Založ si blog

Právo na sebaurčenie versus guľka do hlavy

Vrahovia Kuciaka a Kušnýrovej stoja pred súdom. A všetkým nám, bojovníkom za pravdu a spravodlivosť, vyvstáva nádej na krajší život.

Knižná mapa slávi mesiac od svojho vzniku. Ńestranný pozorovateľ by mohol mať dojem, že za ten mesiac sa nič svetaborné neudialo, ale:

Žatva posledných dní je dramatická. Dostalo sa mi X varovaní: ty nemáš právo sa vyjadrovať!, si nekompetentná, zaujatá, píš radšej poviedky! Dýcha z teba homofóbia! A mnoho ďalšich varovaní.

ALE…budú si musieť najať nájomného vraha a streliť ma priamo do hlavy, aby ma dokázali umlčať. Je to z jednej stránky desivé, dostať sa doprostred záujmov, ako zrnko uprostred mlynských kameňov záujmových skupín. A zároveň je aj lichotivé vybojovať si postavenie, v ktorom autori a vydavateľstvá poskytujú svoje tituly v očakávaní recenzie.

Priatelia, je čas sláviť!  V čase kedy jediný článok dokázal prehlušiť správy o koronavíruse. A jediný blog dokáže postaviť do pozoru prívržencov viacerých literárnych hnutí a vydavateľstiev!

A zároveň cítim vďaku. Že po dvoch rokoch práce dostávam knižky nie z „vďaky a ľútosti“, no jednoducho a priamo: kvôli recenzii. Kvôli nestrannému a úprimnému pohľadu na dosiaľ nečítanú knižku!

Zároveň ma úprimne teší čítanosť častokrát presahujúca limit 10 000 ľudí. Vážim si pozornosť, dôveru a s vedomím, že moje dielo ešte nikto a v žiadnej podobe knižne nevydal, píšem svoje čitateľské dojmy v prostredí vlastnej nezávislosti.

Ak sa človek dostáva do tlaku z rôznych strán, ako prvá možnosť ho napáda únik: prečo ja vlastne sledujem súčasnosť? Mala by som rozoberať diela maďarských klasikov a nik z mŕtvych by sa nebránil. Zároveň však vnímam našu súčasnú generáciu, napĺňajú ma jej boje a výdobytky.

No dnes výnimočne končím našou starou známou klasikou, prevratnou básňou, S čistým srdcom:

Dary mora a iné

24.03.2023

Rada by som vám pár slovami priblížila básnickú zbierku Blanka Poliaková a Goran Lenčo: Pieseň MORA. Ilustrácie do zbierky priniesla Blanka, ktorej vychádzajú zbierky poézie od roku 1963. Goranova prvá zbierka vyšla v roku 2016. Táto zbierka je ich druhým spoločným počinom, publikovaným v roku 2020. V prvom rade veľmi málo viem o tejto dvojici. Kto sú Goran a Blanka? V [...]

Era Ora – Času je dosť – talianska komédia/ dráma

21.03.2023

Smutnokrásna komédia pre všetkých, čo zvádzajú boj s časom. Originálny námet, nápadité prevedenie. Pýcha európskeho filmu. Objavila som ho náhodou v televízii, ale prekvapil, zapôsobil, miestami aj rozosmial. Pritom som beznádejný melancholik a väčšinou len márne čakám, aby ma aspoň niečo a niekedy vzácne rozosmialo. Hlavnými postavami sú prácou zavalený [...]

Závidím Helene Růžičkovej – jej statočnosť a životný optimizmus

07.03.2023

Helena Růžičková, Marie Formáčková: Deník mezi životem a smrtí- Můj boj s rakovinou, vydalo nakladateľstvo Formát, v roku 2002, ISBN 80-86718-00-X, Mne sa do rúk dostalo hneď prvé vydanie tejto úspešnej knihy. Helena Rúžičková ju dopísala po absolvovaní štyroch sád chemoterapií v roku 2002. Potom žila ešte 2 roky a vyšli ešte dva doplnené a jedno súhrnné [...]

nábor vojakov, Rusko, Petrohrad, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusku chýbajú tanky, Putin ich chce mať trikrát viac ako Ukrajina

26.03.2023 08:05

Vojenskí experti podľa agentúry Reuters tvrdia, že Rusom chýbajú zbrane, najmä ťažké tanky. Putin chce výrazne navýšiť ich výrobu.

Čína / Taiwan / Vojenská loď /

Honduras prerušil diplomatické styky s Taiwanom

26.03.2023 07:06

Honduras prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom a zaviazala sa, že s ním nebude udržiavať žiadne oficiálne vzťahy ani kontakty.

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 333
Celková čítanosť: 758950x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu