Založ si blog

Seriál: Jedináčikovia. Žena z konzervy

Na slovenskej literárnej scéne vídame, že čo autor, to iná tvorba, iná kariéra. K písaniu máme rôzne podnety aj motivácie. No v tomto seriáli som sa rozhodla zamerať na autorov, ktorých spája fakt, že majú svoje jediné „knižné dieťa“. Či to tak ostane aj v budúcnosti, je samozrejme otázne. Veď kým žijeme a tvoríme, vždy je tu šanca publikovať.

Zbierka s nevšedným osudom.

Do seriálu Jedináčikovia som mohla samozrejme zaradiť aj už spomínanú Swetlunkinu Ne(z)vratnú spoveď. Ale vzniká až teraz. A stále nie sme ďaleko. Ani na tej iluzórnej „knižnej mape“ sa neposúvame ďaleko. Naše cesty vedú zo Slavošoviec do Rožňavy. Od Swetlunky k jej učiteľke poézie, vedúcej bývalého rožňavského literárneho klubu: Lucii Pavlíkovej.

Jej zbierka Žena z konzervy mala neobyčajný osud. Tlačiareň vytlačila o 200 kusov viac. Lucia výtlačky zachránila pred skartáciou a po pätnástich rokoch úschovy ich znova dostala na slovenský knižný trh.

Poéziu Lucie Pavlíkovej charakterizuje čaro každodennosti, ženskosť a schopnosť málo slovami povedať veľa. Zbierka zaujme už na prvý pohľad, svojím nevšedným formátom: je pomerne veľká a tenká. A na pútavosti jej dodávajú erotické kresby. Ilustroval Radko Hromátka. Témou minimalistických básní je láska vo všetkých podobách. Od milenca, skrz deti, vnúčatá, až po domov a prírodu.

Mohli by sme dumať, čo symbolizuje ten názov Žena z konzervy. Konzerva mi pripomína autorkinu ulitu, ktorá ju chráni pred svetom a z ktorej podľa jej vlastných slov pomaly vychádza. A aká by mohla byť tá žena práve vychádzajúca z čerstvo otvorenej konzervy, ak nie svieža, zvodná, očarujúca?

No veď po zalistovaní môžete posúdiť aj sami.

Ohľadom literárnych stretnutí sme zatiaľ veľa šťastia na autorku nemali. Aj keď ju väzby spájajú s Rožňavou, Lucia väčšinu času žije a pracuje v zahraničí.

No čo nie je, môže byť. Verím, že po uplynutí tohto mimoriadneho krízového stavu spojeného s koronavírusom si autorka nájde čas aj na stretnutie s rožňavskými čitateľmi a osobnú prezentáciu svojho diela.

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800050x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu