Založ si blog

S hrdosťou na pani prezidentku aj iné nadané a silné ženy

Postavenie ženy v spoločnosti našťastie postupne rastie a napĺňa sa novými príležitosťami. Zvolenie ženy za prezidentku Slovenskej republiky bol pokrokový krok. A poteší aj samotný fakt, že Zuzana Čaputová svoju úlohu až ukážkovo zvláda.

Pamätáte ešte na prezidenta Kisku? Jeho medializovaných krokov bolo podstatne menej, jeho rečnícke prejavy vzbudzovali rozpačitosť a jeho politické kroky polemiku. Stretnutie s Dalajlámom sa ukázalo ako kontroverzný krok, ktorý môže Slovensku vyslovene uškodiť v medzinárodných vzťahoch.

Zuzana Čaputová nášmu ľudu ukázala, že nemieni úradovať len sama pre seba, že jej záleží na osude našej krajiny. Pôsobí ako upokojujúci faktor a tiež ako stmeľujúci prvok v časoch, kedy členovia štvorkoalície sa okato líšia v prístupoch a názoroch na prehlbujúcu sa krízu.

Pani prezidentka viedla telefonický rozhovor s pápežom Františkom a pozvala ho aj na oficiálnu návštevu našej republiky.

Samotný pápež nášmu ľudu odkazuje: „Chráňte si svojich seniorov, lebo oni sú pamäťou národa!“

A z postavenia literárnej aktivistky by som si dovolila parafrázovať:

Chráňme si našu literatúru, lebo ona je nehynúcou pamäťou národa.

Ohľadom koronakrízy je najsmutnejšie to, ako nedokážeme nájsť spoločnú reč. Ako dlho a vášnivo stále viac ľudí živí búrku v pohári vody. A sú drámy, v ktorých len skutočne silné osobnosti sú schopné zachovať si vlastnú tvár.

A poteší, ak zopár takýchto silných osobností na našej literárnej scéne predsa len máme. Lebo nemusíme mať vo všetkom rovnaké názory. Ale podstatné je dokázať viesť aj polemiky na určitej kultúrnej úrovni. A jednou z mála literárnych priateľov, ktorí sa našťastie nenechávajú strhnúť davovou psychózou a nezačínajú ma obhadzovať zhnitými rajčinami, je aj Iveta Zaťovičová.

Spisovateľka pochádzajúca z neďalekého Fiľakova aktuálne žije a pôsobí v Lučenci. Jej knižky vydáva Spolok slovenských spisovateľov.

Okrem susedstva našich regiónov nás dve spája aj láska k realistickému opisu každodenného života. Iveta nepátra v histórii dávnych kmeňov a neutieka sa ani do sveta fantázie, či scifi. Na rozdiel od ženských románov písaných akoby z rýchlika sú autorkine knihy písané s obdivuhodnou vernosťou a poctivosťou.

Tituly darované knižnici.

Iveta Zaťovičová dvojo svojich kníh darovala Mestskej knižnici v Tornali. A ďalšie tri jej knižky mám vo svojej súkromnej knižnici.

Každá z knižiek je ponorom. Ponorom do konkrétneho času, daného veku a reálnych podmienok.

Malinové roky opisujú dospievanie a hľadanie vlastného miesta v živote.

Príď v májovú nedeľu je venovaná láske, ktorá nepozná vek ani prekážky.

Obálky so ženským elementom.

A dievča z Ďárváršáru je môjmu srdcu najbližšia. Autorka sa ponorila do vlastného detstva v rodnom mestečku. Čas nášho detstva je spojený s érou komunizmu, to však nijako neuberá na kráse a sentimente týchto našich spomienok.

Obálky na Malinové roky aj Príď v májovú nedeľu vznikli použitím fotografie Márie Streicherovej. Pani Mária však nie je len nadaná fotografka. S neobyčajným citom píše poéziu aj prózu. V súčasnej dobe koronakrízy začala s písaním virtuálneho denníka. Na dennej báze opisuje svoje prežívanie v pozícii babky, ktorej nakupujú dospelé deti. Ktorá sa miestami odvážila aj na prechádzky do blízkeho lesa, či vinohradu, ale nebezpečenstvo nákazy nijako nepodceňuje. Jej denník má nielen literárnu, ale aj náučnú hodnotu. Mária svojím zodpovedným prístupom dokáže byť vzorom nielen pre vlastnú generáciu, ale aj pre všetky ostatné. A slovenská literatúra bude jednoznačne stratová, ak príspevky Márie Streicherovej nechá zapadnúť prachom. Ak ich nik nezozbiera, nevydá.

Lebo bola by ohromná škoda, keby náš knižný trh bol len prehliadkou ambícií a finančných možností s tým, že skutočne kvalitných autorov nemá kto motivovať, podporovať, podchytiť, zasponzovať a napokon aj knižne vydať.

Text a foto: autor.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

SR Košice HaZZ požiar obeť byt KEX

Tragédia v Košiciach: Pri požiari zahynula jedna osoba, dve z horiaceho bytu vyskočili

04.06.2023 15:35

Požiar vypukol predpoludním v byte na prízemí na Ulici Slobody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799925x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu