Založ si blog

Násilne umlčované pravdy

Včera sme si čo to povedali o výhodách mlčania. Ak si však ľudia nedajú povedať, stávajú sa eventuálnou hrozbou. Či už je to novinár, svedok, alebo spolupáchateľ, spôsoby umlčania bývajú rovnako nevyberané.

 

Máme pred sebou ďalší z politických thrillerov, tentoraz Únos. Aby sme viac pochopili samotný film, je fajn najskôr si kus osviežiť pamäť.

Rozdelila sa Československá republika. Mečiarova druhá vláda padla po pamätnej správe o stavu spoločnosti z úst prezidenta Michala Kováča.

V snahe zdiskreditovať prezidenta sa jeho syn Michal Kováč mladší stáva obvineným v kauze Technopol a v spolupráci tajných, policajtov aj dunajskostredskej mafie je zavlečený do cudziny.

Rakúske orgány ho však v krátkom čase vracajú späť na Slovensko a Mečiar v chvate vydáva amnestie, aby vinníci unikli svojím zaslúženým trestom.

Film je značne štylizovaný. Postavu premiéra podáva s pátosom. Politiku prirovnáva k messiášstvu. Ježiš kázal na hore, Mečiar na Pasienkoch, Marošovi Kramárovi sa ujde športová hala s jediným zaplneným sektorom, z ktorého sa už filmovými trikmi dá pekne čarovať.

Zaujal aj film o filme, herci aj režisérka pútavo podávajú, ako vnímajú svoje postavy. Ady Hajdu hrá vo filme šéfa paralelnej tajnej služby. O natáčaní hovorí: „Ja sa teším, že sa nakrúca. Že niekto má odvahu pomenovať pravdu.“

Dnes sú médiá plné aktuálnej kauzy Maroša Kramára so sexuálnom podtónom. V postave premiéra ho vidíme ako lídra s pátosom a aroganciou.

Hlavnou postavou je mladá a neopozeraná herečka Rebeka Poláková v úlohe novinárky Marty. Film začína aj končí spoveďou matky, ktorá prišla o syna, Robovej mamy, v podaní Ingrid Timkovej.

Zaujímavé je stvárnenie žurnalistiky. Naša verejnosť novinárov vníma ako hyeny, ktorých baví hrabať sa v blate a špine. No obdobne ako vo filme Sviňa, aj tu je postavenie žurnalistu výsostne idealizované. To práve ona, malá a krehká novinárka Marta, horí za pravdu. V jednom z rozhovorov opisuje poslanie až naivne krásne: „Lebo zločin sa deje tak, že to spoločnosť toleruje. Chápete? To nie je tak, že niekto iný je na vine. My všetci sme na vine.“

Historická úloha mafie, ako pitbula po boku politickej moci, padá na maďarskú menšinu. Šéf tajných ide za šéfom podsvetia a rovno ho nazýva: Ty Maďar!

Avšak malú pozitívnu úlohu ten Maďar predsa len zohráva, zamiešava karty a je vlastne tým prvotným popudom, ktorý núti kľúčového svedka ukryť sa v zahraničí.

Ku koncu sa stupňuje štylizácia. Cirkev ako vrchol pokrytectva, Kramár prijíma telo Kristovo. Na finálnej scéne stojí ako Kristus na poslednej večeri. Do úst mu dali už okrídlenú frázu „Skutok sa nestal.“

Zaujímavé je, že k filmu sa vyjadrila aj ďalšia mediálne silno prepieraná osoba. Marián Kočner obvinený z iniciácie vraždy Jána Kuciaka sa vyjadril v Slobodnom vysielači v relácii konšpiračný byt. Film sa mu nepáči, hlavne, že sa ho neopýtali, ako to v skutočnosti bolo. Vyzdvihol svoju pozitívnu úlohu. Údajne on bol ten, kto cez Róberta Remiáša spoznal korunného svedka Oskara Fegyveresa a poskytol mu finančné prostriedky potrebné k úteku do zahraničia. Dokonca vyhlásil: „Možno potom raz napíšem o tom knihu ja. Ale tá kniha bude potom naozaj pravdivá.“

A nitky siahajúce aj k súčasnosti? Zaujímavé je, že Boris Kollár vyrastal s najvyššími bossmi vtedajšieho podsvetia. A na jeho prepojenie a spoločné fotografie s tými ľuďmi sa dnes akosi zabúda. Alebo máme ten pocit, že teraz už bude všetko inak? A ďalší novinári nám poskytnú ďalšiu vieru a nádej v krajšie zajtrajšky?

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800079x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu