Matovič necháva otváranie ekonomiky v rukách epidemiológov, prezidentka hľadá prieniky medzi ekonomickými a epidemiologickými záujmami. Jedno je však isté, služieb sa v najbližších týždňoch ešte nedočkáme.
Kaderníctvo, masáže, manikúra, pedikúra – všetky tieto služby patria z epidemiologického hľadiska medzi vysoko riziké. Lebo sa nedajú uskutočňovať bez nevyhnutného fyzického kontaktu.
Predstavitelia maďarského skrášľovacieho sektora sa však vynašli aj v tejto patovej situácii. Spustili portál s názvom skrášli svojho hrdinu. Cieľom je vytvoriť databázu. Na jednej strane poskytovateľov týchto služieb a na druhej všetkých tých profesií, ktorí bojujú proti vírusu v prvej línii.
Samotná zakladateľka platformy opísala, že po skončení týchto bojov budú naši hrdinovia jednoznačne unavení. A unavia sa aj ich vlasy, ruky, nohy. Práve pre to si od služieb zaslúžia starostlivosť. Na niekoľko hodín, či aj celý deň. So zľavou, či aj úplne zadarmo.
Ženský román, ktorý celkom verne zobrazuje každodenný život kaderníčky, je od Táňa Keleová Vasilková: Čo to bude? Samotný názov autorka naozaj „vychytala”. Veď túto otázku dávajú kaderníčky X-krát denne, ale má aj ďalší rozmer: každá matka sa podvedome pýta, čo to bude? Chlapček, či dievčatko?
Prečítala som už desiatky, či stovky kníh. Od samotnej Táne KV aspoň tri. No ak by sa ma mal niekto pýtať, ako písať a tvoriť, tak prosím vás, len nie takto!
Nie takto z rýchlika zabiť dobrú tému povrchným prístupom.
Nie bez fundovaného ilustrátora, neilustrovať si titulky, či nebodaj aj knižky sami.
A hlavne: neopakujte sa! Aký význam má ten istý námet omieľať z knižky na knižku, ako pokazená gramoplatňa?
No v niečom sa tejto našej spisovateľke predsa len darí. Dokáže osloviť davy a vycítiť, po čom bežné čitateľky túžia.
Zatiaľ ma od KV najviac oslovil román Klamstvá. Autorka aj tu rieši materstvo a veci s ním súvisiace.
Veľké miesto v románe zohráva znovu materinská láska. Autorka pitvá rôzne situácie, v ktorých tá akosi neprichádza sama od seba.
Najzaujímavejšiu myšlienku autorka dáva do úst staršej kamarátky a tiež klientky Táňi:
„Bolesť očisťuje. Pomáha nám pozrieť sa na svet inými očami. Dospieť. Práve si od života dostala šancu, či klesneš na kolená alebo pôjdeš ďalej…”
Str. 169
Zaujímavým detailom je alkohol a cigarety. Kým v predošlých románoch o nich nebola ani zmienka, tu hrdinka fajčí ako turek a popíja pri rôznych príležitostiach takpovediac hocikedy a hocikde. Až nám to nejde do hlavy v spojení s tým jej úspechom.
Ale zase by som si vedela spomenúť na článok o slávnych alkoholikoch. Teda pitie hrdinke nielen pomáha obrusovať hrany, zmierňovať stres a bolesť, ale dáva jej aj krídla,….
Text aj foto: autor.
Celá debata | RSS tejto debaty