Založ si blog

Služby sprístupnia ako posledné

Matovič necháva otváranie ekonomiky v rukách epidemiológov, prezidentka hľadá prieniky medzi ekonomickými a epidemiologickými záujmami. Jedno je však isté, služieb sa v najbližších týždňoch ešte nedočkáme.

 

Kaderníctvo, masáže, manikúra, pedikúra – všetky tieto služby patria z epidemiologického hľadiska medzi vysoko riziké. Lebo sa nedajú uskutočňovať bez nevyhnutného fyzického kontaktu.

Predstavitelia maďarského skrášľovacieho sektora sa však vynašli aj v tejto patovej situácii. Spustili portál s názvom skrášli svojho hrdinu. Cieľom je vytvoriť databázu. Na jednej strane poskytovateľov týchto služieb a na druhej všetkých tých profesií, ktorí bojujú proti vírusu v prvej línii.

Samotná zakladateľka platformy opísala, že po skončení týchto bojov budú naši hrdinovia jednoznačne unavení. A unavia sa aj ich vlasy, ruky, nohy. Práve pre to si od služieb zaslúžia starostlivosť. Na niekoľko hodín, či aj celý deň. So zľavou, či aj úplne zadarmo.

Lásky jednej kaderničky…

Ženský román, ktorý celkom verne zobrazuje každodenný život kaderníčky, je od Táňa Keleová Vasilková: Čo to bude? Samotný názov autorka naozaj „vychytala”. Veď túto otázku dávajú kaderníčky X-krát denne, ale má aj ďalší rozmer: každá matka sa podvedome pýta, čo to bude? Chlapček, či dievčatko?

Prečítala som už desiatky, či stovky kníh. Od samotnej Táne KV aspoň tri. No ak by sa ma mal niekto pýtať, ako písať a tvoriť, tak prosím vás, len nie takto!

Nie takto z rýchlika zabiť dobrú tému povrchným prístupom.

Nie bez fundovaného ilustrátora, neilustrovať si titulky, či nebodaj aj knižky sami.

A hlavne: neopakujte sa! Aký význam má ten istý námet omieľať z knižky na knižku, ako pokazená gramoplatňa?

No v niečom sa tejto našej spisovateľke predsa len darí. Dokáže osloviť davy a vycítiť, po čom bežné čitateľky túžia.

Zatiaľ ma od KV najviac oslovil román Klamstvá. Autorka aj tu rieši materstvo a veci s ním súvisiace.

Aká matka sa vzdá vlastného dieťaťa?

Veľké miesto v románe zohráva znovu materinská láska. Autorka pitvá rôzne situácie, v ktorých tá akosi neprichádza sama od seba.

Najzaujímavejšiu myšlienku autorka dáva do úst staršej kamarátky a tiež klientky Táňi:

„Bolesť očisťuje. Pomáha nám pozrieť sa na svet inými očami. Dospieť. Práve si od života dostala šancu, či klesneš na kolená alebo pôjdeš ďalej…”

Str. 169

Zaujímavým detailom je alkohol a cigarety. Kým v predošlých románoch o nich nebola ani zmienka, tu hrdinka fajčí ako turek a popíja pri rôznych príležitostiach takpovediac hocikedy a hocikde. Až nám to nejde do hlavy v spojení s tým jej úspechom.

Ale zase by som si vedela spomenúť na článok o slávnych alkoholikoch. Teda pitie hrdinke nielen pomáha obrusovať hrany, zmierňovať stres a bolesť, ale dáva jej aj krídla,….

Text aj foto: autor.

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.