Založ si blog

Právo na sebaurčenie versus guľka do hlavy

Vrahovia Kuciaka a Kušnýrovej stoja pred súdom. A všetkým nám, bojovníkom za pravdu a spravodlivosť, vyvstáva nádej na krajší život.

Knižná mapa slávi mesiac od svojho vzniku. Ńestranný pozorovateľ by mohol mať dojem, že za ten mesiac sa nič svetaborné neudialo, ale:

Žatva posledných dní je dramatická. Dostalo sa mi X varovaní: ty nemáš právo sa vyjadrovať!, si nekompetentná, zaujatá, píš radšej poviedky! Dýcha z teba homofóbia! A mnoho ďalšich varovaní.

ALE…budú si musieť najať nájomného vraha a streliť ma priamo do hlavy, aby ma dokázali umlčať. Je to z jednej stránky desivé, dostať sa doprostred záujmov, ako zrnko uprostred mlynských kameňov záujmových skupín. A zároveň je aj lichotivé vybojovať si postavenie, v ktorom autori a vydavateľstvá poskytujú svoje tituly v očakávaní recenzie.

Priatelia, je čas sláviť!  V čase kedy jediný článok dokázal prehlušiť správy o koronavíruse. A jediný blog dokáže postaviť do pozoru prívržencov viacerých literárnych hnutí a vydavateľstiev!

A zároveň cítim vďaku. Že po dvoch rokoch práce dostávam knižky nie z „vďaky a ľútosti“, no jednoducho a priamo: kvôli recenzii. Kvôli nestrannému a úprimnému pohľadu na dosiaľ nečítanú knižku!

Zároveň ma úprimne teší čítanosť častokrát presahujúca limit 10 000 ľudí. Vážim si pozornosť, dôveru a s vedomím, že moje dielo ešte nikto a v žiadnej podobe knižne nevydal, píšem svoje čitateľské dojmy v prostredí vlastnej nezávislosti.

Ak sa človek dostáva do tlaku z rôznych strán, ako prvá možnosť ho napáda únik: prečo ja vlastne sledujem súčasnosť? Mala by som rozoberať diela maďarských klasikov a nik z mŕtvych by sa nebránil. Zároveň však vnímam našu súčasnú generáciu, napĺňajú ma jej boje a výdobytky.

No dnes výnimočne končím našou starou známou klasikou, prevratnou básňou, S čistým srdcom:

Čo spravila Jennifer? – What Jennifer Did?

13.04.2024

Nevedela som sa dočkať, kedy Netflix sprístupní ďalší real crime story a v podstate som celkom sklamaná. Čakala som, že ma teda šokujte a zodvihnite zo stoličky. A odchádzala som s tým, že „pačemú búkvy, vsjo jásno“. Jennifer nebola jediná. Spomínate si na môj blog, kde som spomínala absenciu materskej lásky? Myslím, že chybujú všetci, čo nám maľujú [...]

Macbeth v podaní nórskeho mága detektívok

06.04.2024

„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej [...]

Prečo musela Johanka zomrieť?

02.04.2024

Rtvs prekvapil. Namiesto nejakého veľkofilmu s Ježišom vsadil na Veľkú noc na kultový príbeh v podaní Luca Bessona. A ja si hovorím, čo má spoločné ukrižovanie Krista s upálením Johanky z Arcu? [...]

nôž, krv, zranenie

Veľká tragédia v Hlohovci: V byte našli dobodaného 19-ročného mladíka. Polícia zadržala podozrivého

20.04.2024 21:44, aktualizované: 22:26

Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Taiwan, vojaci

USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile

20.04.2024 19:51, aktualizované: 22:34

Rad kongresmanov ocenil, že šéf Snemovne Mike Johnson zákony na hlasovanie predložil. Johnson kvôli tomu podľa médií riskuje vlastný post.

nehody

Nešťastný deň pre Brezovú pod Bradlom: Dve nehody a päť zranených. Zasahoval aj vrtuľník

20.04.2024 19:29

Polícia vyšetruje okolnosti dvoch dopravných nehôd, ku ktorým došlo v sobotu v Brezovej pod Bradlom.

loď, trajekt, potopený

V Stredoafrickej republike zahynulo pri potopení sa lode 58 ľudí, smerovali na pohreb

20.04.2024 18:56, aktualizované: 21:33

Podľa svedkov viezla rybárska loď na rieke Mpoko v Bangui viac ako 300 osôb. Pomoc prišla až po 40 minútach.