Založ si blog

Filmy na kolene a periférie bez budúcnosti

Ospevovať slobodu a demokraciu je síce fajn, ale na poli kultúry sa divoký kapitalizmus prejavuje devastačne. Kým dovtedy boli peniaze na všetko, zrazu nie sú na nič. A autori trávia celé roky čakaním na grant.

 

O fonde na podporu umenia, vďaka ktorému môžeme vydávať knižky v tvrdej väzbe a ilustrované etablovanými výtvarníkmi som už na svojom blogu písala. A s natáčaním filmov to nie je o nič ružovejšie. Mať svoj veľký filmový sen je síce fajn, no vzápätí nastupuje tvrdá realita: čakanie na sponzorov, prípadne na podporu z audiovizuálneho fondu.

O tom som ešte veľa nepísala, no tiež snívam, či skôr s celým štábom snívame svoj filmový sen. Malo by ísť o dokument mapujúci životné boje zhruba pätice protagonistov. A horúcim kandidátom na jedného z tých odvážlivcov, ktorí pustia filmový štáb do vlastných životov, ba priam do vlastnej hlavy, proste som aj ja.

No priveľa optimizmu už nemám. Jednu žiadosť o grant už zamietli. Štáb projekt prepracoval a podľa mojich informácií sme v štádiu čakania na posudok.

Ale čisto hypoteticky: ak by sa natáčalo v týchto dňoch, zrejme mnohí priatelia a známi by boli prekvapení. Pamätali si Renátku v dúhových šatách….naposledy, keď som pred kamerami mala niečo prezradiť o vlastnom živote, vyšla zo mňa fráza:“som šťastne vydatá“.

To ešte nebola korona, to sme ešte boli len niekde na počiatkoch nášho spoločného života. Ono tieto ťažké dni sú skúškou spolužitia. A zrejmou výzvou pre mnohé manželské páry. Či nechajú vo svojich životoch prerásť to, čo ich oddeľuje, alebo začnú pracne pátrať a dolovať veci, ktoré ich spájajú.

Nás dvoch spája okrem iného aj láska k hudbe. Vždy, keď bola nejaká možnosť, ma muž ťahal: poďme na koncert, festival, či len do rockového baru. A pokúpil mi X rockových tričiek, aby sme boli zladení. Obaja v rifliach, čiernom tričku, čiernej mikine. Vždy som mala dojem, že ma čierna ubíja, že by tie naše coming out tričká mali vyrábať aj v bielej, červenej, vojenskej kaki.

No akosi mi to prestalo prekážať. Posledné dni trávim v čiernych legínoch a čiernom svetri, v čiernom tričku s nápisom Kabát: Corrida. A dokonca mám vyholenú hlavu nad ľavým uchom- krok, na ktorý som v živote netušila, že sa raz odhodlám. Ono to „nikam nemusíš chodit, nic nemusíš dělat“ má aj more výhod 😀

No proste Punk ako životná láska, rebélia ako cesta z ktorej niet úniku.

O tom je aj slovenský film Punk je hned!

Oslovil samotný názov, zaujal trailer aj film k filmu. Film vznikal štyri roky. Prvý rok sa len sledoval životný štýl a vznikal samotný scenár. Nízkonákladovosť sa dosiahla využitím reálnych stavieb a hrou skutočných narkomanov. A aj keď je vo filme defilé prakticky všetkých dostupných drog, údajne to nie je film o drogách, ale o nezrelosti.

Hlavnou postavou je mladý muž. Otec, ktorý necháva svoju ženu a malého syna živoriť v biednych podmienkach. Peniaze zháňa krádežami a drobnými podvodmi, no všetko ide na drogy s kamošmi.

Špirála závislosti sťahuje hrdinu stále hlbšie. Stráca ženu, podnájom. Zachrániť ho má veľká krádež, no je z nej len veľký krvavý problém.

Zaujala invencia autorov, opakovanie scén a bohatý dej. Najviac som si vychutnala záver: polonahé vyšportované telo hrdinu s čírom, sám proti celému svetu. Looser, ktorému sa ani samovražda nedarí. No možno je to len symbolom našej neskrotnej lásky k životu, ktorá prekoná aj nemožné a nepredstaviteľné.

Osobne som skutočne rada, že sa na Slovensku natáča. A že práve takéto inovatívne filmy z reálneho prostredia. Z periférie, kam väčšinová spoločnosť ani nechodí a spomedzi ľudí, od ktorých by bolo rozumnejšie utekať preč.

No úsmev na perách zamrazí zase len realita: hlavný protagonista sa prieméry filmu nedočkal! Po havárii upadol do kómy a následne zomrel.

 

 

 

 

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.