Založ si blog

Nenechajte sa obrať o úsmev

Jaromír Soukup v Mojich správach už hovorí o pokoronovej depresii. Udáva pozoruhodné čísla. Vraj až tretina populácie trpí rôznymi psychickými problémami. A reštrikčné opatrenia v spojení s izoláciou a existenčnou neistotou tieto starosti len prhĺbili.

Dostávame sa k poslednej časti trilógie. Po plači a tichu je tu smiech, ako objekt skúmania, schopný pomôcť, povzbudiť, vniesť svetlo do pochmúrnych dní.

Jedným zo sprievodných javov depresie býva aj neschopnosť smiať sa. Človek už nežije, len prežíva. A často ho ani ten život nebaví. Nemá dostatok síl ani na každodenné povinnosti. Antidepressíva by boli vhodným liekom, no človek je plný predsudkov a vnútorných bariér, aby vyhľadal pomoc psychiatra. Tak sa trápi sám, presvedčený, že to nejako zvládne. Možno zaexperimentuje s marihuanou a s radosťou zisťuje, že po dlhej dobe je schopný smiať sa, prakticky všetkému, aj tomu mizernému životu.

Treba však dodať, že tento stav nám maryška dopraje len raz. Po čase si telo na túto látku zvykne a účinky sa zmenia, už je to len pokoj, tlmenie bolesti. Zároveň môže byť prestupnou bránou ku tvrdším drogám, či spúšťačom schyzofrénie.

Xxx

Ak je však človek zdravý a so zdravým sebavedomím, tak sa dokáže zasmiať na každodenných zážitkoch a aj sám sebe.

Humor, vtip, žart, fór, gag – je toho za plné vrece. A jednotlivé zložky kultúry si tiež majú z čoho vyberať: karikatúra, glosa, satira, humoreska, fraška, burleska, komédia, tragikomédia, kabaret.

Zatrpknutí ľudia prevádzkujú čierny humor, posmech, výsmech, cynizmus.

Z talianskej filmovej scény je úžasný Fantozzi a jeho Maléry pana účetního. Je to celá séria filmov. Ak sa nad samotným zjavom Fantozziho zamyslíme: krpatý, tučný, sexuálne nepríťažlivý- je proste na smiech. A veľkosť jeho ducha bola v tom, že tento svoj potenciál dokázal pretaviť do celej série komédií, kde je za nešťastníka, ktorému sa všetci smejú, ktorý márne pachtí po nejakej sexbombe a ak sa mu niečo zadarí, je to skôr šťastie, než chladná stratégia.

No posledný Fantozziho film nám predstavuje nášho obľúbeného komika v úplne odlišnej úlohe. Hrá starého vrchného čašníka, ktorý prichádza o prácu, zachvacuje ho smútok, riešenie vidí v mámení mora, ktorí je ho schopné vtiahnuť a pochovať.

Smútok v pozadí veľkej energie a vreca humoru. Obdobne si spomínali aj na život a dielo Heleny Rúžičkovej.

Sas József napísal svoju biografiu pod názvom Józsi, hol vagy? (Jožo, kde si?)

Foto: autor

Pod veselými karikatúrami sa odvíja seriózny príbeh. Mladý Jóska vyštudoval herectvo a túžil po veľkých dramatických úlohách. Okolie a hlavne kolegovia v ňom však objavili komično a on sa rozhodol tejto šance chopiť. Kniha je plná spomienok na už nežijúcich kolegov a pokory k hereckej profesii. Prílohou bolo aj CD a časť z honorárov Sas venoval na podporu hereckého múzea.

Ak by ste túžili po humore v knihe, odporúčam siahnuť po zbierke aforizmov od Zvolenčana Ondreja Kalamára.

Úplne vpravo Kalamárove O kom, O čom? Foto: Dadka Csóriová.

A ak vás viac berie hudba, nájdete tam obdobný odkaz: smiech, zohreje líčka…

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.

čína, baňa

Čínski baníci dali o sebe po týždni vedieť. Máme nádej, odkázali z pasce

18.01.2021 23:06

Záchranári začuli údery do potrubia, ktorými baníci dávali najavo, že sú stále nažive.

giuseppe conte

Snemovňa vyslovila Conteho vláde dôveru, v Senáte to bude ťažšie

18.01.2021 22:46

Talianska vláda sa ocitla v kríze po demisii dvoch ministeriek.

ján kubiš

Ján Kubiš sa stal osobitným vyslancom OSN pre Líbyu

18.01.2021 22:14

Minister Ivan Korčok vymenovanie vnýma ako „potvrdenie dobrého mena slovenskej diplomacie".