Založ si blog

Ako sa nám rozpadajú rodiny a spoločenstvá

Nová doba spochybňuje staré myšlienky. Hrdinovia včerajška sú hrozbou dneška, šíritelia nákazy a smrti.

 

Pamätáte? S akými veľkými nádejami sme vyprevádzali svoje deti a sestry do sveta? Veľký svet lákal naše zdravotné sestry na vysoké zárobky. A my všetci, ktorí sme neodišli, sme boli za zbabelcov a hlúpych. Zbabelo sme neopúšťali otcovu roľu, naše lúky a stráne a hlúpo pracovali za lacný peniaz, či zadarmo.

A ako nám to oplatil ten veľký svet? Vracia nám tie sestričky nakazené, so smrtiacim dychom v tele. Šíria nákazu na našich rodičov a starých rodičov.

Do susednej dediny sa pred dvomi dňami vrátil mladík. Bol celé mesiace v Nemecku. Jeho kroky viedli automaticky: domov a do dedinského obchodu.

Hrdinom doby sa stal predavač. Ktorý ho vykričal a vyhnal. Ale ozaj potrebujeme, aby nás zachraňovali predavači? O čo sa v súčasnosti stará starosta? A kde sú tie avizované hliadky vojakov a policajtov, ktorí mali dohliadnuť, aby zákaz zhromažďovania neostal len smiešnym zdrapom papiera?

V našom malom literárnom svete tiež nevládne porozumenie a solidarita.

Mladý talent čaká na svoj veľký úspech. Ambície debutantku navádzajú, aby trhla balík. Za pár básní, bez jediného investovaného eura. S púhym argumentom, že autorský zákon je prednejší, než morálka. Prednejší, než úcta, či zdravý rozum.

Čaká nás zdĺhavé a bolestivé vyjednávanie. Iróniou osudu je, že v súčasnosti ešte ani netušíme, kto bude mať dostatok trpezlivosti, aby tieto vyjednávania viedol. Mladícka nerozvážnosť zasiahla city „starcov“. City šedivých hláv, ktoré do knihy investovali vlastnú dôveru aj peniaze.

Keď zlyháva komunikácia. Keď nás zrádza aj vlastná krv, útechu podáva jedine viera.

Dovoľte krátky citát z príhovoru evanjelického biskupa Jána Hroboňa:

„Ešte to len začína, nevieme kedy skončí, ale vieme,že následky budú veľké. Aby potom, keď bude ťažšie, vedeli sme jednať s pokorou, tou, ktorá hľadí skôr na prospech druhého, než na ten svoj, ktorá sa nebude domáhať svojich záujmov za každú cenu, ktorá bude citlivá voči potrebám druhých, nebude koristnícka voči prírode“

No obávam sa, že slová pána biskupa padajú do prázdna. Lebo mladícke ambície už dávno porazili pokoru a cit.

Už sa teším na slová pápeža Františka.

I keď duchovne upevnil a potešil už aj svojou predošlou kázňou.

Jeho posolstvo by nám malo rezonovať v dušiach: „Ešte stále nemáte vieru?“

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800077x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu