin a motívov, prečo k danej tragédii vlastne došlo.

 

Z dostupných informácií som sa snažila poskladať akúsi mozaiku. Počnúc samým počiatkom.

Vrútky. Malomesto medzi Martinom a Žilinou. A dieťa narodené s rázštepom podnebia. Operácia síce pomôže nastaviť zhruba normálnu tvár, no jazva na perách ostáva na celý život. Plus tichá, utiahnutá povaha a máme prototyp takzvaného Otloukánka, akého nám svojou masovou vraždou chcela predstaviť aj Olga Hepnarová z čias hlbokého socializmu.

Proste dieťa, ktoré nezapadá do kolektívu. Ktoré vyrastá v malom meste. Iní výrastkovia si nachádzajú prvé lásky, on čelí posmeškom, vylúčeniu z kolektívu, šikane.

Absurdné je, že Spojená škola obvinenia zo šikany odmieta. Unblok a bez rozmyslu. Pritom sami a všetci vieme, aké sú deti kruté. Ako máme plné ústa empatie a tolerancie, no inakosť a fyzický handicap sú veci, na ktoré sa čumí s otvorenými ústami.

Mladý Ivan ťažko znáša vlastný handicap. Vo vlaku sa nožom vyhráža sprievodkyni, lebo má pocit, že naňho nepatrične čumí. Žiadna psychiatrická liečba, len súd a podmienka.

Nastupuje do novej práce. Možno slabá šanca tentoraz do kolektívu zapadnúť. No znovu prichádzajú len posmešky, ktoré rozháraná myseľ nie je schopná spracovať. Nie každý sa dokáže zasmiať aj sám na sebe. Hlavne ak má vrodenú vadu, za ktorou cíti permanentný výsmech.

Bola karanténa, čas reštrikcií. Čas finančnej neistoty a strát, možno aj v živote okolo Ivana. A zrazu prichádza uvoľnenie, spojená škola sa napĺňa deťmi a ich džavotom. Zatiaľ sa týka detí nižších stupňov.

Tento detský smiech a bezstarostnosť je v ostrom kontraste s Ivanovým ďalším zlyhaním. Možno sa v práci cíti opäť ako piate koleso na voze. Možno sa hnevá, že sa ho doma ani v škole nik nezastal. Zrejme to mal urobiť samotný zástupca riaditeľky. Charizmatický učiteľ mal nad pomaľovaným vtáčaťom držať ochrannú ruku. Alebo to mala riešiť riaditeľka.

V každom prípade je tu hnev, frustrácia, prichádza amok.

Ivan sa rúti do školy cez dvojo sklených výplní. Zrejme sa dorezal. Vrátnik sa mu neúspešne stavia do cesty, volá políciu, zástupcu. Médiá tvrdia, že zástupca riaditeľky zomrel v tejto chvíli.

Väčšiu logiku by mi príbeh dával, ak by v tejto chvíli Ivan vtrhol do triedy, kde učiteľkou je práve tá riaditeľka školy. Útočí na deti, na pani riaditeľku. Im chce snáď len ublížiť, ju možno aj zabiť.

Hrdinstvo zástupcu by bolo maximálne, ak by zasiahol práve v tejto kritickej chvíli. Chrániac riaditeľku aj deti položí život na oltári svojho celoživotného povolania.

Na úteku je Ivan prenasledovaný zraneným školníkom.

Do deviatich minút prichádza privolaná hliadka. Ivan im vbieha priamo do náruče. Zmätení policajti obaja strieľajú. Ivan padá mŕtvy, jeden policajt ostáva ležať na chodníku, zranili ho odrazené projektily.

Médiá hlásia jedinú obeť: hrdinu zástupcu. Akosi sa nepočíta, že zomrel aj páchateľ, teda obete sú dve.

Možno mali byť policajti lepšie školení. Odzbrojiť páchateľa ozbrojeného nožom sa zrejme dá aj bez okamžitého usmrtenia.

Očakávam pitvu. Mala by ukázať napríklad aj použitie alkoholu, či drog.

Analýza profilu páchateľa by mohla poukázať, či nad týmto činom rozmýšľal už dávnejšie, alebo konal z náhleho popudu.

Vyuzlením by však určite mali byť opatrenia. Aby sa takýmto incidentom do budúcna zabránilo. Kompetentní rozprávajú o posilnení vchodových dverí, o primontovaní kamier, nasadení SBS do škôl.

Boris Kollár učiteľkám odporúča, aby sa počas vyučovania zamkýnali s deťmi v triede.

Netuším, ako tieto opatrenia pomôžu. No určite by pomohlo, ak by sme si viacej všímali práve sociálne vylúčených jednotlivcov. Aby sme neprodukovali ďalších Otloukánkov. Ono darmo sa zvýši bezpečnosť na školách, páchateľ si na svoje obete môže počkať aj pred školou, či na autobusovej zastávke, ako urobila už aj spomínaná Olga Hepnarová.

Koho by zaujal príbeh ženy, ktorá sa prostredníctvom masovej vraždy chcela pomstiť spoločnosti, odporúčam si pozrieť celý jej príbeh:

https://www.csfd.cz/film/316579-ja-olga-hepnarova/prehled/

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

SR Košice HaZZ požiar obeť byt KEX

Tragédia v Košiciach: Pri požiari zahynula jedna osoba, dve z horiaceho bytu vyskočili

04.06.2023 15:35

Požiar vypukol predpoludním v byte na prízemí na Ulici Slobody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799930x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu