Založ si blog

Medziľudské vzťahy Vincenta van Gogha a pasce priateľstva

Postupné uvoľňovanie pomerov nám umožňuje opatrný štart plánovania ďalších stretnutí spisovateľov s čitateľmi. Prípadne aj vzájomné stretnutia autorov rôznych žánrov. No doba ešte stále nezrýchlila na plné obrátky. A čitateľ má príležitosť pokračovať na púti biografie chýrneho holandského maliara.

 

Film Starry, Starry Night nám ponúkol dávku faktografie bez hlbšieho ponoru do van Goghovej osobnosti. Loving Vincent išiel ďalej a predstavil nám maliara v hlbokej sociálnej izolácii. No stále nevykresľuje do detailov práve maliarove medziľudské vzťahy. Jeho vzťah k ženám, prečo sa neoženil a nemal deti. Aké bolo to búrlivé priateľstvo s Gauginom a prečo si vlastne odrezal ucho.

Za povšimnutie stojí aj faktografia okolo Paula Gaugina. Dozvedáme sa zaujímavé veci o ich názorových rozdieloch. Gaugin obdivoval Vincentovu tvorbu a strávili spolu v žltom dome dva mesiace. Spoločná práca však vyostrila ich názorové rozdiely.

Van Gogh preferoval zobrazovanie reality, kým Gaugin viac miloval slobodu a voľnosť svojej fantázie dával aj na plátno. Nezhody viedli k búrlivej hádke, z ktorej zrejme v amoku vzišlo aj povestné odrezané ucho. Niektoré pramene prichádzajú s prevratnou teóriou, že Vincent si ucho neodrezal sám. Mal mu ho v hneve odrezať Gaugin a van Gogh vlastne len kryl svojho priateľa pripisujúc ten hrozný čin sám sebe.

Obdobné myšlienkové konštrukcie sú aj okolo van Goghovej smrti. Tiež je tu idea, že ho postrelil opitý kamarát a Vincent bol príliš láskavý a vľúdny, aby na svojho vraha ukázal prstom.

Ak by to bola pravda a odrezané ucho ani smrť si maliar nespôsobil sám, dávalo by to jeho duševné zdravie do lepšieho svetla.

Samotné plátna týchto dvoch autorov ukazujú, ako sa ich priateľstvo pretavilo aj do tvorby. Gauguin má obdobne ako van Gogh celú sériu autoportrétov. No na rozdiel od priateľa sa viac pohrával s kulisami okolo a namaľoval sa s väčším šarmom. A van Goghov najznámejší obraz Stary night má v sebe prvok fantázie. Celá dedinka na spodku plátna je domyslená. Pre to ju považoval za omyl. No čas ukázal, že sa omyl nestal. A fantázia, rovnako ako výpovedná hodnota, na plátno proste patrí.

Našla som pútavú knihu o van Goghovom živote- Irving Stone: Smäd po živote.

Kultová kniha bola predlohou rovnomenného filmu: Lust for Life (1956), v hlavnej úlohe Kirk Douglas. Anthony Quinn za postavu Gaugina získal Oskara.

Podľa recenzií však film len voľne parafrázuje samotnú knihu. Jeden z recenzentov sa vyjadril, že filmári mali k dispozícii zrejme inú vangoghovskú korešpondenciu, než Stone.

Potešujúce však je, že po 20 rokoch sa Slovenský spisovateľ odhodlal k opätovnému vydaniu knihy. A v Panta Rhei sa môžete do knihy na chvíľu aj ponoriť:

https://www.pantarhei.sk/knihy/biografie/biografie-ostatne/smad-po-zivote.html#pdf

 

 

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00, aktualizované: 06:48

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

pocasie-19-1-2021

Blíži sa teplý front, poriadne zdvihne teploty

19.01.2021 00:00

Studený front odchádza, teplý prichádza. Počas týždňa postupne zdvihne teploty, ktoré pripomenú jar.