Založ si blog

Koronakríza podlomila kolená zločinu

Naše životy sa menia. Neviditeľný nepriateľ zasadil ťažký úder organizovanému zločinu, voči ktorému sa spoločnosť s otvorenými hranicami len sťažka bránila.

 

Zavreli sa hranice, vyprázdnili ulice. Zrazu to stoplo pašovanie tabaku z Poľska, pašovanie cigariet z Ukrajiny, či pašovanie drogy hudobných Herby z Maďarska.

Pasáci by už len márne zháňali klientov pre svoje prostitútky. Vreckári na prázdnej ulici len ťažko nájdu svoju ďalšiu obeť. A vírus vystrašil aj vlámačov rodinných domov. Ono je fajn, ak nevieme, kto je, alebo nie je nakazený. Takto môže byť každá jedna domácnosť potenciálnym šíriteľom nákazy.

Z našej slovenskej literárnej scény sa mapovaniu Mafie venuje Jozef Karika. Ja som jeho knižky hltala s veľkým záujmom. Jeho obrazy sú živé, kruté, no zároveň v nich cítiť pochopenie vzťahov a cit smerom k obetiam.

Závislosť ako nástroj manipulácie. Foto: autor.

A korona? Dáva zabrať aj ostatným grázlom. Alkohol sa síce dá zohnať v každej predajni potravín a marihuanu si dokážu vypestovať aj sami. Ale….už nie je možnosť sa voľne zhromažďovať. Krčmy sú zavreté, aj všetky nočné kluby, bary, herne.

Pivári zo samého zúfalstva vyvesujú fotku oroseného piva s nápisom Chýbaš mi.

Mnoho času a myšlienok som venovala rozoberaniu závislostí. A mechanizmus je prakticky rovnaký. Nezáleží, či visíte na alkohole, automatoch, alebo droge.

Na samom začiatku býva kríza, akási vnútorná. Neuznanie, neprijatie, úzkosť či frustrácia.

Droga tento problém vyrieši šibnutím čarovného prútika. Po jedinom jointe sa začnete smiať, po vypití zabúdate starosti, automat vám dovolí vyhrať.

No človeka zrádza jeho vlastný organizmus. Pôžitok, slasť a radosť z prvej dávky vyprchá, úzkosť sa vracia, telo si žiada stále viac, …a po čase už len márne hľadáte tú prvotnú radosť. Droga vám ničí organizmus, vnútorné orgány, mozog, medziľudské vzťahy aj finančnú situáciu. Už nesiahate po droge s radosťou. Už potrebujete len vyrovnať hladinu, utíšiť rozklepané telo….v prípade automatu vyrovnať masívne straty. A človek búši do automatu, ako svojho najväčšieho nepriateľa, necháva tam celý svoj plat, či aj viac. Poznám prípad ženy, ktorá si požičala na novú kuchynskú linku. Ale cestou domov sa ešte stavila v najbližšej krčme. Prehrala celú čiastku. A po čase bola nútená predať aj vlastný byt. Kvôli alkoholu stratila prácu, dieťa zverila svojim rodičom a začala nový život v Nemecku.

Boj proti automatom riešila už aj bývalá vláda. Už nemôže hazardovať človek nezamestnaný, ani preukázateľne závislý. A na každom jednom automate sa povinne nachádza štítok s telefónnym číslom pomoci proti závislostiam.

Tento masívny boj v prípade alkoholu akosi postrádam. Na cigaretách vám vystavujú zničené pľúca a mužov v rakve. Na fľaše od alkoholu prečo nie? Prečo neukážu záber na rozpadnutú pečeň, či opilca uduseného vo vlastných zvratkoch?

Dnes herne aj krčmy zívajú prázdnotou. V našom okolí dokonca zavreli aj pizzériu s donáškou, i keď priamo zo zákona nemuseli.

V Tornali je krčmami a barmi posiata celá jedna ulica- Železničná.

V Rožňave sú roztrúsené rovnomerne po celom meste. No je ich šialene veľa.

České krčmy už začali boj o prežitie. Na internetovej stránke Zachraň svou hospodu,cz môžu štamgasti podporiť svoj lokál a krčmári majú možnosť prihlásiť tam vlastnú prevádzku.

Na Slovensku som takúto iniciatívu zatiaľ nepostrehla. No našla som pizzériu, ktorá okrem pizze rozváža aj čapované pivo.

No podstatou je: teraz všetci, ktorí s ťažkosťami, či aj márne bojujú proti svojim závislostiam. Korona im dala šancu na lepší život. Už nemajú šancu ísť na „jedno pivo“ a vrátiť sa až po záverečnej. Už nemôžu zúfalo búchať do automatu.

Táto situácia, tieto reštrikcie potrvajú celé mesiace. A človek dostal čas prekonať vlastnú slabosť, pretrpieť abstinenčné príznaky, aby sa z karantény dostal silnejší, zdravší, znovuzrodený.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799972x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu