Založ si blog

Právo na sebaurčenie versus guľka do hlavy

Vrahovia Kuciaka a Kušnýrovej stoja pred súdom. A všetkým nám, bojovníkom za pravdu a spravodlivosť, vyvstáva nádej na krajší život.

Knižná mapa slávi mesiac od svojho vzniku. Ńestranný pozorovateľ by mohol mať dojem, že za ten mesiac sa nič svetaborné neudialo, ale:

Žatva posledných dní je dramatická. Dostalo sa mi X varovaní: ty nemáš právo sa vyjadrovať!, si nekompetentná, zaujatá, píš radšej poviedky! Dýcha z teba homofóbia! A mnoho ďalšich varovaní.

ALE…budú si musieť najať nájomného vraha a streliť ma priamo do hlavy, aby ma dokázali umlčať. Je to z jednej stránky desivé, dostať sa doprostred záujmov, ako zrnko uprostred mlynských kameňov záujmových skupín. A zároveň je aj lichotivé vybojovať si postavenie, v ktorom autori a vydavateľstvá poskytujú svoje tituly v očakávaní recenzie.

Priatelia, je čas sláviť!  V čase kedy jediný článok dokázal prehlušiť správy o koronavíruse. A jediný blog dokáže postaviť do pozoru prívržencov viacerých literárnych hnutí a vydavateľstiev!

A zároveň cítim vďaku. Že po dvoch rokoch práce dostávam knižky nie z „vďaky a ľútosti“, no jednoducho a priamo: kvôli recenzii. Kvôli nestrannému a úprimnému pohľadu na dosiaľ nečítanú knižku!

Zároveň ma úprimne teší čítanosť častokrát presahujúca limit 10 000 ľudí. Vážim si pozornosť, dôveru a s vedomím, že moje dielo ešte nikto a v žiadnej podobe knižne nevydal, píšem svoje čitateľské dojmy v prostredí vlastnej nezávislosti.

Ak sa človek dostáva do tlaku z rôznych strán, ako prvá možnosť ho napáda únik: prečo ja vlastne sledujem súčasnosť? Mala by som rozoberať diela maďarských klasikov a nik z mŕtvych by sa nebránil. Zároveň však vnímam našu súčasnú generáciu, napĺňajú ma jej boje a výdobytky.

No dnes výnimočne končím našou starou známou klasikou, prevratnou básňou, S čistým srdcom:

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.