Založ si blog

Ako sa nám rozpadajú rodiny a spoločenstvá

Nová doba spochybňuje staré myšlienky. Hrdinovia včerajška sú hrozbou dneška, šíritelia nákazy a smrti.

 

Pamätáte? S akými veľkými nádejami sme vyprevádzali svoje deti a sestry do sveta? Veľký svet lákal naše zdravotné sestry na vysoké zárobky. A my všetci, ktorí sme neodišli, sme boli za zbabelcov a hlúpych. Zbabelo sme neopúšťali otcovu roľu, naše lúky a stráne a hlúpo pracovali za lacný peniaz, či zadarmo.

A ako nám to oplatil ten veľký svet? Vracia nám tie sestričky nakazené, so smrtiacim dychom v tele. Šíria nákazu na našich rodičov a starých rodičov.

Do susednej dediny sa pred dvomi dňami vrátil mladík. Bol celé mesiace v Nemecku. Jeho kroky viedli automaticky: domov a do dedinského obchodu.

Hrdinom doby sa stal predavač. Ktorý ho vykričal a vyhnal. Ale ozaj potrebujeme, aby nás zachraňovali predavači? O čo sa v súčasnosti stará starosta? A kde sú tie avizované hliadky vojakov a policajtov, ktorí mali dohliadnuť, aby zákaz zhromažďovania neostal len smiešnym zdrapom papiera?

V našom malom literárnom svete tiež nevládne porozumenie a solidarita.

Mladý talent čaká na svoj veľký úspech. Ambície debutantku navádzajú, aby trhla balík. Za pár básní, bez jediného investovaného eura. S púhym argumentom, že autorský zákon je prednejší, než morálka. Prednejší, než úcta, či zdravý rozum.

Čaká nás zdĺhavé a bolestivé vyjednávanie. Iróniou osudu je, že v súčasnosti ešte ani netušíme, kto bude mať dostatok trpezlivosti, aby tieto vyjednávania viedol. Mladícka nerozvážnosť zasiahla city „starcov“. City šedivých hláv, ktoré do knihy investovali vlastnú dôveru aj peniaze.

Keď zlyháva komunikácia. Keď nás zrádza aj vlastná krv, útechu podáva jedine viera.

Dovoľte krátky citát z príhovoru evanjelického biskupa Jána Hroboňa:

„Ešte to len začína, nevieme kedy skončí, ale vieme,že následky budú veľké. Aby potom, keď bude ťažšie, vedeli sme jednať s pokorou, tou, ktorá hľadí skôr na prospech druhého, než na ten svoj, ktorá sa nebude domáhať svojich záujmov za každú cenu, ktorá bude citlivá voči potrebám druhých, nebude koristnícka voči prírode“

No obávam sa, že slová pána biskupa padajú do prázdna. Lebo mladícke ambície už dávno porazili pokoru a cit.

Už sa teším na slová pápeža Františka.

I keď duchovne upevnil a potešil už aj svojou predošlou kázňou.

Jeho posolstvo by nám malo rezonovať v dušiach: „Ešte stále nemáte vieru?“

 

 

Čo spravila Jennifer? – What Jennifer Did?

13.04.2024

Nevedela som sa dočkať, kedy Netflix sprístupní ďalší real crime story a v podstate som celkom sklamaná. Čakala som, že ma teda šokujte a zodvihnite zo stoličky. A odchádzala som s tým, že „pačemú búkvy, vsjo jásno“. Jennifer nebola jediná. Spomínate si na môj blog, kde som spomínala absenciu materskej lásky? Myslím, že chybujú všetci, čo nám maľujú [...]

Macbeth v podaní nórskeho mága detektívok

06.04.2024

„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej [...]

Prečo musela Johanka zomrieť?

02.04.2024

Rtvs prekvapil. Namiesto nejakého veľkofilmu s Ježišom vsadil na Veľkú noc na kultový príbeh v podaní Luca Bessona. A ja si hovorím, čo má spoločné ukrižovanie Krista s upálením Johanky z Arcu? [...]

nôž, krv, zranenie

Veľká tragédia v Hlohovci: V byte našli dobodaného 19-ročného mladíka. Polícia zadržala podozrivého

20.04.2024 21:44, aktualizované: 22:26

Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Taiwan, vojaci

USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile

20.04.2024 19:51, aktualizované: 22:34

Rad kongresmanov ocenil, že šéf Snemovne Mike Johnson zákony na hlasovanie predložil. Johnson kvôli tomu podľa médií riskuje vlastný post.

nehody

Nešťastný deň pre Brezovú pod Bradlom: Dve nehody a päť zranených. Zasahoval aj vrtuľník

20.04.2024 19:29

Polícia vyšetruje okolnosti dvoch dopravných nehôd, ku ktorým došlo v sobotu v Brezovej pod Bradlom.

loď, trajekt, potopený

V Stredoafrickej republike zahynulo pri potopení sa lode 58 ľudí, smerovali na pohreb

20.04.2024 18:56, aktualizované: 21:33

Podľa svedkov viezla rybárska loď na rieke Mpoko v Bangui viac ako 300 osôb. Pomoc prišla až po 40 minútach.