Založ si blog

Násilne umlčované pravdy

Včera sme si čo to povedali o výhodách mlčania. Ak si však ľudia nedajú povedať, stávajú sa eventuálnou hrozbou. Či už je to novinár, svedok, alebo spolupáchateľ, spôsoby umlčania bývajú rovnako nevyberané.

 

Máme pred sebou ďalší z politických thrillerov, tentoraz Únos. Aby sme viac pochopili samotný film, je fajn najskôr si kus osviežiť pamäť.

Rozdelila sa Československá republika. Mečiarova druhá vláda padla po pamätnej správe o stavu spoločnosti z úst prezidenta Michala Kováča.

V snahe zdiskreditovať prezidenta sa jeho syn Michal Kováč mladší stáva obvineným v kauze Technopol a v spolupráci tajných, policajtov aj dunajskostredskej mafie je zavlečený do cudziny.

Rakúske orgány ho však v krátkom čase vracajú späť na Slovensko a Mečiar v chvate vydáva amnestie, aby vinníci unikli svojím zaslúženým trestom.

Film je značne štylizovaný. Postavu premiéra podáva s pátosom. Politiku prirovnáva k messiášstvu. Ježiš kázal na hore, Mečiar na Pasienkoch, Marošovi Kramárovi sa ujde športová hala s jediným zaplneným sektorom, z ktorého sa už filmovými trikmi dá pekne čarovať.

Zaujal aj film o filme, herci aj režisérka pútavo podávajú, ako vnímajú svoje postavy. Ady Hajdu hrá vo filme šéfa paralelnej tajnej služby. O natáčaní hovorí: „Ja sa teším, že sa nakrúca. Že niekto má odvahu pomenovať pravdu.“

Dnes sú médiá plné aktuálnej kauzy Maroša Kramára so sexuálnom podtónom. V postave premiéra ho vidíme ako lídra s pátosom a aroganciou.

Hlavnou postavou je mladá a neopozeraná herečka Rebeka Poláková v úlohe novinárky Marty. Film začína aj končí spoveďou matky, ktorá prišla o syna, Robovej mamy, v podaní Ingrid Timkovej.

Zaujímavé je stvárnenie žurnalistiky. Naša verejnosť novinárov vníma ako hyeny, ktorých baví hrabať sa v blate a špine. No obdobne ako vo filme Sviňa, aj tu je postavenie žurnalistu výsostne idealizované. To práve ona, malá a krehká novinárka Marta, horí za pravdu. V jednom z rozhovorov opisuje poslanie až naivne krásne: „Lebo zločin sa deje tak, že to spoločnosť toleruje. Chápete? To nie je tak, že niekto iný je na vine. My všetci sme na vine.“

Historická úloha mafie, ako pitbula po boku politickej moci, padá na maďarskú menšinu. Šéf tajných ide za šéfom podsvetia a rovno ho nazýva: Ty Maďar!

Avšak malú pozitívnu úlohu ten Maďar predsa len zohráva, zamiešava karty a je vlastne tým prvotným popudom, ktorý núti kľúčového svedka ukryť sa v zahraničí.

Ku koncu sa stupňuje štylizácia. Cirkev ako vrchol pokrytectva, Kramár prijíma telo Kristovo. Na finálnej scéne stojí ako Kristus na poslednej večeri. Do úst mu dali už okrídlenú frázu „Skutok sa nestal.“

Zaujímavé je, že k filmu sa vyjadrila aj ďalšia mediálne silno prepieraná osoba. Marián Kočner obvinený z iniciácie vraždy Jána Kuciaka sa vyjadril v Slobodnom vysielači v relácii konšpiračný byt. Film sa mu nepáči, hlavne, že sa ho neopýtali, ako to v skutočnosti bolo. Vyzdvihol svoju pozitívnu úlohu. Údajne on bol ten, kto cez Róberta Remiáša spoznal korunného svedka Oskara Fegyveresa a poskytol mu finančné prostriedky potrebné k úteku do zahraničia. Dokonca vyhlásil: „Možno potom raz napíšem o tom knihu ja. Ale tá kniha bude potom naozaj pravdivá.“

A nitky siahajúce aj k súčasnosti? Zaujímavé je, že Boris Kollár vyrastal s najvyššími bossmi vtedajšieho podsvetia. A na jeho prepojenie a spoločné fotografie s tými ľuďmi sa dnes akosi zabúda. Alebo máme ten pocit, že teraz už bude všetko inak? A ďalší novinári nám poskytnú ďalšiu vieru a nádej v krajšie zajtrajšky?

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00, aktualizované: 06:48

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

pocasie-19-1-2021

Blíži sa teplý front, poriadne zdvihne teploty

19.01.2021 00:00

Studený front odchádza, teplý prichádza. Počas týždňa postupne zdvihne teploty, ktoré pripomenú jar.