Založ si blog

Medziľudské vzťahy Vincenta van Gogha a pasce priateľstva

Postupné uvoľňovanie pomerov nám umožňuje opatrný štart plánovania ďalších stretnutí spisovateľov s čitateľmi. Prípadne aj vzájomné stretnutia autorov rôznych žánrov. No doba ešte stále nezrýchlila na plné obrátky. A čitateľ má príležitosť pokračovať na púti biografie chýrneho holandského maliara.

 

Film Starry, Starry Night nám ponúkol dávku faktografie bez hlbšieho ponoru do van Goghovej osobnosti. Loving Vincent išiel ďalej a predstavil nám maliara v hlbokej sociálnej izolácii. No stále nevykresľuje do detailov práve maliarove medziľudské vzťahy. Jeho vzťah k ženám, prečo sa neoženil a nemal deti. Aké bolo to búrlivé priateľstvo s Gauginom a prečo si vlastne odrezal ucho.

Za povšimnutie stojí aj faktografia okolo Paula Gaugina. Dozvedáme sa zaujímavé veci o ich názorových rozdieloch. Gaugin obdivoval Vincentovu tvorbu a strávili spolu v žltom dome dva mesiace. Spoločná práca však vyostrila ich názorové rozdiely.

Van Gogh preferoval zobrazovanie reality, kým Gaugin viac miloval slobodu a voľnosť svojej fantázie dával aj na plátno. Nezhody viedli k búrlivej hádke, z ktorej zrejme v amoku vzišlo aj povestné odrezané ucho. Niektoré pramene prichádzajú s prevratnou teóriou, že Vincent si ucho neodrezal sám. Mal mu ho v hneve odrezať Gaugin a van Gogh vlastne len kryl svojho priateľa pripisujúc ten hrozný čin sám sebe.

Obdobné myšlienkové konštrukcie sú aj okolo van Goghovej smrti. Tiež je tu idea, že ho postrelil opitý kamarát a Vincent bol príliš láskavý a vľúdny, aby na svojho vraha ukázal prstom.

Ak by to bola pravda a odrezané ucho ani smrť si maliar nespôsobil sám, dávalo by to jeho duševné zdravie do lepšieho svetla.

Samotné plátna týchto dvoch autorov ukazujú, ako sa ich priateľstvo pretavilo aj do tvorby. Gauguin má obdobne ako van Gogh celú sériu autoportrétov. No na rozdiel od priateľa sa viac pohrával s kulisami okolo a namaľoval sa s väčším šarmom. A van Goghov najznámejší obraz Stary night má v sebe prvok fantázie. Celá dedinka na spodku plátna je domyslená. Pre to ju považoval za omyl. No čas ukázal, že sa omyl nestal. A fantázia, rovnako ako výpovedná hodnota, na plátno proste patrí.

Našla som pútavú knihu o van Goghovom živote- Irving Stone: Smäd po živote.

Kultová kniha bola predlohou rovnomenného filmu: Lust for Life (1956), v hlavnej úlohe Kirk Douglas. Anthony Quinn za postavu Gaugina získal Oskara.

Podľa recenzií však film len voľne parafrázuje samotnú knihu. Jeden z recenzentov sa vyjadril, že filmári mali k dispozícii zrejme inú vangoghovskú korešpondenciu, než Stone.

Potešujúce však je, že po 20 rokoch sa Slovenský spisovateľ odhodlal k opätovnému vydaniu knihy. A v Panta Rhei sa môžete do knihy na chvíľu aj ponoriť:

https://www.pantarhei.sk/knihy/biografie/biografie-ostatne/smad-po-zivote.html#pdf

 

 

 

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

Daniel Lipšic

Koalícia sa dohodla na konci Úradu špeciálnej prokuratúry. Všetko špeciálne je choré, tvrdí Danko

04.12.2023 05:00

Fico sa 26. októbra stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von den Leyen. Tá sa ho mala spýtať, či po výhre vo voľbách bude revanš.

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.