Založ si blog

Nočná mora organizátorov a vydavateľstiev

Vonkajší svet vrátane knižného trhu sa zmieta v hospodárskych dopadoch koronakrízy. Mladé združenie autorov však okrem neviditeľného nepriateľa musí čeliť aj útokom a sporom vnútri spoločenstva.

Neullior Aeternum sa zapíše do análov literárnej súťaže Pars Poetry ako najproblémovejšia výherkyňa. Jej rozvratná činnosť je motivovaná vidinou maximalizácie finančného zisku. Snaha sebe-stredne maximalizovať osobný profit v časoch, kedy aj veľké vydavateľstvá bojujú o prežitie.

A kto stojí na druhej strane tohto sporu? Združenie autorov, ktoré vzniklo pred štyrmi rokmi ako spoločný projekt trojice etablovaných spisovateľov. Za štyri roky svojej existencie toto združenie rozvinulo svoje aktivity nielen na slovenskej literárnej scéne. Zakladajúci členovia udržujú dobré vzťahy aj s literátmi ostatných slovanských krajín.

Na mapu slovenskej literatúry toto združenie uviedlo nové mená: Bea Hric Swetlunka a Ráchel Noa. Obe tieto autorky to mali voči Neullior jednoduchšie. A ich literárny sen mal šancu byť veľkolepejším a krajším aj vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.

Neullior síce vyhrala literárnu súťaž, ale komisia pre udelenie grantu na vydanie jej debutovej zbierky žiadosť zamietla. Združenie však dodržalo svoj sľub a básnickú zbierku vydalo z vlastných zdrojov. Lež menší rozpočet prináša aj menej možností. Táto debutantka sa musela uspokojiť s faktom, že jej zbierku nebude ilustrovať žiaden etablovaný výtvarník. A tiež sa uskromniť s nákladom 300 kusov.

Veľké sny pri stretnutí s malými skúsenosťami však prinášajú nečakané problémy. Frustrácia debutantky sa prenáša do celej jej komunikácie. Svoje domnelé krivdy zo strany vydavateľstva predostiera svojim fanúšikom aj širokej verejnosti na dennej báze. Táto frustrácia stojí za rozpútaním mediálnej vojny voči malému súkromnému vydavateľstvu. A samotní vedúci predstavitelia združenia sú vystavovaní enormnému tlaku a diskreditačnej kampani. Tu však aktivity mladej debutantky ešte ani zďaleka nekončia. Obrátila sa so žalobou na LITA. Jej obvinenia však vedenie združenia odmieta ako nepodložené a vyslovene lživé.

Jediná nespokojná výherkyňa dokázala spochybniť ďalšie roky danej súťaže. Prvotnou reakciou boli, ako inak, pochybnosti. Či má vôbec význam naďalej vyhľadávať literárne talenty, ak by sa mali ku svojmu víťazstvu a k samotnému debutu stavať podobne negatívne. Veď čitatelia po všetkých tých ponosách debutantky môžu nadobúdať až dojem, že dielo bolo vydané proti vôli autorky.

No pozitívna viera napokon predsa len vyhrala. Aspoň ohľadom literárnej súťaže. Na ďalší ročník literárnej súťaže Pars Poetry je už možné sa hlásiť nielen v kategórii poézia. Pribudla aj kategória próza. Organizátor neustúpil ani z ambície knižne vydať dielo víťaza. Ale vyhradzuje si právo v prípade finančných ťažkostí nahradiť výhru vecnou cenou.

Organizátori veľkých celonárodných súťaží na záver ešte nezabúdajú prikladať formulku: Vymáhanie výhier a finančných plnení právnou cestou sú vylúčené. Táto magická formulka by pristrihla krídla aj súčasnému sporu.

Ale končiac overenou tézou nášho premiéra „Dobré zmluvy robia dobrých priateľov.“ Do budúcna bude jasnejšia a viac na situáciu šitá zmluva dúfajme predchádzať podobným nezhodám. A tento spor v súčasnosti je naozaj nočnou morou. Ale iniciátorka konfliktu si zrejme nie celkom uvedomuje, ako píli konár pod sebou samou. Ako obmedzuje svoj manévrovací priestor do budúcna.

Lebo povedzme si pravdu, ktorý vyhlasovateľ súťaže by mal záujem o oceňovanie autorky, ktorej sa bude cena poskytnutá v dobrej viere máliť a ktorá rozpúta nekonečný verejný škandál, aby verejne popravila organizátora samotnej súťaže?

Dary mora a iné

24.03.2023

Rada by som vám pár slovami priblížila básnickú zbierku Blanka Poliaková a Goran Lenčo: Pieseň MORA. Ilustrácie do zbierky priniesla Blanka, ktorej vychádzajú zbierky poézie od roku 1963. Goranova prvá zbierka vyšla v roku 2016. Táto zbierka je ich druhým spoločným počinom, publikovaným v roku 2020. V prvom rade veľmi málo viem o tejto dvojici. Kto sú Goran a Blanka? V [...]

Era Ora – Času je dosť – talianska komédia/ dráma

21.03.2023

Smutnokrásna komédia pre všetkých, čo zvádzajú boj s časom. Originálny námet, nápadité prevedenie. Pýcha európskeho filmu. Objavila som ho náhodou v televízii, ale prekvapil, zapôsobil, miestami aj rozosmial. Pritom som beznádejný melancholik a väčšinou len márne čakám, aby ma aspoň niečo a niekedy vzácne rozosmialo. Hlavnými postavami sú prácou zavalený [...]

Závidím Helene Růžičkovej – jej statočnosť a životný optimizmus

07.03.2023

Helena Růžičková, Marie Formáčková: Deník mezi životem a smrtí- Můj boj s rakovinou, vydalo nakladateľstvo Formát, v roku 2002, ISBN 80-86718-00-X, Mne sa do rúk dostalo hneď prvé vydanie tejto úspešnej knihy. Helena Rúžičková ju dopísala po absolvovaní štyroch sád chemoterapií v roku 2002. Potom žila ešte 2 roky a vyšli ešte dva doplnené a jedno súhrnné [...]

Čína / Taiwan / Vojenská loď /

Honduras prerušil diplomatické styky s Taiwanom

26.03.2023 07:06

Honduras prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom a zaviazala sa, že s ním nebude udržiavať žiadne oficiálne vzťahy ani kontakty.

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 333
Celková čítanosť: 758929x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu