Založ si blog

Služby sprístupnia ako posledné

Matovič necháva otváranie ekonomiky v rukách epidemiológov, prezidentka hľadá prieniky medzi ekonomickými a epidemiologickými záujmami. Jedno je však isté, služieb sa v najbližších týždňoch ešte nedočkáme.

 

Kaderníctvo, masáže, manikúra, pedikúra – všetky tieto služby patria z epidemiologického hľadiska medzi vysoko riziké. Lebo sa nedajú uskutočňovať bez nevyhnutného fyzického kontaktu.

Predstavitelia maďarského skrášľovacieho sektora sa však vynašli aj v tejto patovej situácii. Spustili portál s názvom skrášli svojho hrdinu. Cieľom je vytvoriť databázu. Na jednej strane poskytovateľov týchto služieb a na druhej všetkých tých profesií, ktorí bojujú proti vírusu v prvej línii.

Samotná zakladateľka platformy opísala, že po skončení týchto bojov budú naši hrdinovia jednoznačne unavení. A unavia sa aj ich vlasy, ruky, nohy. Práve pre to si od služieb zaslúžia starostlivosť. Na niekoľko hodín, či aj celý deň. So zľavou, či aj úplne zadarmo.

Lásky jednej kaderničky…

Ženský román, ktorý celkom verne zobrazuje každodenný život kaderníčky, je od Táňa Keleová Vasilková: Čo to bude? Samotný názov autorka naozaj „vychytala”. Veď túto otázku dávajú kaderníčky X-krát denne, ale má aj ďalší rozmer: každá matka sa podvedome pýta, čo to bude? Chlapček, či dievčatko?

Prečítala som už desiatky, či stovky kníh. Od samotnej Táne KV aspoň tri. No ak by sa ma mal niekto pýtať, ako písať a tvoriť, tak prosím vás, len nie takto!

Nie takto z rýchlika zabiť dobrú tému povrchným prístupom.

Nie bez fundovaného ilustrátora, neilustrovať si titulky, či nebodaj aj knižky sami.

A hlavne: neopakujte sa! Aký význam má ten istý námet omieľať z knižky na knižku, ako pokazená gramoplatňa?

No v niečom sa tejto našej spisovateľke predsa len darí. Dokáže osloviť davy a vycítiť, po čom bežné čitateľky túžia.

Zatiaľ ma od KV najviac oslovil román Klamstvá. Autorka aj tu rieši materstvo a veci s ním súvisiace.

Aká matka sa vzdá vlastného dieťaťa?

Veľké miesto v románe zohráva znovu materinská láska. Autorka pitvá rôzne situácie, v ktorých tá akosi neprichádza sama od seba.

Najzaujímavejšiu myšlienku autorka dáva do úst staršej kamarátky a tiež klientky Táňi:

„Bolesť očisťuje. Pomáha nám pozrieť sa na svet inými očami. Dospieť. Práve si od života dostala šancu, či klesneš na kolená alebo pôjdeš ďalej…”

Str. 169

Zaujímavým detailom je alkohol a cigarety. Kým v predošlých románoch o nich nebola ani zmienka, tu hrdinka fajčí ako turek a popíja pri rôznych príležitostiach takpovediac hocikedy a hocikde. Až nám to nejde do hlavy v spojení s tým jej úspechom.

Ale zase by som si vedela spomenúť na článok o slávnych alkoholikoch. Teda pitie hrdinke nielen pomáha obrusovať hrany, zmierňovať stres a bolesť, ale dáva jej aj krídla,….

Text aj foto: autor.

Choré vzťahy, chorá láska

11.02.2024

Blíži sa Valentín a stalker Ján sa obesil vo vlastnej cele. A aj keď môj mikrosvet je takmer dokonalý gýč, citlivo vnímam všetok ten šramot okolo toxických, chorých vzťahov. Zrejme aj preto, že sama mám svojho stalkera. Aj keď sa mi ho už podarilo takmer dokonale eliminovať. Je bloknutý na mobile a márne ma žiada o friendship a márne sa pokúša mi posielať správičky. [...]

Kým skutočne si?

06.02.2024

Nedávno sa nám zase prelomili roky a stihla som vám pospomínať už nejaké filmy. No toto bude prvá kniha, ktorú vám tohto roku dám do pozornosti. Tohto autora nenájdete na facebooku a túto knižku nenájdete v Panta Rhei. Teda ďalší prípad samovydaja a individualistu. Aj keď sa autor zastrešuje akýmsi neznámym vydavateľstvom, je to vlastne len firma, v ktorej je sám [...]

Napoleon ukázal veľkosť ducha

28.01.2024

Tuším som aj spomínala, že mám naňho zálusk a mňa tento historický veľkofilm nesklamal. Väčšinou takéto diela sledujem sama. Dcéra mi vyčíta, že vraj mám otrasný vkus a že mám rada „jedine historické a hysterické filmy.“ No a Napoleona by pohotovo zaradila do oboch. Môj muž sa z času na čas rozbehne, že tak poď, pozrieme si dobrý film. A po polke už [...]

kamióny, hranica, kolóna, poľsko, maďarsko, ukrajina

Vstup kamiónov zo Slovenska na Ukrajinu cez Maďarsko je zastavený. Na priechode Záhony ich stojí vyše 1 200

24.02.2024 22:03

Kolóny nákladných áut sa posledné týždne tvoria v súvislosti s blokádou hraníc poľskými farmármi.

pellegrini, korčok

Prieskum: Pellegrini je na čele kandidátov na prezidenta, Harabin rastie, Matovič štvrtý

24.02.2024 20:44

V druhom kole prezidentských volieb sa podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza stretnú Pellegrini a Korčok, sú ďaleko od ďalších kandidátov.

litva, vojna na ukrajine, výročie

Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

24.02.2024 19:55, aktualizované: 20:25

Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie

Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

24.02.2024 19:14

Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá.