Založ si blog

Prekliati povolaní a vyvolení

Po všetkom, čo som o Vincentovi van Goghovi a Paulovi Gauginovi videla a čítala, som Smäd po živote nemohla vynechať. Tento chýbajúci kus skladačky objasňuje mnohé ďalšie aspekty, ktoré sme dovtedy nevnímali.

 

Kultová kniha Irvinga Stonea bola predlohou rovnomenného filmu: Lust for Life (1956), v hlavnej úlohe Kirk Douglas. Anthony Quinn za postavu Gaugina získal Oskara. V českom dabingu názov znie Žízeň po živote. A je to biografia, aká má byť. Znázorňuje Vincentov život od nástupu za kazateľa, cez štúdium maliarstva až pred brány smrti.

Na jeho práci šírenia Božieho slova v najchudobnejšej banskej oblasti je pozoruhodný dôvod zlyhania. Vincentova túžba pomáhať ľuďom v núdzi je prisilná, zachádza priďaleko. Rozdá svoje oblečenie aj posteľ, svojou zbedačenosťou znižuje vážnosť cirkvi a brat Teo ho nachádza samého a zabudnutého v špinavej kutici ako „zavaleče proti své vúli“. Vincent si proste nebol schpný udržať odstup a nechal sa stiahnuť na samé dno.

K maliarstvu má rodina van Goghov blízko. Brat Teo sa venuje výstavám a predaju obrazov a strýček Maui sám maľuje. On dáva nadanému a snaživému synovcovi prvú sadu farieb, odliatky aj lekcie.

No Vincent sa časom presýti strýcových odliatkov. Srdce ho ťahá k najnúdznejším z núdznych. Na spolužitie si vyberá bývalú prostitútku, no bez predaja diel ani tú nie je schopný uživiť. Vo veste z ovčej vlny maľuje robotníkov na poliach, fascinovaný ich prácou aj chudobnou večerou iba zo zemiakov.

No touto svojou „úchylkou“ zase len zhadzuje svojich vlastných. Bohatšiu strednú vrstvu, kam on patrí. Teo si ho berie k sebe do Paríža. Vincenta treba vyštafírovať, priviesť k predajcovi obrazov, pánovi Tanguimu. Tu spoznáva maliarov svojej generácie. A jeden z mála, komu sa obrazy van Gogha pozdávajú, je práve Paul Gauigin.

Teda niet divu, že po nájdení vhodného „žltého domu“ je to samotný Vincent, ktorý iniciuje pozvanie Gaugina, pripravuje mu izbu, má veľké plány, chce mať v žltom dome celú kolóniu maliarov.

No spolužitie škrípe od prvej chvíle. Rozlietaný  a rozhádzaný Vincent má neporiadok medzi farbami aj v kuchyni.

Gaugin prináša vlastnú nenútenosť a lásku k slobode, no zároveň potrebuje poriadok. A šialené maľovanie v teréne počas zúriaceho Mistrálu je pre Paula niečo neprípustné.

Tak isto nezdieľa Vincentov obdiv k ťažkej práci. Sám ťažko pracoval a vie, že robiť to nie je nič poetické. Ohľadom Paula sa z filmu dozvedáme veci, ktoré sme už dávno vedeli. Jeho obdiv ku kultúram Ázie a pekným ženám.

Dojímavá je Gauginova zatvrdnutosť. On vie, že deň má len 24 hodín. A ak chceme po niečom skutočne ísť, mnohého ďalšieho (aj ženy a 5 detí) sa musíme kvôli svojím snom vzdávať.

Názorové rozdiely vyúsťujú do prudkej hádky.

Ďalšia životná prehra dovádza Vincenta k šialenstvu a odrezanému uchu. Miestni sa ukazujú ako supy, zlietajú sa pod oknom zraneného maliara. No nie zo súcitu, lež aby ho vyprovokovali a vyštvali.

Priznanie si vlastnej duševnej choroby a dobrovoľný pobyt na celý rok v ústave bol od van Gogha pozoruhodný čin. Čin akého ani mnohí naši súčasníci nie sú schopní. A preto umierajú sami a predčasne.

Prvé opatrné kroky po prepustení vedú na iné miesto vo Francúzsku. Teo najíma lekára, doktora Gacheta, ktorý je sám veľkým obdivovateľom maliarstva aj Vincentových prác. Van Gogh má obavy, že „slepý bude vodiť slepého“ a jeho slová sa aj kruto naplnia. No ako sme už zistili aj z iných prameňov, okolnosti úmrtia Vincenta van Gogha nie sú dostatočne uspokojivo vyšetrené.

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

LOZ, Peter Visolajský,

Lekári trvajú na zvyšovaní platov vrátane odmeňovania za odpracované roky

26.11.2022 14:25

Pred začiatkom rokovania na Úrade vlády (ÚV) SR to v sobotu uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.