Založ si blog

Špina slovenskej politiky sa ako prízrak vynára vo filme Sviňa

Aktuálne. Mysteriózny thriller z roku  2020 podľa bestselleru Árpáda Soltésza plus najnovšie veci odo mňa…

 

Ak sledujete politické dianie na Slovensku, môžete byť poriadne znechutení. Matovič robil celú sériu demonštrácií na odhalenie podozrivých apartmánov v bytovom dome Bonaparte. Vďaka Natálii Blahovej sme spoločne pátrali po údajnom sexuálnom zneužívaní chovankýň resocializačného zariadenia Čistý deň. Ján Kuciak písal o prepojení Smeráckej politiky s mafiou. Spolu so snúbenicou skončili zavraždení. A Kočnera práve súdia za objednanie tejto vraždy.

Vo filme Sviňa sa nám objavujú rovnaké deje. Menia sa postavy, pritvrdzuje príbeh. Umelec si dovolí byť krutý a spomína veci, aké by novinár nemohol. Lebo mu tie informácie nik neoverí. Árpád Soltész pod rúškom mystéria žaluje našu dobu.

Kus mi vadí to výrazné členenie na dobrých a zlých. V tomto diele ma hlavnú postavu zlo. Herecké esá stvárňujú skazenosť najhrubšieho zrna.

Jožko Vajda si zahral skutočne nechutnú sviňu zaborenú v bahne luxusu, prostitúcie a vydierania. A jeho filmová priateľka stvárnená Dianou Mórovou je prototypom vypočítavej mrchy.

Vo filme máme na strane dobrých mladého novinára so snúbenicou, bezmenného policajta, matku, čo nezvláda vlastné dieťa. Všetko stvárnené málo známymi tvárami. A všetko obete zla, mafie, policajnej korupcie.

Premiér v tomto filme je len ľahko vydierateľný zvrhlík, minister práce má ruky v špinavistiach okolo resocu a minister vnútra šarmantne zametá špinu pod koberec.

Najviac ma oslovila postava ministra vnútra. Jeho mladícka krása a krasorečnenie na nič nehovoriacich tlačovkách ako prízrak pripomínajú osobnosť a vystupovanie nášho ex-ministra vnútra Kaliňáka. Ináč, baví ma na tlačovkách pozerať na mladé a krásne tváre. Im sa všetko ľahšie uverí.

Práca novinára je v diele idealizovaná. Wagner ho síce nazýva úkolovaným pisálkom, no dianie v redakcii pôsobí nadštandardne profesiálne. Trochu až moc.

Človek si nechtiac kladie otázku: ak je všetko taká fraška a nik nehrá podľa pravidiel, prečo práve novinár by mal dodržiavať zákon? A aká absurdita novinárskej etiky nás núti overovať si informácie o najhorších špinavostiach?

Veď z praxe vieme, ako sa to dá krásne obchádzať, ako sa dajú kauzy premlčať, či zahrať do outu eufemistickými, nič nehovoriacimi tlačovými vyhláseniami, ktoré síce sľubujú korektnosť a vyšetrenie, no de facto zbavujú obvinených akejkoľvek viny.

Ja nie som presvedčená o nezávislosti a slobode žurnalistiky. A udivuje tiež vyjadrenie novinára Ondra, ktorý pri odhaľovaní všetkej tej špiny údajne nemá strach a verí v dobro. Aké? Čo nám dáva nádej uveriť v dobro uprostred skazeného sveta? Ja za seba sa necítim v bezpečí. A som presvedčená, že novinár ani bežný občan tu nemá dôvod cítiť sa v bezpečí. To, že Matovič vyšachoval Smer a Kočner stojí pred súdom, je len pokračovaním verejnej frašky v priamom prenose.

Ako máme ešte veriť v dobro, ak je okolo nás toľko špiny a toľko svíň?

V obdobne sklamanom duchu sú aj moje posledné výstupy.

Na stránke Kľúč od sa zmieňujem o našom slávnom cestovateľovi, ktorého odkaz si naša spoločnosť nie je schopná dostatočne oceniť.

R. BOGDÁNI: TENTO DIVOKÝ KAPITALIZMUS, V AKOM ŽIJEME, NEPRAJE KULTÚRE, ANI HISTÓRII

A v poviedke pre Ohnivé pero píšem o geniálnom maliarovi, ktorého si vlastná doba nebola schopná ceniť, ani vážiť. Oni s ním vlastne nedokázali ani žiť.

https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-jar-2020-copate-dievca

 

 

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!