Založ si blog

Príbeh nekončí a poteší, že stále je čo čítať aj vídať

Pomalá, ospalá doba praje konzumu kultúry. Je fajn nikam sa nenáhliť, len si pustiť dobrý film, či zabudnúť sa pri dobrej knihe. No človek potrebuje permanentný prísun čerstvého materiálu.

 

Dlžím poďakovanie. Nadácii Orange za populárno-náučnú literatúru aj DVD film a priateľke Martine za tri zbierky poviedok od súčasníčky Jany Beňovej.

Beňová je narodená 1974. Sme takmer rovesníčky….

 

Načala som film duše za sklem- dokument o autistických deťoch a mládeži.

Tri publikácie za tretinové ceny.

Pozitívom je, že ho vytvárala samotná autistická mládež. Námet aj scenár je fajn. Spoznávame príbehy dvoch dievčat. Mladšia je menej funkčná, adoptovaná. Väčšia blondína je vysoko funkčná autistka. Na prvý pohľad bežné dievča, len chodí do školy s asistentkou a má svoje imaginárne dvojča.

Poslaním filmu má byť vyššia tolerancia a pochopenie zo strany zdravej populácie.

Čisto subjektívne mi tých 27 minút dokumentu príde málo. A vediac, že každý prípad je iný, by bolo fajn vidieť toho oveľa viac. Škoda, že sa obmedzili na nevyhnutné minimum. Na druhej strane si však viem predstaviť, aké ťažké je dostať ľudí pred kameru. A hlavne ak majú rozprávať o vlastných v spoločnosti nechápaných poruchách, či o svojom dieťati s takouto poruchou autistického spektra PAS.

Z ďalšej komunikácie ľudí s PAS ma zaujal jeden zaujímavý komentár. Vraj je lepšie byť menej funkčným, človek si aspoň neuvedomuje vlastnú odlišnosť.

Vlastne aj Biblia píše: Blahoslavení chudobní duchom, im patrí kráľovstvo nebeské.

No navzdory týmto názorom si myslím pravý opak. Buďme radi, ak sa dokážeme plne vnímať, definovať, opísať svoje pocity a vnímanie sveta. Lebo odlišné nemusí byť nevyhnutne zlé ani horšie, než šedivý priemer. To len väčšina má problém s prijatím inakosti, odlišnosti, vlastne akéhokoľvek odklonu od normálu.

Foto:autor

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

Gemeran-ka

18.11.2022

Včera prebehlo 33 rokov od nežnej revolúcie. 33 rokov demontáže a destabilizácie. S poéziou si zdá sa veľmi neviete dať rady, tak nebudem prehnane apolitická. Pochádzam z Gemerského regiónu, rovnako ako autorka, ktorú by som vám dnes chcela pripomenúť. Je to región s najväčšou zaostalosťou a najvyššou mierou nezamestnanosti. Ale len od roku 1989. Dovtedy v [...]

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskom ostrove Ischia: 13 nezvestných vrátane dojčaťa

26.11.2022 12:13

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.

Tvrdošín

Na Slovensku sme unikátom, hovoria Tvrdošínčania

26.11.2022 10:00

Mnohí miestni si na čele radnice iného človeka, ako súčasného primátora, predstaviť nevedia. Iní by tam zase radi videli „novú krv“.