Založ si blog

Špina slovenskej politiky sa ako prízrak vynára vo filme Sviňa

Aktuálne. Mysteriózny thriller z roku  2020 podľa bestselleru Árpáda Soltésza plus najnovšie veci odo mňa…

 

Ak sledujete politické dianie na Slovensku, môžete byť poriadne znechutení. Matovič robil celú sériu demonštrácií na odhalenie podozrivých apartmánov v bytovom dome Bonaparte. Vďaka Natálii Blahovej sme spoločne pátrali po údajnom sexuálnom zneužívaní chovankýň resocializačného zariadenia Čistý deň. Ján Kuciak písal o prepojení Smeráckej politiky s mafiou. Spolu so snúbenicou skončili zavraždení. A Kočnera práve súdia za objednanie tejto vraždy.

Vo filme Sviňa sa nám objavujú rovnaké deje. Menia sa postavy, pritvrdzuje príbeh. Umelec si dovolí byť krutý a spomína veci, aké by novinár nemohol. Lebo mu tie informácie nik neoverí. Árpád Soltész pod rúškom mystéria žaluje našu dobu.

Kus mi vadí to výrazné členenie na dobrých a zlých. V tomto diele ma hlavnú postavu zlo. Herecké esá stvárňujú skazenosť najhrubšieho zrna.

Jožko Vajda si zahral skutočne nechutnú sviňu zaborenú v bahne luxusu, prostitúcie a vydierania. A jeho filmová priateľka stvárnená Dianou Mórovou je prototypom vypočítavej mrchy.

Vo filme máme na strane dobrých mladého novinára so snúbenicou, bezmenného policajta, matku, čo nezvláda vlastné dieťa. Všetko stvárnené málo známymi tvárami. A všetko obete zla, mafie, policajnej korupcie.

Premiér v tomto filme je len ľahko vydierateľný zvrhlík, minister práce má ruky v špinavistiach okolo resocu a minister vnútra šarmantne zametá špinu pod koberec.

Najviac ma oslovila postava ministra vnútra. Jeho mladícka krása a krasorečnenie na nič nehovoriacich tlačovkách ako prízrak pripomínajú osobnosť a vystupovanie nášho ex-ministra vnútra Kaliňáka. Ináč, baví ma na tlačovkách pozerať na mladé a krásne tváre. Im sa všetko ľahšie uverí.

Práca novinára je v diele idealizovaná. Wagner ho síce nazýva úkolovaným pisálkom, no dianie v redakcii pôsobí nadštandardne profesiálne. Trochu až moc.

Človek si nechtiac kladie otázku: ak je všetko taká fraška a nik nehrá podľa pravidiel, prečo práve novinár by mal dodržiavať zákon? A aká absurdita novinárskej etiky nás núti overovať si informácie o najhorších špinavostiach?

Veď z praxe vieme, ako sa to dá krásne obchádzať, ako sa dajú kauzy premlčať, či zahrať do outu eufemistickými, nič nehovoriacimi tlačovými vyhláseniami, ktoré síce sľubujú korektnosť a vyšetrenie, no de facto zbavujú obvinených akejkoľvek viny.

Ja nie som presvedčená o nezávislosti a slobode žurnalistiky. A udivuje tiež vyjadrenie novinára Ondra, ktorý pri odhaľovaní všetkej tej špiny údajne nemá strach a verí v dobro. Aké? Čo nám dáva nádej uveriť v dobro uprostred skazeného sveta? Ja za seba sa necítim v bezpečí. A som presvedčená, že novinár ani bežný občan tu nemá dôvod cítiť sa v bezpečí. To, že Matovič vyšachoval Smer a Kočner stojí pred súdom, je len pokračovaním verejnej frašky v priamom prenose.

Ako máme ešte veriť v dobro, ak je okolo nás toľko špiny a toľko svíň?

V obdobne sklamanom duchu sú aj moje posledné výstupy.

Na stránke Kľúč od sa zmieňujem o našom slávnom cestovateľovi, ktorého odkaz si naša spoločnosť nie je schopná dostatočne oceniť.

R. BOGDÁNI: TENTO DIVOKÝ KAPITALIZMUS, V AKOM ŽIJEME, NEPRAJE KULTÚRE, ANI HISTÓRII

A v poviedke pre Ohnivé pero píšem o geniálnom maliarovi, ktorého si vlastná doba nebola schopná ceniť, ani vážiť. Oni s ním vlastne nedokázali ani žiť.

https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-jar-2020-copate-dievca

 

 

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.